Polská trollí farma odhalena, novinářka v ní strávila půl roku

V diskusi o jistém novinovém článku mohli nedávno polští uživatelé twitteru sledovat, jak se dvojice údajných konzervativně smýšlejících žen vysmívá liberální opozici v Polsku. To by samo o sobě nebylo ničím neobvyklým, v tomto případě ale ženy nebyly skutečné, nýbrž šlo o falešné profily vytvořené uvnitř marketingové firmy Cat@Net sídlící ve Vratislavi.

Jeden z účtů provozovala investigativní reportérka Katarzyna Pruszkiewiczová, která v "trollí farmě" v utajení strávila šest měsíců, napsal The Guardian.

Společnost Cat@Net se označuje za internetovou PR agenturu, v níž "specialisté" budují zejména na sociálních sítích "pozitivní image firem, jednotlivců či veřejných institucí". Práce Pruszkiewiczové ukázala, že ono budování image spočívá ve snaze ovlivňovat voliče či spotřebitele pomocí falešných internetových osobností.

Když reportérka do společnosti nastoupila, jejím prvním úkolem bylo založit si profil pro sdílení "společenského a politického" obsahu a nasbírat 500 fanoušků. Nakonec mimo jiné spravovala anonymní účty, kterými propagovala materiály státní televize TVP, považované kritiky za extrémně provládní médium šířící nenávist vůči menšinám.

Neautentické profily nicméně propagovaly obsah různých politických odstínů ve snaze přitáhnout pozornost a získat podporu dalších uživatelů, kteří mohli být následně využiti ve prospěch klientů. "Cílem je vybudovat si důvěru u lidí z obou stran politického spektra. Jakmile získáte něčí důvěru tím, že jim vracíte zpátky jejich vlastní názory, jste v pozici, kdy je můžete ovlivnit," řekl kolega Pruszkiewiczové z investigativní skupiny Reporters Foundation Wojciech Cieśla.

Každý ze zaměstnanců Cat@Net měl na starosti kolem desítky profilů na sociálních sítích a dostával instrukce ohledně toho, do jakých debat se zapojovat, koho je potřeba kritizovat a koho naopak velebit. "Bylo by skvělé, kdybys přidávala pozitivní komentáře o vládním příspěvku pro TVP a o televizních koncesionářských poplatcích," psalo se v jednom e-mailu od nadřízeného.

Kromě veřejnoprávní televize těžil z takové vlivové operace i jistý kandidát Svazu demokratické levice (SLD) čerstvě zvolený do polského parlamentu. Při jeho květnové kandidatuře do Evropského parlamentu nejméně 90 levicových účtů Cat@Net sdílelo jeho příspěvky a reagovalo na ně. Pravicové účty marketingové firmy pak svým protějškům odpovídaly nesouhlasnými příspěvky, čímž generovaly konflikt a přitahovaly ke kandidátovi pozornost.

Není jasné, zda organizace a jednotlivci, za které falešné profily lobbovaly, o metodách Cat@Net věděli. Interní firemní dokumenty naznačují, že společnost většinu zakázek, ne-li všechny, dostávala od jiné PR agentury, která mohla vlivové operace zajišťovat externě, aniž by s tím byli klienti obeznámeni.

Vratislavská firma v prohlášení na svých webových stránkách odmítla, že představuje "trollí farmu". "Polem působnosti společnosti jsou marketingové operace na sociálních sítích. Předáváme přesné informace, mluvíme za naše klienty a propagujeme jejich produkty a služby stejně jako kterákoli jiná agentura tohoto druhu," uvedla.

"Zásadní otázkou je to, jak úřady po celém světě zareagují na výzvu, kterou přinášejí takovéto aktivity," myslí si odborník na dezinformace působící v Londýně Peter Pomerantsev. "Mohli by říct, že nic z toho, co bylo sdíleno, není nelegální: Nebyly to nenávistné projevy, nešlo o podněcování násilí, nebyla to válečná propaganda. Je to ale důkaz toho, jak chatrný a neefektivní ve skutečnosti je náš regulační rámec a jak jsme zranitelní vůči nebezpečnějším hráčům využívajícím podobné postupy," dodal.

Související

Ilustrační foto

Šéf WHO: Boj proti koronaviru maří konspirační teorie a trollové

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že snahy vypořádat se s epidemií koronaviru maří konspirační teorie a provokatéři na internetových diskusních fórech. Nákaze novým typem koronaviru podlehlo 805 lidí, více než během epidemie SARS ze začátku tisíciletí.
Hackeři, ilustrační foto

Západ vypustil hackery? Ruské instituce včetně Kremlu čelí útokům, stěžuje si Peskov

Weby ruských státních institucí včetně prezidentské kanceláře jsou pravidelně vystaveny kybernetickým útokům z USA nebo z Evropy. Novinářům to dnes řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Kdo za těmito útoky stojí, odmítl spekulovat. Peskov komentoval informace amerického tisku o tom, že Pentagon zablokoval během loňských listopadových voleb do Kongresu přístup hlavní ruské takzvané trollí farmy k internetu.

Více souvisejících

trolling propaganda Polsko sociální sítě The Guardian

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy