Nizozemský soud: Eutanazii lze provést i u pacienta s demencí

Eutanazii je v Nizozemsku možné provést také u pacientů trpících demencí v pokročilém stádiu, kteří s usmrcením dříve vyslovili písemný souhlas. V rozsudku, který dnes agentury Reuters a DPA označily za přelomový, to uvedl nizozemský nejvyšší soud. Zákon o eutanazii platí v Nizozemsku od roku 2002.

Nejvyšší soud se podle Reuters zabýval ostře sledovaným případem z roku 2016, kdy lékařka poskytla eutanazii 74leté pacientce s těžkou formou demence. Nemocná žena krátce poté, co jí byla nemoc diagnostikována, v písemném vyjádření svobodné vůle stanovila, že v případě zhoršení svého zdravotního stavu chce eutanazii podstoupit.

Kontrolní orgán, který v roce 2017 tento případ posuzoval, ovšem uvedl, že písemná vůle pacientky byla nejasná a dala se vykládat různými způsoby. Lékařka podle něj měla před eutanazií znovu prověřit, zda chce pacientka skutečně zemřít. Před smrtí totiž údajně žena dávala okolí smíšené signály.

Eutanazii lékařka provedla tak, že dala pacientce léky na spaní do kávy a později ji pomocí jejích rodinných příslušníků včetně manžela a potomka znehybněla. Pak jí vpíchla smrtelnou injekci.

Lékařka, která byla obžalována z vraždy, se u soudu nižší instance bránila tím, že pacientka nebyla v okamžiku poskytnutí eutanazie už schopna jasně uvažovat, a ona tak vycházela z jasného přání v sepsané vůli. Soud jí dal loni v září za pravdu a obžaloby ji v plném rozsahu zbavil.

Státní zastupitelství ale následně požádalo nejvyšší soud o vyjasnění právní situace. Ten dal v dnešním verdiktu opět za pravdu lékařce a uvedl, že je možné provést eutanazii i na základě dřívějšího písemného souhlasu. Není tak nutné vyžadovat od pacientů potvrzení souhlasu, které se dá beztak kvůli jejich nemoci jen stěží získat.

Eutanazie je ve většině zemí nezákonná. Jako první stát na světě ji legalizovalo v roce 2002 právě Nizozemsko. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

V roce 2018 podstoupilo v Nizozemsku eutanazii 6126 lidí, tedy čtyři procenta všech lidí, kteří ten rok v zemi zemřeli. Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou poměrně přísné. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Související

Ilustrační fotografie.

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Více souvisejících

eutanazie Nizozemí soudy smrt

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy