Němečtí politici kontroly na hranicích s Českem považují za nezbytné

Jako bolestivé, ale potřebné hodnotí němečtí politici očekávané znovuobnovení hraničních kontrol na pomezí s Českem. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ve čtvrtek na twitteru oznámil, že od neděle se na hranice s Českem vrátí hlídky. Důvodem je dramatická epidemická situace v zemi, kvůli které se Německo rozhodlo zařadit Českou republiku na kritický seznam zahraničních oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že uzavření hranic bylo nevyhnutelným krokem, jak zabránit šíření mutacím koronaviru. "To rozhodnutí je bolestivé," řekl Spahn. "Musíme ale naši zem před dalšími viry chránit," dodal.

"Všichni jsme loni na jaře poznali, jak bolestivé uzavírání hranic je. Ale je to jako ultima ratio (poslední možnost) nezbytné, pokud jde o ochranu životů," řekl v dnešním rozhovoru s médii skupiny Funke ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko Thomas Strobl. Člen vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Strobl nyní předsedá vnitroněmeckému grémiu ministrů vnitra spolkových zemí.

Podobně se podle agentury DPA vyjádřili i sociálnědemokratičtí poslanci Achim Post a Dirk Wiese, podle nichž jsou otevřené hranice v Evropě cenným výdobytkem, který je třeba chránit i v krizových dobách. "Vzhledem k současnému rozšíření vysoce nakažlivých mutací viru, obzvláště v pohraničních regionech Česka a také Rakouska, jsou v této akutní krizové situaci dočasná omezení včetně stálých pohraničních kontrol vůči těmto sousedním státům v zásadě přiměřená," citovala dvojici poslanců DPA.

Seehofer ve čtvrtek řekl, že spolková vláda se rozhodla jednat na výslovnou žádost Saska a Bavorska, jež s ČR sousedí. Obě spolkové země totiž nespokojeně hledí na vývoj v Česku, které není schopné míru infekce rázně srazit, jako se to v posledních týdnech podařilo Německu.

Bavorský premiér Markus Söder, který tento týden opakovaně o možnosti obnovení kontrol na pomezí s ČR hovořil, se ve čtvrtek v televizi ZDF ohradil proti formulaci, že hranice s Českem a Bavorskem budou nepropustné. Tak to podle něj není, protože nově bude muset každý při cestě do Německa předložit negativní test. "Výjimky nebudou," dodal.

Test již nyní musí mít všichni cestující. Částečnou výjimku mají pendleři, na které se nevztahuje karanténa. Přeshraniční pracovníci musí v Bavorsku předkládat testy každých 48 hodin, v Sasku postačují dva rozbory týdně. Nově bude podle všeho od pendlerů vyžadován test každý den, do země navíc budou moci dojíždět jen pracovníci kritické infrastruktury, především zdravotníci.

Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová dnes v televizi ZDF řekla, že o uzavírku hranic nestojí. "Nechceme opět zavírat hranice, chceme společnou koordinaci, abychom zvládli pandemii porazit," řekla sociální demokratka Dreyerová, podle které německé úřady úzce spolupracují s francouzskými, belgickými a lucemburskými.

Dreyerová tak reagovala na slova svého kolegy z Bádenska-Württemberska Winfrieda Kretschmanna, který řekl, že v krajním případě mohou být kvůli mutacím koronaviru hranice uzavřeny. "I tak je ale správné a důležité říct, že mutace jsou pro nás velkým ohrožením," uvedla s tím, že je nutné sledovat Česko s rakouským Tyrolskem.

Německo od 24. ledna považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby ho označovalo "jen" jako rizikovou. Důvodem je vysoká míra infekce v zemi.

Bavorský premiér Söder hraniční kontroly s Českem hájí kvůli bezpečí

Bavorsko podporuje volný pohyb v Evropě, ale v pandemii covidu-19 má přednost epidemická bezpečnost. Dnes to poslancům zemského sněmu v Mnichově řekl bavorský premiér Markus Söder. Německo s účinností od neděle bude považovat Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, na pomezí se tak vrátí stálé hraniční kontroly.

Söder poslancům bavorského sněmu řekl, že Česko s rakouským Tyrolskem byly označeny jako oblasti s mutacemi koronaviru. "My jsme zcela jasně pro volnou Evropu, ale tady v tomto momentě hraje větší roli bezpečnost," řekl. Již ve čtvrtek prohlásil, že kontroly na českých hranicích je nutné obnovit, aby se zabránilo šíření koronaviru do Německa.

Poslancům dnes Söder zdůvodnil, že za neochotou jeho vlády rychle rušit karanténní opatření, stojí opatrnost. "Vyhlásit uzávěru chce odvahu, ale začít otevírat si žádá rozum," uvedl. Poukázal na to, že se chce vyvarovat uspěchaného uvolňování, které by vedlo k dalším uzávěrám. V této souvislosti zmínil Česko, kde je situace stále vážná.

Německu včetně Bavorska se v posledních týdnech podařilo výrazně snížit míru infekce. V celém Německu je nyní podle Institutu Roberta Kocha 62 případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Bavorská sedmidenní incidence odpovídá německému průměru, řada bavorských okresů na hranicích s Českem ale vykazuje hodnoty výrazně vyšší. Příkladem je okres Tirschenreuth, který je se sedmidenní incidencí 348 případů nejhorší v Německu. Pro srovnání, Česko má podle portálu Corona-in-Zahlen takřka 482 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Německo hranice Markus Söder

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 30 minutami

před 39 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy