Porod během pandemie covid-19: Ženy po celém světě mají velké obavy

Ainhoa Martínezová Garcíová čeká dvojčata a v době pandemie se obává, zda je rozumné, aby nadále prodávala v obchůdku s čajem na předměstí Madridu. Ve Španělsku jsou všechny obchody, které neprodávají potraviny, uzavřené, píše agentura AFP.

Šestatřicetiletá Ainhoa nemá jinou volbu než pracovat, aby si vydělala na živobytí. Ale to, co ji nejvíce děsí, je, že bude muset jít na sonografii ve 20. měsíci těhotenství do nemocnice, kde je spousta pacientů nakažených nemocí covid-19.

"Řekli mi, že kontrola ve 20. týdnu těhotenství je velice důležitá. Je to moje první těhotenství, ale nechci podstupovat žádné riziko," říká. "A co když půjdu s manželem a policie nás zadrží?" klade si otázku. Podle karanténního nařízení by měla jít do nemocnice sama. "Ztratíme čas s policistou a nakonec nakažený může být i on," dodává.

Ve Španělsku pokutují úřady ty, kdo porušují zákaz vycházení, který se netýká jen cesty za nákupem, do lékárny nebo na pohotovost.

Vražedná pandemie vyvolala velké obavy mezi ženami na celém světě. Vyvstalo mnoho otázek, na některé dává odpověď UNICEF.

"Nemělo by být tak hrozné jít na ultrazvuk, mělo by to být radostné," říká nastávající maminka Sophie Hayesová, která test podstoupila v nemocnici ve městě Luton nedaleko Londýna.

Přestože britské nemocnice nejsou tolik pod tlakem jako španělské, prostředí na klinice, kam přišla na sonografii, bylo napjaté. "Jít sama na místo, kde nevíte, jestli nepotkáte lidi nakažené virem, je velmi znepokojivé," uvádí Sophie, která čeká své první dítě.

"Byla bych velmi nešťastná, kdybych se dozvěděla, že jsem pozitivní, protože těhotná žena má být co nejvíce silná a zdravá," dodává.

Pro Vanessu Murovou se tato hrůza stala skutečností několik dní před tím, než porodila v nemocnici v Madridu, v regionu nejvíce zasaženém chorobou covid-19, kde je zdravotní systém na pokraji rozvratu.

"Měla jsem opravdu strach, že jsem dítě nakazila," vzpomíná. Pečoval o ni tým lékařů, kteří chtěli, aby dítě přišlo na svět co nejdříve, aby mohli zjistit, zda je nakažené. Malý chlapeček covid-19 neměl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud neví, zda může matka své dítě nakazit, i když dosud nebyla nalezena žádná stopa po viru ani v plodové vodě, ani v mateřském mléku.

U těchto žen hraje strach významnou roli, vysvětluje porodní asistentka Maria Jesús Garcíová Díazová z jedné kliniky v metropoli. "Bojí se o sebe, ale hlavně o dítě. Nejistota je velkým zdrojem stresu," říká.

Podle některých žen jsou nová pravidla dodržování vzdálenosti příliš mlhavá. "Jednou říkají, že otec může být u porodu přítomen, podruhé zase že má právo být v místnosti vedle porodního sálu. V některých nemocnicích nesmějí být otcové vůbec přítomni. U prvního porodu nevíme, co se bude dít, a potřebujeme uklidnění - a tu jsme ponechány samy," říká.

Maria Rosa Martíová, která čeká druhé dítě, hovoří o dalších obavách týkajících se přetížení jednotek intenzivní péče, které jsou na pokraji své kapacity. "Nejvíce mě znepokojuje, že bych v případě komplikací nemohla být přijata na jednotku intenzivní péče," říká.

V době, kdy bylo zrušeno vzdělávání rodiček a lékařský dohled je poskytován po telefonu, je na porodních asistentkách, jako je Maria Jesús Garcíová Díazová, aby budoucím matkám pomáhaly.

"Je třeba soustředit se na sebe a na to, co nás obklopuje. Je důležité o sebe pečovat a nedívat se příliš na zprávy," radí.

Související

Více souvisejících

Španělsko porody ženy těhotenství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy