O výsledcích voleb v Německu mohou rozhodnout váhaví voliči

Průzkumy veřejného mínění méně než dva týdny před parlamentními volbami v Německu jasně favorizují sociální demokracii (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Výsledek ale mohou výrazně ovlivnit nerozhodnutí voliči, kterých je podle různých průzkumů pětina až 40 procent. Ti se mohou svěřit do péče volebního automatu Wahl-O-Mat, který jim na základě odpovědí na 38 otázek konkrétní politickou stranu doporučí.

Ne každý chce ale tuto službu využít. Dvaasedmdesátiletá Christina z Postupimi, která v minulých volbách opakovaně hlasovala pro unii Merkelové, si chce vybrat stranu sama. "V minulých letech bylo vše tak snadnější, člověk věděl, co od kancléřky čekat. Letos je ale všechno jiné," říká. Komu dá Christina hlas, stále ještě neví.

"Sleduju televizní debaty, prohlížím stranické letáky, chodím i na stranická setkání s voliči, ale nikde jsem ještě nezaslechla jasné odpovědi na mé otázky," vysvětluje před začátkem volebního mítinku sociálnědemokratického kandidáta na kancléře Olafa Scholze. " Netrápí mě tolik témata důchodů, platů a ani klima, o to větší mám ale obavy o bezpečnost," říká Christina a dodává, že situace ve světě není vůbec příznivá. "Mám strach, že by mohla být válka," dodává.

Christina tak patří k řadě nerozhodnutých voličů. Kolik jich přesně je, není jasné, protože i průzkumy, které se této otázce věnují, se liší. Průzkum institutu Civey, který vznikl v rozmezí 1. až 8. září, udává 21 procent nerozhodnutých voličů. Institut pro demoskopii v Allensbachu, který se stejné otázce věnoval od 1. do 7. září, zjistil, že 40 procent voličů se stále ještě rozhoduje, komu svůj hlas dá. Jedním z důvodů vysokého počtu nerozhodnutých voličů je podle allensbašského institutu nespokojenost s kandidujícími osobnostmi.

I když je Scholz nyní na vrcholu popularity, v den voleb 26. září se podle psychologa a analytika Stephana Grünewalda, zakladatele institutu Rheingold, může vše změnit ve prospěch konzervativního kancléřského kandidáta Armina Lascheta.

Podobný názor má i komunikační expert Frank Brettschneider z Univerzity Hohenheim ve Stuttgartu, podle kterého se většina voličů o průzkumy veřejného mínění sice zajímá, ale ne každý se jimi při výběru strany řídí. "Při spolkových volbách v letech 2005, 2009, 2013 a 2017 udávalo méně než 5,5 procenta voličů, že velkou roli v jejich rozhodování hrály sondáže," říká. Před čtyřmi lety to podle Brettschneidera bylo 3,5 procenta voličů. Domnívá se proto, že průzkumy jsou důležité především pro taktizující voliče.

Usnadnit rozhodování tápajících voličů může volební automat Wahl-O-Mat, který provozuje Spolková centrála pro politické vzdělávání (BPB). Automat postupně předkládá 38 tezí, se kterými mohou voliči vyslovit souhlas, odmítnout je nebo k nim zaujmout neutrální postoj. Odpovědi aplikace porovná s postoji 39 stran, které se ucházejí o křesla ve Spolkovém sněmu. Uživatelé si také mohou vybrat konkrétní strany, s nimiž chtějí své postoje vyhodnotit.

"Wahl-O-Mat nedává žádná doporučení, koho volit, ale ukazuje, jaké mají strany ke konkrétním otázkám postoje," říká šéf BPB Thomas Krüger. I tak ale výsledek využívá pro volební orientaci každý osmý. Při letošním spuštění automatu Krüger poznamenal, že přidanou hodnotou aplikace je to, že se zábavnou formou věnuje politickému obsahu. Podle BPB baví odpovídání na dotazy 85 procent uživatelů a 60 procent lidí se díky automatu rozhodlo více zajímat o politiku.

Související

Více souvisejících

Německo Volby v Německu

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy