Německá vláda: Na rozhodnutí o Nord Streamu 2 je ještě brzy

Diskutovat nyní o konkrétních protiruských krocích německé vlády kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného včetně osudu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je předčasné, kancléřka Angela Merkelová nicméně nechce předem vyloučit žádné téma. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil vládní mluvčí Steffen Seibert. Odpovědět konkrétněji na dotazy týkající se plynovodu odmítli i mluvčí ministerstev zahraničí a hospodářství.

"Je ještě příliš brzy," řekl Seibert na dotazy novinářů, zda Merkelová kvůli případu Navalného přehodnocuje postoj k plynovodu, kterým má po dně Baltského moře proudit do Německa ruský zemní plyn. Německý ministr Heiko Maas v rozhovoru s německým nedělníkem Bild am Sonntag naznačil, že součástí reakce Berlína by mohl být i téměř dostavěný Nord Stream 2.

"Kancléřka se k těmto víkendovým vyjádřením ministra zahraničí připojila," řekl Seibert. "Je toho názoru, že by bylo chybou něco předem vyloučit," dodal o kancléřčině postoji její mluvčí. Dodal, že Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ještě o otravě Navalného nehovořila.

Seibert a ani jeho kolegové z ministerstev zahraničí a hospodářství nechtěli věc podrobněji komentovat. Ministerstvo hospodářství na dotaz o možných dopadech pozastavení projektu uvedlo, že nebude spekulovat o tom, co by se mohlo, případně nemohlo stát.

Někteří němečtí politici, mimo jiné i ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu se k možnému ohrožení Nord Streamu 2 stavějí zdráhavě. Zdůrazňují, že plynovod je hospodářský, nikoli politický projekt. Na to upozorňuje i Moskva.

Seibert připomněl, že německá vláda oznámila nález nervově paralytické látky ze skupiny novičok v těle Navalného teprve před týdnem ve středu, což je krátká doba na to, aby se záležitost vysvětlila a aby Berlín s evropskými partnery odpověděl.

Navalnyj, který v srpnu zkolaboval během vnitroruského letu, byl na žádost rodiny přepraven na léčení do berlínské kliniky Charité. V Německu odborníci zjistili, že předák opozice byl otráven, což ale Moskva zpochybňuje. Berlín tvrdí, že jeho zjištění jsou nezpochybnitelná, od Ruska proto vyžaduje vysvětlení a vypátrání viníků.

Související

plynovod Nord Stream 2

Polsko: Tvrzení o naší účasti na sabotáži Nord Streamu je lež

Polské ministerstvo zahraničních věcí rázně odmítlo obvinění z účasti Polska na sabotáži plynovodů Nord Stream v roce 2022. Náměstek ministra zahraničí Andrzej Szejna označil tato obvinění za senzační teorii, která by se spíše hodila do špionážního filmu. Uvedl to server Business Insider.

Více souvisejících

plynovod Nord Stream 2 Německo Rusko Alexej Navalnyj Angela Merkelová Vladimír Putin Heiko Maas

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové

Podle prognózy britské meteorologické služby Met Office bude rok 2025 jedním z tří nejteplejších let v historii měření globální průměrné teploty. Předpokládá se, že za ním budou pouze roky 2024 a 2023, přičemž právě rok 2024 má být rekordně nejteplejším rokem vůbec.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy