Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala místní média, přeje 41,9 procenta Katalánců. Jde o nejnižší podporu odtržení tohoto autonomního regionu od Španělska od července 2017, uvedl deník El País. Průzkum ale prováděl institut katalánské vlády ještě před říjnovým vynesením rozsudku španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky uvězněnými kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti z roku 2017.

Zatímco před několika lety byl rozdíl mezi separatisty a odpůrci nezávislosti mezi Katalánci jen malý, nyní se od sebe čísla vzdalují. V červenci si nezávislost přálo 44 procent Katalánců a na přelomu září a října už jen 41,9. Proti bylo letos v létě 48,3 procenta dotázaných a v posledním průzkumu odtržení od Španělska odmítlo 48,8 procenta.

Většina Katalánců je ale stále nespokojena s mírou autonomie, zhruba 59 procent odpovědělo, že je nedostatečná, a jen 25 procent Katalánců si myslí, že je dostačující.

Průzkum se uskutečnil mezi 16. zářím a 7. říjnem, skončil tedy týden předtím, než španělský nejvyšší soud vynesl tresty od devíti do 13 let nad devíti katalánskými politiky za referendum o nezávislosti. Podle deníku La Vanguardia by se na dalším průzkumu mohl právě tento verdikt odrazit, stejně jako by dotazované mohly ovlivnit demonstrace, které po rozsudcích v regionu vypukly.

Demonstrace v Katalánsku byly většinou pokojné. V prvním týdnu je však provázely i násilnosti radikálů, kteří házeli na policisty kameny a zapalovali v Barceloně kontejnery. Některé skupiny také blokovaly silnice v Katalánsku a tento týden i dálnice u dvou hraničních přechodů s Francií.

Související

Více souvisejících

Katalánsko průzkumy Španělsko

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy