Německo je za vrcholem omikronové vlny, přetížení nemocnic už mu nehrozí

Německo překonalo vrchol koronavirové vlny omikron a i přes vysoké počty infikovaných nehrozí přetížení nemocnic. Na dnešní tiskové konferenci v Berlíně to prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Varoval ale, že problémy by mohla způsobit takzvaná skandinávská subvarianta omikronu BA.2, jejíž podíl v Německu roste. Institut Roberta Kocha (RKI) za čtvrtek eviduje 220.048 nově nakažených.

"V tuto chvíli nevidím riziko přetížení nemocnic, musíme ale dávat pozor," řekl Lauterbach. Uvedl, že i přes vysokou nakažlivost omikronu neočekává v nadcházejících dnech prudký nárůst počtů hospitalizovaných.

"Ještě ale nejsme v bezpečných vodách. Problémem může být varianta BA.2, která má nyní v Německu podíl asi 15 procent," řekl. Podle Lauterbacha je BA.2 nakažlivější než původní linie omikronu a také zřejmě vyvolává o něco vážnější průběh infekce.

Lauterbach rovněž zmínil, že Německo si ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi vedlo během dosavadních vln lépe a dokázalo ochránit neočkovanou starší populaci. V Německu s 83 miliony obyvatel žije přes 24 milionů lidí starších 60 let, z nichž zhruba 12 procent není očkovaných. Ministr zdravotnictví to považuje za vysoký počet a zdůraznil, že očkování je zároveň přípravou na nadcházející koronavirové vlny na podzim a v zimě. "Odborníci se shodují, že nové vlny přijdou," upozornil.

Německo se nyní připravuje na postupné rozvolňování karanténních opatření. Na lepšící se epidemickou situaci ukazuje mimo jiné sedmidenní incidence, která odráží počet infikovaných na 100.000 obyvatel za poslední týden. Incidence již několik dní klesá, aktuálně činí 1371,7, o den dříve byla na hodnotě 1385. Za čtvrtek přibylo 220.048 nakažených, o den dříve jich bylo přes 235.000. Za poslední den do statistik přibylo 264 úmrtí spojovaných s pandemií.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy