Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje UNHCR

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ten tak chce ocenit roli německé političky na vrcholu syrské uprchlické krize v letech 2015 a 2016, informovala dnes agentura DPA.

Německo pod vedením Merkelové přijalo v krizových letech více než 1,2 milionu uprchlíků. Byla hnací silou pomoci uprchlíkům v Německu se vzděláním, zaměstnáváním a při integraci, uvedl UNHCR. "Angela Merkelová prokázala velkou morální a politickou odvahu tím, že pomohla více než milionu uprchlíků přežít a znovu se postavit na nohy," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Merkelová podle něj vzdorovala těm, kteří chtěli šířit strach.

"Ukázala, čeho lze dosáhnout, když politici jednají správně a pracují na nalézání řešení pro výzvy světa, místo aby zodpovědnost jednoduše přenášeli na druhé," citoval UNHCR ve svém prohlášení Grandiho.

Nansenova cena, kterou Merkelová osobně převezme v Ženevě 10. října, je dotována 150.000 dolary (téměř 3,8 milionu korun). Ocenění nese jméno norského polárníka a diplomata Fridtjofa Nansena, který byl v letech 1920 až 1930 prvním vysokým komisařem pro uprchlíky při Společnosti národů, předchůdkyni dnešní OSN. V roce 1922 dostal Nansen Nobelovu cenu za mír.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová UNHCR

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy