Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem kritiky

Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a ústa zakrývat mimo jiné na březích Seiny či v parku na kopci Montmartre. Cílem nového opatření je omezit šíření koronaviru ve francouzské metropoli, informovala agentura AFP. Meteorologové přitom dnes Pařížany varovali před vysokými teplotami.

Roušky musí od dnešních 8:00 SELČ nosit lidé starší jedenácti let. Opatření se netýká celé Paříže, ani celých čtvrtí, ale jen určitých ulic, náměstí a tržišť, na kterých se obvykle shromažďuje větší počet lidí.

#COVID19 ? | Le port du masque sera obligatoire à #Paris dans les zones à forte fréquentation de personnes à compter du lundi 10 août à 8h.https://t.co/HOfho8JcQnPour plus de détails consultez notre communiqué de presse ? pic.twitter.com/cPigy6eWge

— Préfecture de Police (@prefpolice) August 8, 2020

Zakrytá ústa a nos musí mít lidé v různých částech šestnácti z celkových dvaceti pařížských obvodů - v centru i v okrajových částech. Na seznamu ulic je i řada známých nákupních tříd. Mimo zóny s povinnými rouškami jsou ale velké turistické atrakce jako Eiffelova věž, nádvoří paláce Louvre a Tuilerijské zahrady, Vítězný oblouk či třída Champs-Élysées.

"V jedné ulici se nosí, v jiné ne! Myslíte si snad, že máme všichni v hlavě mapu Paříže? A chudáci turisti, kterých tu teď beztak není moc, ti nebudou rozumět vůbec ničemu," řekl dnes AFP majitel kavárny v centru města Didier.

Opatření v Paříži začalo platit v den, na který meteorologové vydali varování před vedrem. Teploty se v těchto dnech v hlavním městě pohybují kolem 35 stupňů Celsia.

Povinnost nosit roušky na vyznačených místech bude platit nejméně měsíc. Radnice ovšem již avizovala, že v případě potřeby nařízení prodlouží. Za jeho nedodržení hrozí pokuta až 135 eur (asi 3500 Kč).

Pravomoc nařídit lokální povinné nošení roušek dal místních samosprávám ministr zdravotnictví Oliver Véran na konci července. Už od poloviny května musejí lidé ve Francii nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy, například v kinech, muzeích či kostelech a mešitách. Od 20. července přibyla povinnost zakrývat si ústa a nos v obchodech, restauracích, bankách, na úřadech či v uzavřených tržnicích.

Francii se podařilo na jaře dostat přísnou celostátní karanténou epidemii koronaviru pod kontrolu, od počátku července ale denní počet potvrzených případů nákazy opět roste. Od počátku epidemie se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse v zemi nakazilo virem SARS-CoV-2 již více než 235.000 lidí. S covidem-19 jich přes 30.000 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Paříž Roušky a respirátory Francie eiffelova věž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy