Velkolepá připomínka 75. výročí konce druhé světové války, kterou letos chystal Berlín, sice musela být kvůli koronaviru zrušena, na zásadní dějinné okamžiky ale německá metropole vzpomene i tak - třebaže především virtuálně. Kupříkladu dnes, tedy přesně v den výročí kapitulace Berlína z 2. května 1945, se otevírá online výstava nazvaná "Do Berlína" (Nach Berlin).
Původně 3,7milionové velkoměsto, které mělo k dispozici rozpočet ve výši 700.000 eur (19 milionů korun), počítalo s tím, že si dějinný zlom připomene řadou veřejných akcí a výstav, mezi nimiž měla být i expozice až 12 metrů vysokých dobových fotografií u Braniborské brány a budovy někdejšího Říšského sněmu. Na ústřední vzpomínkové ceremonii u parlamentu měl před řadou zahraničních politiků promluvit prezident Frank-Walter Steinmeier.
Rychle se šířící pandemie ale tyto plány, které počítaly se statisíci návštěvníků z celého světa, zmařila a město muselo hledat alternativy. Jednou z nich je dnes zahájená virtuální výstava, která lidem přibližuje zcela zničené hlavní město nacistické říše na konci druhé světové války. Ukazuje klíčová místa jako je Říšský sněm, nedaleká Braniborská brána či Alexandrovo náměstí.
Internetová expozice, která vedle fotek využívá také animace, zvukové nahrávky nebo vzpomínky pamětníků, se věnuje i tématům cesty od demokracie k diktatuře, evropským rozměrům druhé světové války, každodennímu životu během ní nebo zločinům proti lidskosti spáchaným nacisty.
Náhled do minulosti umožňuje také aplikace pro mobilní telefony Augmented Berlin, díky níž je za pomoci takzvané rozšířené reality možné srovnat, jak historická místa v Berlíně vypadala dříve, s tím, jak vypadají dnes. Ode dneška až do 8. května je také každý den k dispozici nový podcast, který se v návaznosti na konkrétní místo v německé metropoli věnuje jednomu dobovému tématu.
Moderní technologie využije Berlín i 8. května, kdy bude na Braniborskou bránu promítat jazykem čtyř vítězných válečných mocností poděkování za to, že dokázaly porazit nacistický režim.
Ve stejný den si v malém historický zlom připomenou politické špičky spolkové republiky. Kancléřka Angela Merkelová spolu s dalšími několika politiky položí květiny u ústředního památníků obětí válek.
Boje o Berlín skončily 2. května 1945. O šest dní později skončila bezpodmínečnou kapitulací wehrmachtu také druhá světová válka v Evropě. Z rozhodnutí berlínské radnice bude letošní 8. květen ve městě mimořádně státním svátkem.
Související
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
Německo varuje: Rusko by mohlo zaútočit na NATO už v roce 2029
Německo , II. světová válka , Berlín , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 2 hodinami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 3 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 4 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 5 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 7 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 7 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 8 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 8 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 8 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 9 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 10 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 11 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 12 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 12 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 13 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 13 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 14 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 15 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák