Nizozemský soud: Eutanazii lze provést i u pacienta s demencí

Eutanazii je v Nizozemsku možné provést také u pacientů trpících demencí v pokročilém stádiu, kteří s usmrcením dříve vyslovili písemný souhlas. V rozsudku, který dnes agentury Reuters a DPA označily za přelomový, to uvedl nizozemský nejvyšší soud. Zákon o eutanazii platí v Nizozemsku od roku 2002.

Nejvyšší soud se podle Reuters zabýval ostře sledovaným případem z roku 2016, kdy lékařka poskytla eutanazii 74leté pacientce s těžkou formou demence. Nemocná žena krátce poté, co jí byla nemoc diagnostikována, v písemném vyjádření svobodné vůle stanovila, že v případě zhoršení svého zdravotního stavu chce eutanazii podstoupit.

Kontrolní orgán, který v roce 2017 tento případ posuzoval, ovšem uvedl, že písemná vůle pacientky byla nejasná a dala se vykládat různými způsoby. Lékařka podle něj měla před eutanazií znovu prověřit, zda chce pacientka skutečně zemřít. Před smrtí totiž údajně žena dávala okolí smíšené signály.

Eutanazii lékařka provedla tak, že dala pacientce léky na spaní do kávy a později ji pomocí jejích rodinných příslušníků včetně manžela a potomka znehybněla. Pak jí vpíchla smrtelnou injekci.

Lékařka, která byla obžalována z vraždy, se u soudu nižší instance bránila tím, že pacientka nebyla v okamžiku poskytnutí eutanazie už schopna jasně uvažovat, a ona tak vycházela z jasného přání v sepsané vůli. Soud jí dal loni v září za pravdu a obžaloby ji v plném rozsahu zbavil.

Státní zastupitelství ale následně požádalo nejvyšší soud o vyjasnění právní situace. Ten dal v dnešním verdiktu opět za pravdu lékařce a uvedl, že je možné provést eutanazii i na základě dřívějšího písemného souhlasu. Není tak nutné vyžadovat od pacientů potvrzení souhlasu, které se dá beztak kvůli jejich nemoci jen stěží získat.

Eutanazie je ve většině zemí nezákonná. Jako první stát na světě ji legalizovalo v roce 2002 právě Nizozemsko. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

V roce 2018 podstoupilo v Nizozemsku eutanazii 6126 lidí, tedy čtyři procenta všech lidí, kteří ten rok v zemi zemřeli. Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou poměrně přísné. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Související

Ilustrační fotografie.

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Více souvisejících

eutanazie Nizozemí soudy smrt

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

před 22 minutami

před 53 minutami

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy