Nová italská vláda řeší první vážný konflikt, pár hodin po přísaze

První vážný spor řeší nová italská vláda vedená ekonomem Mariem Draghim, od jejíž slavnostní přísahy neuplynulo ani 48 hodin. Konflikt se týká náhlého prodloužení uzavírky sjezdových areálů, které vydal ministr zdravotnictví Roberto Speranza jen několik hodin před spuštěním vleků.

Proti rozhodnutí se okamžitě vymezila Liga, která vládne ve většině alpských regionů, napsal dnes italský tisk. Strana je klíčovou součástí nové vládní koalice a žádá od nového kabinetu změnu v přístupu k epidemii.

Podle pravidel schválených na začátku února měly sjezdovky dnes otevřít v regionech v mírném "žlutém" stupni protiepidemických opatření. Tam se nachází většina alpských oblastí. V neděli večer ale ministr Speranza z levicového uskupení Leu rozhodnutí zrušil a uzávěru prodloužil do 5. března. Krok odůvodnil obavami ze šíření nových mutací koronaviru.

"Toto rozhodnutí, které bylo přijaté na poslední chvíli, je obrovskou ránou pro (horské) odvětví," uvedl předseda krajské rady Lombardie Attilio Fontana, který je členem pravicové Ligy. Podle něj je způsob rozhodování o protiepidemických opatřeních "devastující pro občany i podnikatele". Podobně se dnes vyjádřili i další předsedové krajů na severu Itálie.

Načasování ale kritizuje i levice. "Změnit pravidla na poslední chvíli způsobuje podnikatelům obrovské škody," uvedl předseda rady kraje Emilia Romagna Stefano Bonnacini.

Draghi se zatím ke sporu ve vládě a protestům Ligy nevyjádřil. Ministři jmenování za Ligu ale již ohlásili, že budou pro podnikatele v horských oblastech žádat větší kompenzace. Strana také chce výraznou změnu v přístupu v řízení protiepidemických opatření.

Rozhodnutí ponechat zavřené sjezdovky vyvolalo nevoli také mezi podnikateli v alpských oblastech. Podle nich načasování ukazuje, že ministerstvo nemá úctu k jejich práci. "Dostali jsme tisíce objednávek od lidí žijících v Lombardii. A sjezdovky jsou ve výborném stavu, protože jsme zasněžovali," řekli listu La Repubblica správci zimního areálu ve městě Aprica, kde se vleky měly rozjet dnes ráno.

Výrazná kritika míří zdravotnickou radu vlády, která prodloužení uzávěry sjezdovek důrazně doporučila, a na hlavního poradce ministra zdravotnictví Waltera Ricciardiho. Ten v neděli prohlásil, že Itálie by potřebovala úplnou uzávěru. "Došla nám trpělivost s experty, kteří se vyjadřují do tisku a rozsévají strach a obavy," reagoval šéf Ligy Matteo Salvini.

Kvůli obavám ze šíření nových mutací koronaviru Itálie v sobotu zpřísnila pravidla pro cestující z Rakouska. Ti nově musí vstoupit do 14denní karantény po překročení italských hranic.

O důvěře nové italské vládě budou tento týden hlasovat Sněmovna i Senát. V obou komorách začne rozprava tuto středu.

Související

Více souvisejících

Itálie Roberto Speranza

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy