Malta čelí kritice za zacházení s migranty. Používá nebezpečnou taktiku, tvrdí Amnesty International

Maltská vláda používá ve Středozemním moři "nelegální taktiku", aby zabránila uprchlíkům dostat se na maltské území. Ve zprávě věnované počínání Valletty vůči běžencům to napsala organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI). Malta od začátku roku přijala přes 2000 uprchlíků.

"Maltská vláda čelící přijíždějícím uprchlíkům se uchýlila k nebezpečným a nelegálním opatřením. Tato taktika zahrnuje nelegální vracení uprchlíků do Libye, odklánění lodí do Itálie namísto poskytnutí pomoci lidem, kteří se dostali do tísnivé situace, a ilegální zadržování lidí na špatně vybavených trajektech v maltských vodách," stojí ve zprávě Amnesty International.

Malta s Libyí v květnu uzavřela dohodu, která má bránit příjezdu uprchlíků na ostrov. AI tvrdí, že v důsledku této dohody jsou vrácení uprchlíci v Libyi vystaveni hrubému zacházení.

"Některá opatření maltské vlády mohou umožnit trestné činy, vést k úmrtí, dlouhému zadržování lidí a vracení uprchlíků do Libye zmítané válkou," soudí Amnesty.

Malta stejně jako Itálie v dubnu své přístavy pro uprchlíky uzavřela kvůli pandemii a potřebě soustředit síly a zdroje na boj s covidem-19.

Amnesty uznává, že Malta od začátku roku přijala 2161 uprchlíků, což na malou zemi klade velké nároky. "To ale Maltu nezbavuje odpovědnosti zajistit bezpečí osobám zachráněným (na moři)," píše AI ve zprávě.

Dokument vychází v době, kdy Malta odmítla nákladní lodi Maersk Etienne plující pod dánskou vlajkou povolit, aby na ostrově vylodila 27 zachráněných uprchlíků, jež má na palubě. Posádka uprchlíkům podala pomocnou ruku 4. srpna na žádost maltských úřadů, které je ale nyní odmítají převzít. Okamžité vylodění této skupiny požadují Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky i Mezinárodní organizace pro migraci a mezinárodní komora námořní dopravy.

Maltský premiér Robert Abela v neděli prohlásil, že odpovědnost za situaci na plavidle Maersk Etienne nepadá na Vallettu, jelikož loď pluje pod dánskou vlajkou.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci malta amnesty international

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy