Na jih Španělska dorazilo od pátku 435 dalších migrantů z Afriky

Na jih Španělska dorazilo od pátku z Afriky na menších člunech dalších 435 migrantů, většina z nich na Kanárské ostrovy a na pobřeží Andalusie. Informovala o tom dnes agentura Europa Press. Na 200 dalších běženců připlulo v noci na dnešek na osmi člunech z Afriky na italský ostrůvek Lampedusa, uvedla agentura APA.

Ze 435 migrantů, kteří dorazili od pátku do neděle na jih Španělska, jich 168 připlulo na Kanárské ostrovy, osm desítek na Baleáry, 128 do Andalusie a pět desítek do sousedního regionu Murcia. V neděli španělská média napsala, že v Murcii policie stále pátrá po 45 migrantech ze skupiny 454 běženců, kteří připluli do Murcie o víkendu před týdnem a utekli ze střediska, v němž měli být v karanténě kvůli koronaviru. Ten se totiž potvrdil u 34 běženců ze skupiny, v níž do Španělska dorazili.

Problém s několika útěky běženců z karantény řešily před týdnem také úřady na italské Sicílii. Pod ni spadá i ostrůvek Lampedusa, který leží jen asi sto kilometrů od pobřeží Tuniska a na nějž v posledních týdnech připlouvají stovky běženců týdně. Tamní středisko má přitom kapacitu jen asi 95 osob, migranti jsou z něj proto převáženi jinam do Itálie, zejména na Sicílii.

V přijímacím středisku pro migranty na Lampeduse je nyní asi 900 lidí, uvedla dnes agentura APA. Čekají tam na vládou najatou loď Gnv Azzurra, na níž mají strávit dva týdny v karanténě. Dosud fungoval několik měsíců jako karanténní středisko trajekt Moby Zaza, jehož majitel ale už s vládou neprodloužil nájemní smlouvu, uvedla dnes agentura ANSA.

O větší migrační vlně na jih Itálie a zejména Lampedusu už minulý týden jednala v Tunisku italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, v příštích dnech se tam chystá i ministr zahraničí Luigi Di Maio.

Do Itálie dorazilo přes Středozemní moře od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) na 14.000 migrantů, což je už více než za celý loňský rok, kdy to bylo 11.471. V roce 2018 ale za rok připlulo do Itálie 23.370 běženců a o rok dříve 119.369. Za nižšími počty z loňska je přísná protiimigrační politika tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho.

Do Španělska dorazilo od začátku letošního roku podle UNHCR z Afriky na 11.000 běženců, z toho asi 1340 pozemní cestou do španělských enklávách v Africe Ceuty a Melilly a zbytek přes Středozemní moře a v Atlantiku. Loni to bylo za celý rok 26.168 přes moře a 6345 překonalo hraniční ploty do Ceuty a Melilly.

Související

Více souvisejících

Španělsko uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy