Smrt Magnitského? Rusko je vinné v několika bodech. Bude platit, rozhodl Štrasburk

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes shledal Rusko vinným z více porušení lidských práv v případu smrti auditora Sergeje Magnitského. Moskvě také uložil, aby zástupcům zemřelého zaplatila odškodnění 34.000 eur (téměř 877.000 Kč).

Magnitskij upozornil na možné rozkrádání na vysokých místech v Rusku, poté byl uvězněn a v roce 2009 za podezřelých okolností ve věznici zemřel.

"Soud rozhodl uznat Rusko vinné z porušení několika bodů Evropské úmluvy (o ochraně lidských práv). Kromě jiného tím, že nezajistilo právo Magnitského na život, na osobní nedotknutelnost a neprovedlo spravedlivé vyšetření okolností jeho smrti," citovala agentura TASS z rozsudku. Štrasburský soud rovněž dospěl k závěru, že v případu zemřelého auditora byl porušen článek úmluvy o lidských právech o nepřípustnosti mučení.

Zástupkyněmi Magnitského v řízení ve Štrasburku byly vdova Natalija Žarikovová a matka Natalija Magnitská.

Magnitskij, který pracoval pro britský investiční fond Hermitage Capital, údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů. Sám byl ale obviněn z daňových úniků a uvězněn. Ve vazbě přišel za nejasných okolností o život, údajně ho ubili dozorci. Za jeho smrt nebyl nikdo potrestán.

Na Západě vyvolala Magnitského kauza skandál s dalekosáhlými následky. Americký Kongres v roce 2012 schválil takzvaný Magnitského zákon, aby potrestal ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv.

Informace ohledně smrti Magnitského poskytnuté oficiálně úřady vyvolaly nedůvěru. Podle původního závěru ruských soudních lékařů auditor zemřel na selhání srdce bez cizího zavinění. Loni v listopadu pak ruská generální prokuratura tvrdila, že dodatečná analýza prokázala, že Magnitskij byl otráven. Zároveň nařkla zakladatele Hermitage Capital Williama Browdera, že likvidaci svého auditora si mohl objednat on sám.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Rusko Sergej Magnitskij odškodnění

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy