Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem kritiky

Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a ústa zakrývat mimo jiné na březích Seiny či v parku na kopci Montmartre. Cílem nového opatření je omezit šíření koronaviru ve francouzské metropoli, informovala agentura AFP. Meteorologové přitom dnes Pařížany varovali před vysokými teplotami.

Roušky musí od dnešních 8:00 SELČ nosit lidé starší jedenácti let. Opatření se netýká celé Paříže, ani celých čtvrtí, ale jen určitých ulic, náměstí a tržišť, na kterých se obvykle shromažďuje větší počet lidí.

#COVID19 ? | Le port du masque sera obligatoire à #Paris dans les zones à forte fréquentation de personnes à compter du lundi 10 août à 8h.https://t.co/HOfho8JcQnPour plus de détails consultez notre communiqué de presse ? pic.twitter.com/cPigy6eWge

— Préfecture de Police (@prefpolice) August 8, 2020

Zakrytá ústa a nos musí mít lidé v různých částech šestnácti z celkových dvaceti pařížských obvodů - v centru i v okrajových částech. Na seznamu ulic je i řada známých nákupních tříd. Mimo zóny s povinnými rouškami jsou ale velké turistické atrakce jako Eiffelova věž, nádvoří paláce Louvre a Tuilerijské zahrady, Vítězný oblouk či třída Champs-Élysées.

"V jedné ulici se nosí, v jiné ne! Myslíte si snad, že máme všichni v hlavě mapu Paříže? A chudáci turisti, kterých tu teď beztak není moc, ti nebudou rozumět vůbec ničemu," řekl dnes AFP majitel kavárny v centru města Didier.

Opatření v Paříži začalo platit v den, na který meteorologové vydali varování před vedrem. Teploty se v těchto dnech v hlavním městě pohybují kolem 35 stupňů Celsia.

Povinnost nosit roušky na vyznačených místech bude platit nejméně měsíc. Radnice ovšem již avizovala, že v případě potřeby nařízení prodlouží. Za jeho nedodržení hrozí pokuta až 135 eur (asi 3500 Kč).

Pravomoc nařídit lokální povinné nošení roušek dal místních samosprávám ministr zdravotnictví Oliver Véran na konci července. Už od poloviny května musejí lidé ve Francii nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy, například v kinech, muzeích či kostelech a mešitách. Od 20. července přibyla povinnost zakrývat si ústa a nos v obchodech, restauracích, bankách, na úřadech či v uzavřených tržnicích.

Francii se podařilo na jaře dostat přísnou celostátní karanténou epidemii koronaviru pod kontrolu, od počátku července ale denní počet potvrzených případů nákazy opět roste. Od počátku epidemie se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse v zemi nakazilo virem SARS-CoV-2 již více než 235.000 lidí. S covidem-19 jich přes 30.000 zemřelo.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

Paříž Roušky a respirátory Francie eiffelova věž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 29 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy