Zpráva ukrajinského velení, že Polsko, Slovensko a Bulharsko předají Ukrajině bojující proti ruské invazi 70 stíhaček MiG-29, byla předčasná. To ale nic nemění na skutečnosti, že přinejmenším Polsko je k takovému kroku připraveno, uvedl dnes s odvoláním na své zdroje polský zpravodajský server Onet.pl.
Vyžaduje to podle něj ale diplomatické úsilí a také odstranění všech systémů NATO z těchto stíhaček. Část polských stíhaček MiG-29 pochází z Česka, které je získalo při dělení československého letectva a později je vyměnilo za polské vrtulníky.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí prohlásil, že západní země hodlají "dodat Ukrajině dokonce stíhačky". To vyvolalo vlnu spekulací. Ukrajina disponuje stíhačkami MiG-29 sovětské konstrukce, a má na ně tak vycvičené piloty a infrastrukturu potřebnou k jejich provozu. Některá média na začátku týdne informovala, že z aliančních zemí mají letadla MiG-29 ve výbavě jen Polsko, Bulharsko a Slovensko a že se tyto země již rozhodly předat je ukrajinskému letectvu.
"Snažili jsme se ochladit emoce. Naše zdroje v armádě sice potvrdily plány předat polské letouny Ukrajině, ale varovaly, že ještě žádné rozhodnutí nepadlo," napsal Onet.
Ukrajinské velení podle něj přililo oleje do ohně zprávou, že Ukrajina má dostat od Polska, Bulharska a Slovenska více než 70 stíhaček MiG-29 a bitevníků Su-25. Konkrétně Bulharsko mělo podle něj poskytnout 16 migů a 14 suček, Polsko 28 migů a Slovensko 12 migů. Ukrajinci dokonce tvrdili, že v případě potřeby budou moci letouny s ukrajinskými piloty vzlétat ze základen v Polsku.
"Z našich poznatků ale vyplývá, že Západ po celou dobu svádí tichou, pro veřejnost neviditelnou válku prostřednictvím zvláštních služeb a diplomacie. Cílem je maximální podpora Ukrajině, ale takovým způsobem, aby se válka nerozšířila na celý svět. Vždyť agresorem je stát řízený nepředvídatelným Vladimirem Putinem a skupinou jestřábů v jeho okolí, kteří - pokud si najdou záminku, anebo se budou cítit přitisknutí ke zdi - nebudou váhat použít jaderné zbraně. Putin ostatně už v neděli takto hrozil," poznamenal polský server.
Polské letectvo disponuje třemi desítkami stíhaček MiG-29. Jsou to staré stroje sovětské výroby, které se ale po léta modernizovaly. Kromě moderní avioniky jsou v nich vestavěny alianční systémy spojení a rozpoznání. Po mnoho let střežily polské nebe, než je začaly nahrazovat moderní stíhačky F-16 americké výroby, kterých Polsko koupilo 48 kusů.
Podle serveru Onet je díky tomu Polsko na rozdíl od Bulharska a zvláště Slovenska v komfortní situaci. Vzdušný prostor obou menších zemí totiž dosud střeží stroje sovětské výroby, protože stíhačky F-16 ještě nedorazily. V této situaci si oba státy nemohou dovolit zbavit se bojových letadel. Podle webu Onet by naopak pro Polsko ztráta MiGů-29 nebyla bolestná a jejich předání Ukrajině by citelně posílilo ukrajinské letectvo, které v bojích téměř vykrvácelo.
Než se tak stane, budou podle serveru nutné některé mezikroky: letouny se musí dostat na Ukrajinu v rámci pomoci od Evropské unie či NATO, protože bezpečnost Polska vyžaduje, aby to bylo mezinárodní gesto.
Všechny tyto formální věci jsou o to důležitější, že stíhačky MiG-29 budou první vyspělejší technikou, jakou ukrajinská armáda dostane od spojenců. Než se tak stane, budou muset být polské migy přemalovány a zbaveny všech systémů, které se nesmějí dostat do rukou nepřítele v případě sestřelení. Aby ukrajinští piloti dokázali využít všech možností těchto strojů, museli by se také seznámit se všemi úpravami vykonanými v Polsku.
Související
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
Polský MiG-29 poškodil několik domů na severu země. Armáda zaplatí škody
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek