Opatření k pandemii jsou hlavolamem pro belgické enklávy, hranice prochází i skrz obchody

Pro obyvatele Baarle-Hertog, maličké belgické enklávy na jihu Nizozemska, a jeho nizozemského souseda Baarle-Nassau je respektování pravidel v souvislosti s pandemií covidu-19 každodenní výzvou. Hranice mezi oběma zeměmi zde procházejí ulicemi i budovami, píše agentura AFP.

Obě části města Baarle jsou obrovským hlavolamem: Baarle-Hertog tvoří na nizozemském území 22 enkláv, zatímco Baarle-Nassau jich má sedm, rovněž vklíněných do belgických enkláv. Osmá enkláva je situována nad hlavní hranicí mezi oběma zeměmi.

Tam, kde vstupní dveře domu určují zemi, do které patří, se belgičtí a nizozemští obyvatelé o hranici příliš nestarali. Covid-19 však situaci změnil.

V Baarle-Hertog, která je částí belgické provincie Antverpy, se roušky musí nosit všude ve veřejném prostoru. Nic takového ovšem neplatí v Baarle-Nassau, kde je jako všude v Nizozemsku povinné nosit roušky jen ve veřejné dopravě.

Put one wrong foot in this town and you will end up leaving the country. #Baarle, divides Belgium and Netherlands by the world's craziest stretch of international borders! Quite interesting to see how the borders change into mere lines on the streets & not barbed wire fences. :) pic.twitter.com/Qi4fjhthlr

— Anupam Thareja (@reach_anupam) June 5, 2020

"Lidé po příchodu do mého obchodu nevědí, jestli roušku mají mít nebo ne," vysvětluje Sylvia Reijbroeková. Tato Nizozemka vlastní uměleckou galerii, skrz kterou prochází hranice vyznačená pouze bílými kříži na podlaze. Kuriózní situace, která jí dříve vyhovovala, už v době pandemie není tak zábavná.

Když zákazníci přicházejí z belgické strany, Sylvia jim vysvětluje, že si musejí nasadit roušku, ale když překročí hranici procházející obchodem, mohou si ji sundat.

"Před koronavirem nebyl s hranicemi problém, ale teď je to jiné," poznamenává.

Přes desítky značek na zemi, které určují hranice, všechno fungovalo dobře a obyvatelé se cítili být členy jednoho společenství, uvádí starosta Baarle-Hertog Frans De Bont. "S koronavirem se všechno změnilo. Nikdo neví, co má dělat," říká.

V době karantény musela Sylvia zavřít belgickou část galerie, zatímco nizozemská část mohla zůstat otevřená. Nizozemsko bylo jednou z mála evropských zemí, které na vrcholu pandemie nenařídily úplnou karanténu.

"Máme dvě vlády, které ke koronaviru přistupují odlišně. Není to příliš příjemné," konstatuje Sylvia.

Některé obchody, aby usnadnily obyvatelům orientaci, vyvěsily na dveře cedulku "Zde není rouška povinná".

Antverpské úřady nedávno navíc zpřísnily opatření proti covidu-19 a vyhlásily zákaz vycházení. Ten pak zmírnily a dnes platí jen pro noční hodiny.

Historie Baarle-Hertog a Baarle-Nassau, jejichž zeměpisná anomálie přitahuje turisty z celého světa, spadá do středověku. V roce 1198 bylo území rozděleno mezi Jindřicha I. Brabantského a Gottfrieda II. z Bredy.

V roce 1830, kdy Belgie vyhlásila samostatnost a oddělila se od Nizozemska, vznikla otázka, jak mají být přesně vyznačeny hranice různých enkláv. Ty byly definitivně stanoveny po 165 letech diskusí.

"Je to unikátní případ," tvrdí Willem van Gool, ředitel úřadu pro turistiku Baarle-Hertog a Baarle-Nassau, které mají dohromady asi 9600 obyvatel. "Lze říci, že jsme světovou metropolí enkláv," usmívá se.

"Pro zdejší lidi je to těžké," připouští starosta Baarle-Hertog Frans De Bont. "Vidí, že v Baarle-Nassau to může být jiné. Obě země však dělají co mohou," říká. "Spojuje nás cosi většího, válka proti koronaviru," zdůrazňuje.

Související

Více souvisejících

Belgie Nizozemí hranice zajímavosti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy