OSN oznámila nález těla jednoho z viníků rwandské genocidy

Tělo jednoho z nejhledanějších lidí viněných z genocidy ve Rwandě Augustina Bizimany bylo identifikováno v hrobě v Kongu. Oznámila to dnes agentura Reuters. Minulý týden se podařilo ve Francii dopadnout jiného podezřelého Féliciena Kabugu, považovaného za hlavního finančníka vyvražďování, při němž v roce 1994 zemřelo na 800.000 lidí.

Rwandskou genocidou se nyní zabývá Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) a jeho prokurátor Serge Brammerz dnes v prohlášení oznámil nález a identifikaci Bizimanova těla.

Bizimana byl ministrem obrany a patřil k lidem obviněným Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu, jež se zatím nepodařilo dopadnout. Podle Brammerzova prohlášení zemřel zřejmě v roce 2000 v Kongu a jeho tělo se podařilo identifikovat pomocí rozboru DNA. Bizimana byl obviněn v 13 bodech, k nimž patří genocida, vražda a znásilnění.

"Bizimana byl považován za odpovědného za vraždy bývalé premiérky Agathe Uwilingiyimanaové, deseti belgických členů mírového sboru OSN a civilistů z řad Tutsiů" v pěti rwandských oblastech, stojí v prokurátorově prohlášení.

Kabuga stanul ve Francii tento týden před soudem. Je podezřelý, že podporoval hutuské ozbrojené složky Interahamwe, které během 100 dní v roce 1994 zmasakrovaly asi 800.000 příslušníků tutsijského obyvatelstva i umírněné členy kmene Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo tehdy ve Rwandě uprchnout ze svých domovů.

Vyšetřováním genocidy byl pověřen Mezinárodní tribunál pro Rwandu (ICTR), který fungoval v letech 1997 až 2015 a v jehož práci pokračuje MICT. Původní soud za své působnosti odsoudil přes 60 strůjců masového vraždění. Před tribunálem stanuli hlavně vysoce postavení představitelé režimu, méně významné pachatele násilností soudí místní soudy a lidové tribunály.

Brammertz oznámil, že jeho úřad stále stíhá bývalého velitele prezidentské gardy Protaise Mpiranyu a pět dalších Rwanďanů.

Související

Více souvisejících

OSN genocida Rwanda Félicien Kabuga

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy