Nový migrační pakt: Nastal čas se dohodnout, vyzvala Merkelová státy EU

Státy Evropské unie musí dosáhnout kompromisu o azylové a migrační dohodě, pokračující rozpory zatěžují akceschopnost Evropy. Dnes to v německém parlamentu prohlásila kancléřka Angela Merkelová, jejíž země do konce roku unii předsedá. Kancléřka rovněž uvedla, že chce pokročit v jednáních EU s Čínou o obchodní dohodě, kde zatím podle ní přílišný posun nenastal.

Angela Merkelová
doporučujeme

Evropská komise před týdnem zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj budou muset solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl, nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů. Česko, které má k návrhu výhrady, chce spolu s Polskem a Maďarskem prosazovat posílení ochrany vnějších hranic unie.

Podle Merkelové nastal čas se dohodnout. "Pokud nadále v otázce migrace nenajdeme mezi členskými státy Evropské unie společný postoj, bude to těžké břímě pro akceschopnost Evropy," řekla kancléřka.

Ke vztahům Evropy s Čínou Merkelová prohlásila, že EU stojí o férové obchodování s Pekingem. "Mnoho pokroku se ale zatím nedosáhlo," uvedla. Za součást diskuzí mezi EU a Čínou označila i ochranu klimatu a otázku lidských práv. S obavami se Merkelová vyjádřila o vývoji v Hongkongu či o přístupu Pekingu k menšinám.

V projevu se kancléřka ohradila i vůči tvrdým zásahům režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka proti demonstrantům. Poukázala na to, že proti Lukašenkovi protestuje mnoho žen. "Když člověk vidí odvahu žen, které protestují, aby mohly žít ve svobodné a nezkorumpované zemi, pak k tomu mohu jen říci, že to obdivuji," řekla Merkelová.

Uvedla, že se chce setkat s opoziční činitelkou Svjatlanou Cichanouskou, která v srpnových volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Opozice pokládá výsledek hlasování za zfalšovaný, neuznává ho ani Evropská unie. Šéfka běloruské opozice, která se nedávno už potkala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, již dříve projevila o schůzku s Merkelovou zájem. Na dvoudenní cestu do Berlína se chystá v pondělí příští týden.

Kancléřka zmínila také případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného, který se zotavuje v Berlíně. Navalnyj v Rusku podle německých expertů zkolaboval po kontaktu s nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, Berlín společně s EU proto od Ruska žádají vysvětlení incidentu. Moskva odmítá, že by Navalnyj byl otráven.

O odpovědi na kauzu chce Merkelová rozhodnout až poté, co Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uzavře vyšetřování. Pak podle kancléřky bude Evropa diskutovat o odpovídající reakci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Německo eviduje za den přes 11 tisíc nakažených, vzrostl počet obětí covidu

23.10.2020 08:18 Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dále roste

22.10.2020 22:21 Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dnes dále rostl. Země, kde žije 47 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama