"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost být spolu

Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie covid-19 pro páry, které se ocitly každý v jiné zemi, třeba i několik tisíc kilometrů od sebe. Páry po celém světě zůstaly v důsledku uzavření hranic odděleni a odhad předpokládá, že přibližně 9000 Evropanů je odříznuto od svých partnerů. Na tuto problematiku upozorňuje internetová kampaň, která vyzývá vlády všech států, aby změnily svá cestovní omezení.

K hlavnímu tvůrci kampaně „Láska není cestovní ruch“ patří Felix Urbasik. Nápad dostal, když jeho partnerka musela zůstat v Austrálii kvůli nařízení vlády ohledně zákazu cestování. V červenci objevil malou skupinu na Facebooku, kde zjistil, že mnoho lidí má stejný problém. Vytvořil webovou stránku, která má za účel upozornit země celého světa, aby páry dostávaly cestovní výjimky. „Nechceme cestovat, nejsme turisté, chceme jen své blízké,“ říká kampaň.

Podle deníku Guardian už kampaň získala podporu Evropské unie a Brusel podpořil volné cestování pro páry po Evropě. V současné době již některé země polevují a umožňují vstup partnerům svých občanů v případě, že mají negativní test na covid-19. Patří sem Nizozemí, Norsko a dalších sedm zemí. I tak se to ovšem neobejde bez překážek. Například Francie požaduje, aby páry prokázaly svůj vztah na místním konzulátu.

„Lidé si myslí, že zákaz cestování znamená, že nemůžete jet na dovolenou na Bali, ale tady nejde o dovolenou, ale o lidské životy,“ řekl Urbasik, který poznamenal, že mít rodinu nebo partnera v zahraničí je v současné době normální. „Představte si, že máte své první dítě a že u toho nejste,“ říká programátor.

Česká republika za určitých okolností umožňuje zahraničním partnerům vstup. „Jsou to například česko-americké páry. Češi mohou pozvat své partnery ze zahraničí, ze zemí mimo EU, do České republiky. Partneři budou muset prokázat vztah například společnou nájemní smlouvou, společným bankovním účtem nebo rodným listem dětí,“ vysvětlil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Změny však platí pouze pro lidi, kteří před vstupem do ČR nepotřebovali vízum.

„To, co mě zabíjí je pocit, že nemůžu nic dělat a jen čekat. Proto jsem rozjel tuto kampaň,“ řekl Urbasik. Podle slov ženy z Jižní Afriky je to jako trest odnětí svobody, protože neviděla svého manžela, který je Američan od dubna. „Chceme žít společný život,“ poznamenala žena.

Související

Více souvisejících

Láska, intimnosti, vztahy cestování manželství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy