Čaputová pověří Matoviče sestavením vlády, pokud šéf OLaNO shromáždí většinu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sestavením nové vlády po sobotních parlamentních volbách pověří šéfa vítězného hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, pokud vznikající koalice bude mít potřebnou většinu ve sněmovně. Vyplývá to z vyjádření Čaputové po dnešní schůzce s Matovičem. Šéf OLaNO usiluje o vytvoření čtyřčlenné koalice s ústavní většinou v Národní radě. Matovič postup Čaputové uvítal.

"Pokud bude deklarovaná společná vůle sestavit vládu a vytvořit koalici, znamená to, že takové seskupení politických stran bude mít dostatečnou podporu v parlamentu. Pokud se toto potvrdí, že do vlády se hlásí tři nebo čtyři politické subjekty, následně pověřím Igora Matoviče sestavením vlády Slovenské republiky," řekla Čaputová.

Hlava slovenského státu vyjádřila přesvědčení, že pověření Matoviče sestavením vlády by mohlo být otázkou dnů, nikoli týdnů. Již v úterý se Čaputová setká s předsedy dalších tří politických uskupení, která by mohla vstoupit do koalice s OLaNO.

Samotné pověření sestavením vlády je na Slovensku ústavní tradicí, které nemá oporu v ústavě. Hlava státu má ale po volbách důležitou politickou roli při střídání vlád, protože jmenuje nového premiéra a na jeho návrh také členy kabinetu.

Matovič vyjádření hlavy státu ohledně postupu při formování vlády na společné tiskové konferenci s Čaputovou uvítal. "Ten postup, který zvolila paní prezidentka, je nejlepší možný," řekl. Dodal, že má zájem na rychlém sestavení vlády, ale nechce nic uspěchat. "Každý den pobytu současné vládní garnitury na úřadu vlády je škodou pro Slovensko," dodal Matovič.

Možný příští slovenský premiér již zahájil neformální rozhovory s případnými koaličními partnery. V neděli se setkal s šéfem strany Svoboda a solidarita (SaS) a dnes s předsedou hnutí Jsme rodina Borisem Kollárem. V úterý má naplánovanou schůzku s exprezidentem a šéfem strany Za lidi Andrejem Kiskou. Zmíněné tři strany se před volbami stejně jako OLaNO vymezovaly vůči nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD), jejíž dlouholetá dominance ve slovenské politice skončila po porážce v sobotních volbách.

Koalice OLaNO, Jsme rodina, SaS a Za lidi by měla ve 150členné sněmovně 95 hlasů. Mohla by tak prosadit i změny ústavy. Matovič již ohlásil, že tuto ústavní většinu by nová vláda mohla využít ke schválení prověrek soudců, jejichž plošné zavedení dříve zrušil slovenský ústavní soud. Prostou většinu ve sněmovně by OLaNO dokázalo shromáždit v koalici i jen se dvěma ze zmíněných tří stran, které Matovič oslovil k povolením jednáním.

Nová vláda nastoupí do úřadu po demisi stávajícího kabinetu premiéra Petera Pellegriniho. Slovenská ústava stanoví, že dosluhující vláda podá demisi po ustanovující schůzi sněmovny, která se uskuteční nejpozději na konci března.

Šestačtyřicetiletý Matovič vstoupil do vysoké politiky v roce 2010, kdy se dostal do sněmovny z posledního místa kandidátní listiny SaS. Později založil OLaNO a známý se stal i svými svéráznými akcemi proti politice a představitelům Směru-SD. OLaNO není hnutím s pevnými stranickými strukturami a širší členskou základnou, ale spíše uskupením různých osobností.

Související

Více souvisejících

Igor Matovič (OLaNO) Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Slovensko Andrej Kiska Smer SD Za lidi (Kiskova strana) Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy