"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost být spolu

Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie covid-19 pro páry, které se ocitly každý v jiné zemi, třeba i několik tisíc kilometrů od sebe. Páry po celém světě zůstaly v důsledku uzavření hranic odděleni a odhad předpokládá, že přibližně 9000 Evropanů je odříznuto od svých partnerů. Na tuto problematiku upozorňuje internetová kampaň, která vyzývá vlády všech států, aby změnily svá cestovní omezení.

K hlavnímu tvůrci kampaně „Láska není cestovní ruch“ patří Felix Urbasik. Nápad dostal, když jeho partnerka musela zůstat v Austrálii kvůli nařízení vlády ohledně zákazu cestování. V červenci objevil malou skupinu na Facebooku, kde zjistil, že mnoho lidí má stejný problém. Vytvořil webovou stránku, která má za účel upozornit země celého světa, aby páry dostávaly cestovní výjimky. „Nechceme cestovat, nejsme turisté, chceme jen své blízké,“ říká kampaň.

Podle deníku Guardian už kampaň získala podporu Evropské unie a Brusel podpořil volné cestování pro páry po Evropě. V současné době již některé země polevují a umožňují vstup partnerům svých občanů v případě, že mají negativní test na covid-19. Patří sem Nizozemí, Norsko a dalších sedm zemí. I tak se to ovšem neobejde bez překážek. Například Francie požaduje, aby páry prokázaly svůj vztah na místním konzulátu.

„Lidé si myslí, že zákaz cestování znamená, že nemůžete jet na dovolenou na Bali, ale tady nejde o dovolenou, ale o lidské životy,“ řekl Urbasik, který poznamenal, že mít rodinu nebo partnera v zahraničí je v současné době normální. „Představte si, že máte své první dítě a že u toho nejste,“ říká programátor.

Česká republika za určitých okolností umožňuje zahraničním partnerům vstup. „Jsou to například česko-americké páry. Češi mohou pozvat své partnery ze zahraničí, ze zemí mimo EU, do České republiky. Partneři budou muset prokázat vztah například společnou nájemní smlouvou, společným bankovním účtem nebo rodným listem dětí,“ vysvětlil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Změny však platí pouze pro lidi, kteří před vstupem do ČR nepotřebovali vízum.

„To, co mě zabíjí je pocit, že nemůžu nic dělat a jen čekat. Proto jsem rozjel tuto kampaň,“ řekl Urbasik. Podle slov ženy z Jižní Afriky je to jako trest odnětí svobody, protože neviděla svého manžela, který je Američan od dubna. „Chceme žít společný život,“ poznamenala žena.

Související

Více souvisejících

Láska, intimnosti, vztahy cestování manželství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 3 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 5 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 6 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 6 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 7 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 9 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy