Onet: Polské stroje MiG-29 Ukrajina dostane, chce to ale čas

Zpráva ukrajinského velení, že Polsko, Slovensko a Bulharsko předají Ukrajině bojující proti ruské invazi 70 stíhaček MiG-29, byla předčasná. To ale nic nemění na skutečnosti, že přinejmenším Polsko je k takovému kroku připraveno, uvedl dnes s odvoláním na své zdroje polský zpravodajský server Onet.pl.

Vyžaduje to podle něj ale diplomatické úsilí a také odstranění všech systémů NATO z těchto stíhaček. Část polských stíhaček MiG-29 pochází z Česka, které je získalo při dělení československého letectva a později je vyměnilo za polské vrtulníky.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí prohlásil, že západní země hodlají "dodat Ukrajině dokonce stíhačky". To vyvolalo vlnu spekulací. Ukrajina disponuje stíhačkami MiG-29 sovětské konstrukce, a má na ně tak vycvičené piloty a infrastrukturu potřebnou k jejich provozu. Některá média na začátku týdne informovala, že z aliančních zemí mají letadla MiG-29 ve výbavě jen Polsko, Bulharsko a Slovensko a že se tyto země již rozhodly předat je ukrajinskému letectvu.

"Snažili jsme se ochladit emoce. Naše zdroje v armádě sice potvrdily plány předat polské letouny Ukrajině, ale varovaly, že ještě žádné rozhodnutí nepadlo," napsal Onet.

Ukrajinské velení podle něj přililo oleje do ohně zprávou, že Ukrajina má dostat od Polska, Bulharska a Slovenska více než 70 stíhaček MiG-29 a bitevníků Su-25. Konkrétně Bulharsko mělo podle něj poskytnout 16 migů a 14 suček, Polsko 28 migů a Slovensko 12 migů. Ukrajinci dokonce tvrdili, že v případě potřeby budou moci letouny s ukrajinskými piloty vzlétat ze základen v Polsku.

"Z našich poznatků ale vyplývá, že Západ po celou dobu svádí tichou, pro veřejnost neviditelnou válku prostřednictvím zvláštních služeb a diplomacie. Cílem je maximální podpora Ukrajině, ale takovým způsobem, aby se válka nerozšířila na celý svět. Vždyť agresorem je stát řízený nepředvídatelným Vladimirem Putinem a skupinou jestřábů v jeho okolí, kteří - pokud si najdou záminku, anebo se budou cítit přitisknutí ke zdi - nebudou váhat použít jaderné zbraně. Putin ostatně už v neděli takto hrozil," poznamenal polský server.

Polské letectvo disponuje třemi desítkami stíhaček MiG-29. Jsou to staré stroje sovětské výroby, které se ale po léta modernizovaly. Kromě moderní avioniky jsou v nich vestavěny alianční systémy spojení a rozpoznání. Po mnoho let střežily polské nebe, než je začaly nahrazovat moderní stíhačky F-16 americké výroby, kterých Polsko koupilo 48 kusů.

Podle serveru Onet je díky tomu Polsko na rozdíl od Bulharska a zvláště Slovenska v komfortní situaci. Vzdušný prostor obou menších zemí totiž dosud střeží stroje sovětské výroby, protože stíhačky F-16 ještě nedorazily. V této situaci si oba státy nemohou dovolit zbavit se bojových letadel. Podle webu Onet by naopak pro Polsko ztráta MiGů-29 nebyla bolestná a jejich předání Ukrajině by citelně posílilo ukrajinské letectvo, které v bojích téměř vykrvácelo.

Než se tak stane, budou podle serveru nutné některé mezikroky: letouny se musí dostat na Ukrajinu v rámci pomoci od Evropské unie či NATO, protože bezpečnost Polska vyžaduje, aby to bylo mezinárodní gesto.

Všechny tyto formální věci jsou o to důležitější, že stíhačky MiG-29 budou první vyspělejší technikou, jakou ukrajinská armáda dostane od spojenců. Než se tak stane, budou muset být polské migy přemalovány a zbaveny všech systémů, které se nesmějí dostat do rukou nepřítele v případě sestřelení. Aby ukrajinští piloti dokázali využít všech možností těchto strojů, museli by se také seznámit se všemi úpravami vykonanými v Polsku.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinští piloti vídají své kolegy umírat. I proto si přejí americké F-16

Ukrajinští piloti ve starých stíhačkách mnohdy bojují o život proti modernějším ruským strojům. Ty totiž mají na ukrajinském nebi převahu i přes probíhající protiofenzívu. Přáli by si letouny F-16, které jim umožní spolehlivější manévrování a odpalování raket. Velení v Kyjevě jejich potřeby zohledňuje a západní země na Spojené státy už tlačí s výcvikem letců z Ukrajiny na tyto stroje. 
Stíhačka ukrajinské armády, ilustrační fotografie.

Slovensko už předalo Ukrajině všechny slíbené stíhačky MiG-29

Slovensko už předalo Ukrajině všech 13 slíbených stíhaček MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo obrany. Odevzdání strojů sovětské konstrukce schválila vláda premiéra Eduarda Hegera před měsícem v rámci dalšího balíku své vojenské pomoci Kyjevu, který od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.

Více souvisejících

MiG-29

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy