Onet: Polské stroje MiG-29 Ukrajina dostane, chce to ale čas

Zpráva ukrajinského velení, že Polsko, Slovensko a Bulharsko předají Ukrajině bojující proti ruské invazi 70 stíhaček MiG-29, byla předčasná. To ale nic nemění na skutečnosti, že přinejmenším Polsko je k takovému kroku připraveno, uvedl dnes s odvoláním na své zdroje polský zpravodajský server Onet.pl.

Vyžaduje to podle něj ale diplomatické úsilí a také odstranění všech systémů NATO z těchto stíhaček. Část polských stíhaček MiG-29 pochází z Česka, které je získalo při dělení československého letectva a později je vyměnilo za polské vrtulníky.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí prohlásil, že západní země hodlají "dodat Ukrajině dokonce stíhačky". To vyvolalo vlnu spekulací. Ukrajina disponuje stíhačkami MiG-29 sovětské konstrukce, a má na ně tak vycvičené piloty a infrastrukturu potřebnou k jejich provozu. Některá média na začátku týdne informovala, že z aliančních zemí mají letadla MiG-29 ve výbavě jen Polsko, Bulharsko a Slovensko a že se tyto země již rozhodly předat je ukrajinskému letectvu.

"Snažili jsme se ochladit emoce. Naše zdroje v armádě sice potvrdily plány předat polské letouny Ukrajině, ale varovaly, že ještě žádné rozhodnutí nepadlo," napsal Onet.

Ukrajinské velení podle něj přililo oleje do ohně zprávou, že Ukrajina má dostat od Polska, Bulharska a Slovenska více než 70 stíhaček MiG-29 a bitevníků Su-25. Konkrétně Bulharsko mělo podle něj poskytnout 16 migů a 14 suček, Polsko 28 migů a Slovensko 12 migů. Ukrajinci dokonce tvrdili, že v případě potřeby budou moci letouny s ukrajinskými piloty vzlétat ze základen v Polsku.

"Z našich poznatků ale vyplývá, že Západ po celou dobu svádí tichou, pro veřejnost neviditelnou válku prostřednictvím zvláštních služeb a diplomacie. Cílem je maximální podpora Ukrajině, ale takovým způsobem, aby se válka nerozšířila na celý svět. Vždyť agresorem je stát řízený nepředvídatelným Vladimirem Putinem a skupinou jestřábů v jeho okolí, kteří - pokud si najdou záminku, anebo se budou cítit přitisknutí ke zdi - nebudou váhat použít jaderné zbraně. Putin ostatně už v neděli takto hrozil," poznamenal polský server.

Polské letectvo disponuje třemi desítkami stíhaček MiG-29. Jsou to staré stroje sovětské výroby, které se ale po léta modernizovaly. Kromě moderní avioniky jsou v nich vestavěny alianční systémy spojení a rozpoznání. Po mnoho let střežily polské nebe, než je začaly nahrazovat moderní stíhačky F-16 americké výroby, kterých Polsko koupilo 48 kusů.

Podle serveru Onet je díky tomu Polsko na rozdíl od Bulharska a zvláště Slovenska v komfortní situaci. Vzdušný prostor obou menších zemí totiž dosud střeží stroje sovětské výroby, protože stíhačky F-16 ještě nedorazily. V této situaci si oba státy nemohou dovolit zbavit se bojových letadel. Podle webu Onet by naopak pro Polsko ztráta MiGů-29 nebyla bolestná a jejich předání Ukrajině by citelně posílilo ukrajinské letectvo, které v bojích téměř vykrvácelo.

Než se tak stane, budou podle serveru nutné některé mezikroky: letouny se musí dostat na Ukrajinu v rámci pomoci od Evropské unie či NATO, protože bezpečnost Polska vyžaduje, aby to bylo mezinárodní gesto.

Všechny tyto formální věci jsou o to důležitější, že stíhačky MiG-29 budou první vyspělejší technikou, jakou ukrajinská armáda dostane od spojenců. Než se tak stane, budou muset být polské migy přemalovány a zbaveny všech systémů, které se nesmějí dostat do rukou nepřítele v případě sestřelení. Aby ukrajinští piloti dokázali využít všech možností těchto strojů, museli by se také seznámit se všemi úpravami vykonanými v Polsku.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinští piloti vídají své kolegy umírat. I proto si přejí americké F-16

Ukrajinští piloti ve starých stíhačkách mnohdy bojují o život proti modernějším ruským strojům. Ty totiž mají na ukrajinském nebi převahu i přes probíhající protiofenzívu. Přáli by si letouny F-16, které jim umožní spolehlivější manévrování a odpalování raket. Velení v Kyjevě jejich potřeby zohledňuje a západní země na Spojené státy už tlačí s výcvikem letců z Ukrajiny na tyto stroje. 

Více souvisejících

MiG-29

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy