Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se bouří

Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest proti plánovanému zavedení nových restrikcí, jejichž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Místní úřady rozhodly o uvalení karantény na některé čtvrtě a předměstí hlavního města, uzávěry se mají dotknout asi 850.000 lidí.

Protestující tvrdí, že je úřady diskriminují, a žádají lepší zdravotní péči, napsala agentura Reuters.

Nová opatření, jež mají vstoupit v platnost v pondělí, se týkají z velké části nízkopříjmových čtvrtí, kde žije hodně přistěhovalců. Pokojné protesty přitom propukly ve 12 ze 37 dotčených oblastí.

Madrid se ha levantado.pic.twitter.com/P7imDFz2wn

— Agrupacion De Izquierda (@AgIzquierda) September 20, 2020

Asi 600 lidí se vydalo do ulic ve čtvrti Vallecas na jihu metropole, kde je nejvyšší počet nakažených na počet obyvatel v celém Madridu - asi šestkrát větší než v Chamberi, bohaté čtvrti na severu města. Vedení metropole uvedlo, že se restrikce budou týkat všech oblastí, kde se objeví více než 1000 nakažených na 100.000 obyvatel.

"Je nelogické, že můžete jít dělat věci v bohatších oblastech, ale nemůžete dělat to samé ve Vallecas. Je tu stejné riziko nákazy. Diskriminují nás," řekl Reuters jeden z demonstrantů, kteří mimo jiné požadují rezignaci vůdkyně madridského regionu Isabely Díazové Ayusové. Na tu se tento týden snesla kritika za její výrok, že rozšíření viru v některých oblastech je částečně způsobeno životním stylem přistěhovalců.

Starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida prohlásil, že plánované restrikce nejsou diskriminační vůči chudým. "Nejsou žádní prvořadí a druhořadí občané. V tuto chvíli musíme držet spolu," napsal na twitteru.

Madrid somos uno. TODOS tenemos que dar lo mejor de nosotros mismos para salir de esta pesadilla.TODOS sin distinción estamos en la misma lucha. Somos uno. pic.twitter.com/77zaQ2RJzf

— José Luis Martínez-Almeida (@AlmeidaPP_) September 18, 2020

Podle nových nařízení se v dotčených čtvrtích omezí přístup do parků a veřejných prostor, sejít se bude moci maximálně šest lidí a podniky budou muset zavírat v deset večer. Policie ustaví 60 kontrolních stanovišť, aby nové restrikce vymáhala, první den však zatím nebude udělovat pokuty.

Regionální ministr spravedlnosti Enrique López dnes demonstrace odsoudil. "Jasně uvádíme, že jsou to oblasti s největším výskytem infekce. Svolat protesty teď, když se tomu chceme vyhnout, se mi zdá naprosto nezodpovědné," prohlásil.

Místní zdravotnické úřady však varovaly, že není vyloučena ani plošná karanténa pro celou oblast metropole. "Pokud bude nutné Madrid uzavřít, tak to uděláme," řekl regionální šéf zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero.

Španělsko eviduje nejvíce nakažených koronavirem v západní Evropě, premiér Pedro Sánchez však v sobotu v televizi vyloučil, že by vláda vyhlásila celostátní karanténu jako letos na jaře.

Přítomnost koronaviru se ve Španělsku podle pátečních údajů prokázala dosud u více než 640.000 lidí. Od začátku pandemie tam s covidem-19 zemřelo téměř 30.500 osob.

Související

Více souvisejících

Madrid Demonstrace ve Španělsku Pedro Sánchez Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy