Po Itálii, Španělsku nebo Česku dnes zavedla omezení pohybu osob ve snaze dostat pod kontrolu šíření nového koronaviru také Francie. Karanténní režim pro místních přibližně 67 milionů obyvatel začal platit v poledne a podle ministra vnitra Christophea Castanera jsou pravidla v evropském srovnání nejpřísnější. Média informovala o dopoledním "exodu" z velkých měst včetně Paříže, odkud lidé hromadně prchali s cílem přečkat izolaci v méně zalidněných oblastech. Zároveň přicházela varování ohledně vytíženosti francouzského zdravotnictví.
"V některých regionech se blížíme nasycení (kapacit)," konstatoval ve vysílání rozhlasové stanice France Inter ministr zdravotnictví Olivier Véran. Situace je napjatá zejména na severovýchodě Francie.
Prefektka departementu Haut-Rhin Josiane Chevalierová ráno oznámila, že resuscitační oddělení v tamních nemocnicích jsou plná, zatímco v sousední oblasti Bas-Rhin jsou "z velké většiny obsazená".
Počet potvrzených případů onemocnění COVID-19, které nový typ koronaviru způsobuje, ve Francii od začátku minulého týdne několikanásobně vzrostl už na více než 6600. Už o víkendu se objevovaly informace, že stovky lidí v této souvislosti vyžadují intenzivní lékařskou péči. Podle pondělní bilance v zemi zemřelo 148 lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus.
Vláda kvůli tomu po uzavření škol, restauračních zařízení a méně důležitých obchodů vyhlásila celostátní karanténu, přičemž prezident Emmanuel Macron hovořil o "zdravotní válce".
Adresse aux Français. https://t.co/V0kwXbU79J
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) March 16, 2020
Ministr vnitra Castaner dnes na začátku nejméně dvoutýdenního krizového režimu vyzval obyvatele, aby byli v tomto boji "spojenci" vlády. Francie podle něj zavedla nejpřísnější pravidla v celé Evropě, zakázány jsou veškeré "kolektivní činnosti".
"Stolování s rodinou, večeře s přáteli, sledování fotbalu s několika kamarády, sraz na partičku karet. (...) Tohle všechno nejen že není doporučené, je to zakázané," citoval Castanera deník Le Monde.
Těsně před zavedením povinné izolace se ale tvořily davy lidí například na pařížských nádražích, odkud lidé vyráželi do regionů, kde za daných okolností předpokládají příjemnější pobyt. "Raději bychom byli v méně uzavřených podmínkách, ve větším domě se zahradou, než v pařížském bytě," řekla na stanici Gare du Nord novinářka Camille, která se s partnerem stěhovala za matkou žijící na severu Francie.
Paříž opouštěla také 32letá Léa Bélorgeyová, která v rozhovoru s AFP vyjádřila znepokojení nad tím, co na cestě zažila. "Jsem z toho trošku nervózní, na nádraží Montparnasse bylo dnes ráno hodně lidí, nebyly mezi nimi žádné bezpečnostní rozestupy," uvedla.
Další lidé se na cestu z metropole vydávali autem a ti, co naopak zůstávali, podle Reuters vzali útokem lékárny a supermarkety, ačkoli tyto prodejny zůstanou nadále v provozu. Dokládají to i záběry šířené francouzskými médii, jako například video televize BFM TV z jistého obchodu na pařížském předměstí.
Une centaine de personnes se pressent devant un supermarché en Seine-Saint-Denis⚠Pour rappel, une distance de 1 mètre est recommandée entre les personnes pour limiter les risques de contamination du coronavirus pic.twitter.com/RIUX3Ch2Kn
— BFMTV (@BFMTV) March 17, 2020
Podle ministra zdravotnictví vláda nemá v úmyslu bránit lidem v přesunu do "sekundárních" bydlišť, pravidla pro omezení mezilidského kontaktu ale prý budou po celé zemi stejně přísná. Na jejich dodržování má v terénu dohlížet 100.000 příslušníků bezpečnostních složek.
Státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari dále avizoval "výrazné omezení provozu pozemní i letecké dopravy", píše Le Monde. Státní železniční společnost SCNF prý tento týden zredukuje počet spojů na zhruba polovinu oproti běžnému stavu, plán aerolinek Air France bude údajně seškrtán asi na pětinu.
I přes celostátní karanténu bude od čtvrtka opět zasedat dolní komora francouzského parlamentu, aby se mohla projednávat krizová opatření vlády. Národní shromáždění nicméně bude pracovat v "omezeném formátu", který má podle dnešního oficiálního prohlášení "zajistit dodržování hygienických pravidel". Ve Francii už mělo nejméně 18 poslanců pozitivní test na koronavirus, dodává AFP.
Související
Z Paříže do Berlína nově za 8 hodin. Bude spuštěna nová linka superrychlého vlaku
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Paříž , Francie , Emmanuel Macron , Christophe Castaner , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková