Němečtí politici kontroly na hranicích s Českem považují za nezbytné

Jako bolestivé, ale potřebné hodnotí němečtí politici očekávané znovuobnovení hraničních kontrol na pomezí s Českem. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ve čtvrtek na twitteru oznámil, že od neděle se na hranice s Českem vrátí hlídky. Důvodem je dramatická epidemická situace v zemi, kvůli které se Německo rozhodlo zařadit Českou republiku na kritický seznam zahraničních oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že uzavření hranic bylo nevyhnutelným krokem, jak zabránit šíření mutacím koronaviru. "To rozhodnutí je bolestivé," řekl Spahn. "Musíme ale naši zem před dalšími viry chránit," dodal.

"Všichni jsme loni na jaře poznali, jak bolestivé uzavírání hranic je. Ale je to jako ultima ratio (poslední možnost) nezbytné, pokud jde o ochranu životů," řekl v dnešním rozhovoru s médii skupiny Funke ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko Thomas Strobl. Člen vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Strobl nyní předsedá vnitroněmeckému grémiu ministrů vnitra spolkových zemí.

Podobně se podle agentury DPA vyjádřili i sociálnědemokratičtí poslanci Achim Post a Dirk Wiese, podle nichž jsou otevřené hranice v Evropě cenným výdobytkem, který je třeba chránit i v krizových dobách. "Vzhledem k současnému rozšíření vysoce nakažlivých mutací viru, obzvláště v pohraničních regionech Česka a také Rakouska, jsou v této akutní krizové situaci dočasná omezení včetně stálých pohraničních kontrol vůči těmto sousedním státům v zásadě přiměřená," citovala dvojici poslanců DPA.

Seehofer ve čtvrtek řekl, že spolková vláda se rozhodla jednat na výslovnou žádost Saska a Bavorska, jež s ČR sousedí. Obě spolkové země totiž nespokojeně hledí na vývoj v Česku, které není schopné míru infekce rázně srazit, jako se to v posledních týdnech podařilo Německu.

Bavorský premiér Markus Söder, který tento týden opakovaně o možnosti obnovení kontrol na pomezí s ČR hovořil, se ve čtvrtek v televizi ZDF ohradil proti formulaci, že hranice s Českem a Bavorskem budou nepropustné. Tak to podle něj není, protože nově bude muset každý při cestě do Německa předložit negativní test. "Výjimky nebudou," dodal.

Test již nyní musí mít všichni cestující. Částečnou výjimku mají pendleři, na které se nevztahuje karanténa. Přeshraniční pracovníci musí v Bavorsku předkládat testy každých 48 hodin, v Sasku postačují dva rozbory týdně. Nově bude podle všeho od pendlerů vyžadován test každý den, do země navíc budou moci dojíždět jen pracovníci kritické infrastruktury, především zdravotníci.

Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová dnes v televizi ZDF řekla, že o uzavírku hranic nestojí. "Nechceme opět zavírat hranice, chceme společnou koordinaci, abychom zvládli pandemii porazit," řekla sociální demokratka Dreyerová, podle které německé úřady úzce spolupracují s francouzskými, belgickými a lucemburskými.

Dreyerová tak reagovala na slova svého kolegy z Bádenska-Württemberska Winfrieda Kretschmanna, který řekl, že v krajním případě mohou být kvůli mutacím koronaviru hranice uzavřeny. "I tak je ale správné a důležité říct, že mutace jsou pro nás velkým ohrožením," uvedla s tím, že je nutné sledovat Česko s rakouským Tyrolskem.

Německo od 24. ledna považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby ho označovalo "jen" jako rizikovou. Důvodem je vysoká míra infekce v zemi.

Bavorský premiér Söder hraniční kontroly s Českem hájí kvůli bezpečí

Bavorsko podporuje volný pohyb v Evropě, ale v pandemii covidu-19 má přednost epidemická bezpečnost. Dnes to poslancům zemského sněmu v Mnichově řekl bavorský premiér Markus Söder. Německo s účinností od neděle bude považovat Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, na pomezí se tak vrátí stálé hraniční kontroly.

Söder poslancům bavorského sněmu řekl, že Česko s rakouským Tyrolskem byly označeny jako oblasti s mutacemi koronaviru. "My jsme zcela jasně pro volnou Evropu, ale tady v tomto momentě hraje větší roli bezpečnost," řekl. Již ve čtvrtek prohlásil, že kontroly na českých hranicích je nutné obnovit, aby se zabránilo šíření koronaviru do Německa.

Poslancům dnes Söder zdůvodnil, že za neochotou jeho vlády rychle rušit karanténní opatření, stojí opatrnost. "Vyhlásit uzávěru chce odvahu, ale začít otevírat si žádá rozum," uvedl. Poukázal na to, že se chce vyvarovat uspěchaného uvolňování, které by vedlo k dalším uzávěrám. V této souvislosti zmínil Česko, kde je situace stále vážná.

Německu včetně Bavorska se v posledních týdnech podařilo výrazně snížit míru infekce. V celém Německu je nyní podle Institutu Roberta Kocha 62 případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Bavorská sedmidenní incidence odpovídá německému průměru, řada bavorských okresů na hranicích s Českem ale vykazuje hodnoty výrazně vyšší. Příkladem je okres Tirschenreuth, který je se sedmidenní incidencí 348 případů nejhorší v Německu. Pro srovnání, Česko má podle portálu Corona-in-Zahlen takřka 482 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Německo hranice Markus Söder

Aktuálně se děje

před 14 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy