Malta je zoufalá z přívalu uprchlíků. Země EU neplní sliby, převzaly jich jen polovinu

Zhruba polovina migrantů, kteří se letos vylodili na Maltě z plavidel nevládních organizací poté, co je slíbily převzít ostatní země EU, je dál v této ostrovní středomořské zemi. Uvedl to maltský ministr vnitra Michael Farrugia ve středu v místní televizi. Podle něj plní v této oblasti své sliby jen Francie a Německo.

Farrugia rovněž uvedl, že uprchlická centra na Maltě jsou pod velkým tlakem. Už v červenci proto vláda vyhlásila výběrové řízení na zřízení nového střediska pro migranty.

Asi půlmilionová Malta, jejíž rozloha je menší než území Prahy, uzavírá přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud další země EU neslíbí, že dovezené lidi převezmou. Stejně to dělá i Itálie, která se v posledních letech potýkala s masovou migrací z Afriky. Její předchozí vláda po nástupu do úřadu loni v červnu prosadila přísnou protimigrační politiku a v rámci ní uzavírala přístavy lodím nevládních organizací. Od nové italské vlády, jež nastoupila tento měsíc, se očekává vstřícnější přístup.

Maltský ministr vnitra doufá, že situace se zlepší v příštích týdnech. V pondělí se totiž Německo, Francie, Itálie a Malta dohodly na dočasném mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných ve Středozemním moři, který by měl ukončit stav z minulých měsíců, kdy migranti nalodění humanitárními plavidly na jejich cestě na vratkých člunech z Libye do Evropy museli čekat dny i týdny, než se země EU dohodnou a Itálie či Malta jim povolí zakotvit.

Dohodu o přerozdělování migrantů by měli probírat 8. října ministři vnitra a spravedlnosti EU na schůzce v Lucemburku. Podle představ iniciátorů nového a dobrovolného mechanismu přerozdělování by se do něj mělo zapojit nejméně deset dalších států unie.

Zatím není jasné, zda tento dočasný systém dohodnutý v pondělí na Maltě bude zahrnovat jen migranty zachráněné loděmi nevládních organizací a pouze v centrální části Středomoří.

Španělský deník El País dnes napsal, že Madrid prosazuje, aby se dohoda neomezovala jen na centrální Středomoří a aby se i týkala i migrantů zachráněných plavidly pobřežních stráží. V případě Španělska je totiž většina migrantů naloděna na moři právě tamní pobřežní stráží.

Španělsko se letos potýká s větším přílivem migrantů přes Středomoří než Itálie a nejvíce migrantů nyní ve Středomoří přichází znovu do Řecka.

Pondělní dohoda z Malty je považována za vstřícné gesto Evropské komise, Německa a Francie zejména vůči Itálii.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci malta

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy