Mimořádně zasedá slovenský parlament. Opozice chce sesadit premiéra Matoviče

Slovenský premiér Igor Matovič čelí na mimořádné schůzi sněmovny návrhu na vyslovení nedůvěry, který opozice zdůvodnila kromě jiného jeho plagiátorskou kauzou. Očekává se, že Matovič hlasování parlamentu o odvolání z čela vlády přečká. Vládní strany, jež mají v parlamentu pohodlnou většinu, hodlají premiéra podržet.

Podle listu Denník N Matovič ve své diplomové práci z roku 1998 opsal celé pasáže ze dvou knih, doplnil několik stránek textu a výsledek odevzdal jako své dílo, aniž použité zdroje řádně citoval. Matovič, který byl jmenován premiérem letos v březnu, se hájil také tím, že při psaní práce záměrně nepochybil. Souhlas ke zveřejnění textu své diplomové práce ale nedal.

Pro případ vyslovení nedůvěry Matovič již předem ohlásil odchod z politiky. Vyslovení nedůvěry premiérovi parlamentem podle slovenské ústavy znamená pád celé vlády.

"Požadavek na vyslovení nedůvěry předsedovi vlády není jen proto, že přiznal plagiátorství při diplomové práci. Co je důležitější, celá jeho politická kariéra a působení je založeno na podvodu, křivých obviněních politických oponentů a lžích na úkor voličů," řekl v úvodu schůze místopředseda opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Juraj Blanár.

Schůze začala až na druhý pokus, protože dopoledne se v hlasovacím systému nejprve nezaregistroval potřebný počet poslanců. Zákonodárci pak rozhodli, že schůze bude pokračovat i v noci, pokud do večera nevystoupí v rozpravě všichni poslanci.

Opozice návrh odvolat Matoviče zdůvodnila kromě jiného tím, že premiér neplní svůj slib vykonávat funkci čestně a svědomitě a v zájmu občanů, neplní programové prohlášení vlády a že Slovensko nemá strategii postupu země po koronavirové krizi.

Matoviče se zastal děkan fakulty, na které nynější slovenský premiér studoval. Podle děkana Matovič získal titul oprávněně, ve své závěrečné práci pouze důsledně necitoval použité zdroje.

Slovenský premiér není prvním politikem nynější koalice, který čelí obvinění z plagiátorství. Média již dříve upozornila, že také například předseda parlamentu a šéf druhého nejsilnějšího vládního hnutí Jsme rodina Boris Kollár ve své diplomové práce bez uvedení zdroje zkopíroval cizí texty. Proti Kollárovi se vymezily i dvě menší koaliční strany Svoboda a solidarita a Za lidi, jejichž poslanci se pak ale nezúčastnili hlasování o jeho odvolání z čela parlamentu.

Matovič ještě jako opoziční politik kritizoval tehdejšího šéfa sněmovny Andreje Danka kvůli plagiátorství a vybízel ho k rezignaci. Při podobné kauze Kollára již o nutnosti demise nynější slovenský premiér nehovořil, což zdůvodnil zájmem na udržení koalice.

Související

Robert Fico

Kroužky pomohly slovenským politikům do parlamentu i ze 150. místa. Nejvíce jich měl Fico

Stejně jako Češi i Slováci mohou používat preferenční hlasy. Na lístku vhozeném do urny mohou takto vyjádřit své preference čtyřem nebo méně politikům. Projevilo se to i při sobotníách volbách, které vyhrála strana Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Dva politici stoupli ze 150. místa své kandidátní listiny až na místa, která jim zajistila místa v parlamentu. 

Více souvisejících

Igor Matovič (OLaNO) vláda SR plagiáty Slovensko Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Smer SD

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

včera

včera

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

včera

včera

včera

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

včera

Aktualizováno 9. prosince 2023 22:12

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

9. prosince 2023 21:46

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy