Německo hlásí nejvyšší přírůstek zemřelých od začátku pandemie, za vysoce rizikové považuje tři země

V Německu ve středu zemřelo dalších 1244 lidí nakažených koronovirem, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. Celkem podle statistik Institutu Roberta Kocha (RKI) s covidem-19 zemřelo 43.881 lidí. Nákaza koronavirem se ve středu v Německu, které má 83 milionů obyvatel, potvrdila u 25.164 lidí. Šéf RKI Lothar Wieler dnes Němce ujistil, že do konce tohoto roku bude pandemie pod kontrolou.

Doposud nejvíce zemřelých v souvislosti s nákazou zaznamenali minulý čtvrtek, kdy jich bylo 1188. Rekord v počtu nových nákaz je 33.777 z 18. prosince, z toho ale 3500 byly případy nahlášené se zpožděním. Celkem Německo eviduje skoro 1,98 milionu infikovaných. RKI odhaduje, že asi 1,6 milionu lidí se už z nákazy uzdravilo.

Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn ve středu řekl, že nelze očekávat zrušení všech opatření na začátku února. Podle něj bude nutné vydržet s restrikcemi ještě "dva, tři měsíce", než začne působit efekt očkování.

Šéf RKI Lothar Wieler dnes řekl, že pandemie covidu-19 bude pod kontrolou do konce letošního roku. Nyní je podle něj ale situace ještě vážná a to i kvůli novým mutacím, anglické a jihoafrické, jež se v Německu objevily u lidí, kteří přicestovali ze zahraničí. "Kdo nemusí, neměl by nyní cestovat do ciziny," vyzval Wieler v souvislosti s mutacemi Němce.

Na pokraji kapacit jsou podle šéfa RKI nyní nemocnice v deseti ze šestnácti německých spolkových zemí. Pacienti s covidem-19 podle něj zabírají už 85 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Německo jako vysoce rizikové oblasti hodnotí zatím tři země

Německo prozatím za epidemicky vysoce rizikové oblasti považuje Británii, Irsko a Jihoafrickou republiku, a to s účinností od pátku 15. ledna. Na seznam zveřejněný Institutem Roberta Kocha (RKI) byly tyto země zařazeny kvůli výskytu mutací koronaviru, které jsou považovány za mimořádně nebezpečné. Ve výčtu naopak chybí země s obzvláště vysokou incidencí, za které jsou označovány regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Toto kritérium výrazně překračuje i Česko, na které ovšem Německo nadále nahlíží na jako rizikovou a ne vysoce rizikovou oblast. To ČTK potvrdilo i německé ministerstvo zdravotnictví.

O zařazení země či oblasti na seznam rozhoduje grémium ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví. Celé Česko je považováno za epidemicky rizikové od 25. září. Rizikovou se země stává po překročení 50 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní. Zda a kdy by Česko mohlo být označeno jako vysoce rizikové kvůli obzvláště vysoké incidenci, není jasné.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka k tomu ČTK řekl, že současný postoj Berlína neznamená, že Česko nebude jako vysoce rizikové označeno. Formálně totiž limit 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období překračuje.

Podle aktuálních dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), která jsou ale z přelomu roku, má Česko v průměru posledních dvou týdnů 1119 nakažených na 100.000 obyvatel, což orientačně udává týdenní incidenci 560. Portál Corona.in-Zahlen.de udává, že v Česku je 734 nových případů na 100.000 obyvatel na sedm dní. Deník Die Welt, který ve středu v komentáři označil Česko za hlavní důvod toho, proč se v Německu nedaří dostat pandemii pod kontrolu, českou incidenci stanovil na 829. Portál t-online s odkazem na epidemiologa Tima Ulrichse píše, že Česko nyní dosahuje 848 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

RKI uvádí, že označení země za vysoce rizikovou vychází z "kvantitativních a kvalitativních měřítek". Na seznam se tak mohou dostat státy, které limit nedosahují, a zároveň na něm nemusí být regiony přesahující incidenci 200.

To, že Německo neřadí země na seznam rizikových a vysoce rizikových oblastí jen na základě sedmidenní incidence, dnes ČTK sdělilo německé ministerstvo zdravotnictví. "Označení za vysoce rizikové následuje tehdy, když riziková oblast vykazuje obzvláště vysokou incidenci šíření koronaviru SARS-CoV-2, nebo se v ní šíří určité mutace koronaviru SARS-CoV-2," uvedlo ministerstvo. Zároveň ale zdůraznilo, že může být brán v potaz i aktuální vývoj situace v daném regionu. "Česko tak nadále platí za infekčně rizikovou oblast," dodal úřad.

To, že Česko je stále hodnoceno jen jako rizikové, zachovává českým pendlerům výjimku z německých karanténních opatření. Pokud by se Německo označilo Českou republiku za vysoce rizikovou, výjimka pro pendlery zaručena není. Automaticky se s ní v takovém případě počítá pro tranzit, řidiče kamionů, autobusů či strojvedoucí s piloty a lodní posádky. České ministerstvo zahraničí proto očekává, že podmínky pro Čechy jezdící do Německa za prací budou vyjasněny v nejbližší době. "Ty se budou odvíjet mimo jiné od toho, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace v ČR," uvedlo české ministerstvo.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo cestování Tomáš Kafka (diplomat) Česká republika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy