Polský ministr kritizuje kompromis ohledně čerpání peněz z EU, Maďarsko se obrátí na soud

Jeden z předáků polské vládní koalice, ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro ostře kritizoval premiéra Mateusze Morawieckého za rozhodnutí z bruselského summitu "sedmadvacítky" akceptovat sedmiletý rozpočet Evropské unie a krizový fond koronavirové pomoci.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová dnes v rozhlase uvedla, že Budapešť se obrátí na unijní soud, aby zrušil nařízení, které podmiňuje čerpání peněz z fondů EU dodržováním principů právního státu.

Kvůli této podmíněnosti Maďarsko a Polsko hrozily vetovat celý finanční balík o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur (přibližně 48 bilionů korun. Peníze mají být dostupné jen těm státům, jejichž justiční orgány zaručí nezávislé vyšetřování a stíhání případných podvodů.

Na summitu se šéfové států a vlád ve čtvrtek shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Za úspěch to označili jak premiéři Maďarska a Polska, tak lídři dalších států.

Polský ministr ale vzápětí premiéra Morawieckého zkritizoval za údajný ústupek na úkor svrchovanosti Polska: v platnosti zůstane nařízení se spornou podmínkou, zatímco kompromis v závěrech summitu nemá žádnou právní závaznost, a tak "všechny hrozby, o kterých jsme diskutovali, se teď stávají skutečnými".

"Nařízení, které podmiňuje využití části rozpočtu EU náležící Polsku arbitrážním politickým a ideologickým hodnocením Evropské komise bohužel vstoupí v platnost. Vyjednané závěry summitu nejsou právně závazné, ale jde výlučně o politické stanovisko, což opakovaně ve svých rozsudcích potvrdil Soudní dvůr EU," napsal Zbigniew Ziobro na facebooku.

Varoval, že právně závazné nařízení "vytvoří možnost významného omezení polské suverenity", když umožní Evropské komisi zasahovat do činnosti polského prezidenta, parlamentu, vlády a i samospráv "v bezmála každé oblasti". Ziobro ohlásil, že svolává vedení své strany, aby posoudilo důsledky této situace a projednalo další postup.

Polská média již spekulují, zda ministrův nesouhlas přeroste v roztržku v koalici.

Agentura Reuters poznamenala, že Polsko a Maďarsko mohou dosáhnout odkladu v uplatňování nového nařízení tím, že požádají nejvyšší soudní instanci v EU, aby ověřil, zda nařízení je v souladu s unijními smlouvami. To může trvat dva roky.

Související

Více souvisejících

Zbigniew Tadeusz Ziobro Polsko EU (Evropská unie) Maďarsko rozpočet Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 41 minutami

před 53 minutami

Evropská unie, ilustrační foto

EU na prahu finanční revoluce: Čekají nás celoevropské daně?

Evropská unie stojí před zásadní změnou své rozpočtové politiky. Klíčovým cílem je zjednodušení financování prostřednictvím menšího počtu cílených programů a posílení příjmů z vlastních zdrojů. Nejaktivněji se do debaty zapojuje Španělsko, které prosazuje zavedení celoevropských daní a až dvojnásobné navýšení rozpočtu pro léta 2028-2034.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může zkolabovat. Experti pro EZ varují před Trumpovými návrhy

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na obnovu Pásma Gazy, který zahrnuje přesídlení palestinských obyvatel do Egypta a Jordánska, vyvolal silný odpor arabských zemí. Situace v regionu je napjatá, egyptský prezident dokonce varoval před válečným stavem. Příměří mezi Hamásem a Izraelem se hroutí a roste obava, že by mohlo dojít k dalšímu eskalování konfliktu. Experti pro EuroZprávy.cz upozornili, že Trumpovy radikální návrhy mohou získat na aktuálnosti, a varují před možnými důsledky pro celý Blízký východ.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"Jsme další na řadě." Německo kvůli Trumpovu plánu pro Ukrajinu bije na poplach

Německé politické špičky vyjádřily obavy nad překvapivým oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa hodlá jednat o mírové dohodě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bez účasti evropských lídrů. Berlín nyní volá po zvýšení vojenských výdajů a posílení obranyschopnosti Evropy s obavami, že by Trumpův krok mohl ohrozit nejen Ukrajinu, ale i bezpečnost celého kontinentu.

včera

Robert F. Kennedy Jr.

Trumpovým ministrem zdravotnictví bude odpůrce vakcín Kennedy

Senát Spojených států ve čtvrtek schválil Roberta F. Kennedyho Jr. jako ministra zdravotnictví a sociálních služeb. Jde o významné vítězství pro prezidenta Donalda Trumpa, přestože Kennedy čelil ostré kritice kvůli svým kontroverzním názorům na vakcíny a veřejné zdravotnictví.

včera

Pete Hegseth

"Strýček Sam už není Strýček Blázen. Rusko je vaše odpovědnost." Hegseth si tvrdě podal spojence v NATO

Americký ministr obrany Pete Hegseth pokračuje v tvrdé linii vůči spojencům v NATO a tlačí na vyšší obranné výdaje. Jeho prohlášení na summitu v Bruselu znovu zdůraznilo, že Spojené státy již nehodlají garantovat evropskou bezpečnost bez většího přispění ze strany Evropy. Mezitím v Kyjevě rostou obavy, že Ukrajina může být vynechána z mírových jednání mezi Washingtonem a Moskvou. Kreml sice tvrdí, že „Ukrajina bude do procesu zapojena jedním nebo druhým způsobem“, ale konkrétní detaily nejsou známy.

včera

včera

Donald Trump

FT: Evropa se mírové dohody mezi Trumpem a Putinem bojí

Evropští představitelé byli včera večer zaskočeni oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zahajuje bilaterální mírová jednání s Kremlem o ukončení války na Ukrajině. Trumpův krok, o kterém informoval krátce po 90minutovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, vyvolal obavy z toho, že Evropa bude z jednání vyloučena a ponechána pouze v roli diváka. Napsal to server Financial Times.

včera

Trump 2.0: Kde se bere popularita muže, který mění světové pořádky?

Znovuzvolený americký prezident Donald Trump přichází s novým, radikálním přístupem k mezinárodní politice, který boří tradiční dogmata poválečného konsenzu. Ten byl po desetiletí základem americké diplomacie a globálního uspořádání, opíral se o instituce garantující volný obchod a mír, a přesto nyní čelí hluboké krizi. Trump tuto krizi nejen rozpoznává, ale využívá ji k prosazení vlastní agendy, která se soustředí na americké zájmy na úkor dosavadních pravidel mezinárodních vztahů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy