Obchodní dohoda s Británií? EU nabízí ambiciózní smlouvu, chce fér podmínky pro obě strany

Evropská unie nabídne Británii ambiciózní obchodní dohodu, která musí zajistit rovné podmínky pro konkurenci na obou stranách. Uvedl to dnes hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier, podle něhož se Londýn musí rozhodnout, jaký stupeň přístupu na jednotný unijní trh bude chtít dojednat. Britská vláda přitom opakuje, že se unijních pravidel držet nechce a usiluje o velmi volnou dohodu.

Británie o půlnoci z pátku na sobotu po 47 letech opustila evropské společenství a začalo jedenáctiměsíční přechodné období na uspořádání budoucích vztahů. Barnier dnes představil návrh vyjednávacího mandátu, který se má soustředit na tři zásadní pilíře: obchod, bezpečnost a obecné podmínky vztahů a kontrolovatelnost dohod.

"Jsme ochotni nabídnout tuto (ambiciózní) dohodu, ačkoli víme, že bude mezi Británií a EU silná konkurence," řekl Barnier novinářům ke smlouvě o vzájemném obchodu. Brusel podle něho chce, aby zajišťovala rovné podmínky pro obě strany v důležitých oblastech, k nimž patří ochrana klimatu, pracovní podmínky, daně či státní pomoc. Pouze při jejich respektování může mezi oběma stranami v budoucnu probíhat obchod bez cel a dalších bariér, dodal.

Součástí obchodní smlouvy má být podle Barniera i ujednání zajišťující rybářům z EU přístup do britských vod. Dohoda o rybolovu by měla podle představ Bruselu opřených o politickou deklaraci schválenou oběma stranami být hotova do poloviny roku.

K oběma těmto požadavkům, tedy rybolovu a rovným podmínkám, se Londýn dlouhodobě staví odmítavě. Podle britské vlády je jedním z výdobytků brexitu možnost, aby britští rybáři získali kontrolu nad vodami kolem ostrovů na úkor konkurence z EU. Britský premiér Boris Johnson také v dnešním projevu zopakoval, že se jeho země nehodlá držet unijních pravidel.

WATCH LIVE: PM @BorisJohnson sets out his vision for unleashing Britain's potential https://t.co/Qip1y4mUbC

— UK Prime Minister (@10DowningStreet) February 3, 2020

Podle některých diplomatů by však pro Británii mohlo být motivací k ústupkům směrem k evropským rybářům ujednání o finančních službách. Na těch velmi vydělávají bankovní domy v londýnské City, které chtějí zachovat přístup na unijní trh. Šéf unijního vyjednávacího týmu dnes uvedl, že pravidla pro finanční služby budou rovněž součástí obchodní dohody.

Barnier připustil, že pokud by se obě strany nedokázaly do konce roku domluvit, hrozilo by zvláště ve vzájemném obchodu výrazné zhoršení podmínek pro firmy i spotřebitele. Britská vláda hovoří o tom, že by chtěla uzavřít obchodní dohodu podobnou té, již má EU s Kanadou. Podle Barniera půjde v principu o stejnou dohodu, její konkrétní podmínky se však budou lišit.

"Budeme vyjednávat se zemí, která je s námi úzce svázána, a byla součástí našeho jednotného trhu," zdůraznil Barnier. Zatímco podstatou dosavadních dohod s Kanadou či Japonskem bylo sbližování vzájemných obchodních vztahů, s Británií bude EU poprvé vyjednávat dohodu založenou na uvolnění dosavadních vazeb, dodal Barnier.

Vyjednávacím mandátem EK se budou v průběhu února zabývat velvyslanci členských zemí. Unijní ministři by jej měli schválit na konci měsíce, aby se mohly rozhovory s Británií naplno rozjet. Aby ponechali dostatek času na schválení dohody členskými zeměmi a Evropským parlamentem, měli by vyjednávači podle komise být s prací hotovi do října.

Související

Michel Barnier

Macron jmenoval premiérem Francie Michela Barniera

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek jmenoval premiérem Michela Barniera, bývalého několikanásobného ministra, eurokomisaře a hlavního vyjednavače Evropské unie pro brexit. Barnier dostal za úkol sestavit novou vládu, informuje server France24.
EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier Boris Johnson EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy