Porod během pandemie covid-19: Ženy po celém světě mají velké obavy

Ainhoa Martínezová Garcíová čeká dvojčata a v době pandemie se obává, zda je rozumné, aby nadále prodávala v obchůdku s čajem na předměstí Madridu. Ve Španělsku jsou všechny obchody, které neprodávají potraviny, uzavřené, píše agentura AFP.

Šestatřicetiletá Ainhoa nemá jinou volbu než pracovat, aby si vydělala na živobytí. Ale to, co ji nejvíce děsí, je, že bude muset jít na sonografii ve 20. měsíci těhotenství do nemocnice, kde je spousta pacientů nakažených nemocí covid-19.

"Řekli mi, že kontrola ve 20. týdnu těhotenství je velice důležitá. Je to moje první těhotenství, ale nechci podstupovat žádné riziko," říká. "A co když půjdu s manželem a policie nás zadrží?" klade si otázku. Podle karanténního nařízení by měla jít do nemocnice sama. "Ztratíme čas s policistou a nakonec nakažený může být i on," dodává.

Ve Španělsku pokutují úřady ty, kdo porušují zákaz vycházení, který se netýká jen cesty za nákupem, do lékárny nebo na pohotovost.

Vražedná pandemie vyvolala velké obavy mezi ženami na celém světě. Vyvstalo mnoho otázek, na některé dává odpověď UNICEF.

"Nemělo by být tak hrozné jít na ultrazvuk, mělo by to být radostné," říká nastávající maminka Sophie Hayesová, která test podstoupila v nemocnici ve městě Luton nedaleko Londýna.

Přestože britské nemocnice nejsou tolik pod tlakem jako španělské, prostředí na klinice, kam přišla na sonografii, bylo napjaté. "Jít sama na místo, kde nevíte, jestli nepotkáte lidi nakažené virem, je velmi znepokojivé," uvádí Sophie, která čeká své první dítě.

"Byla bych velmi nešťastná, kdybych se dozvěděla, že jsem pozitivní, protože těhotná žena má být co nejvíce silná a zdravá," dodává.

Pro Vanessu Murovou se tato hrůza stala skutečností několik dní před tím, než porodila v nemocnici v Madridu, v regionu nejvíce zasaženém chorobou covid-19, kde je zdravotní systém na pokraji rozvratu.

"Měla jsem opravdu strach, že jsem dítě nakazila," vzpomíná. Pečoval o ni tým lékařů, kteří chtěli, aby dítě přišlo na svět co nejdříve, aby mohli zjistit, zda je nakažené. Malý chlapeček covid-19 neměl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud neví, zda může matka své dítě nakazit, i když dosud nebyla nalezena žádná stopa po viru ani v plodové vodě, ani v mateřském mléku.

U těchto žen hraje strach významnou roli, vysvětluje porodní asistentka Maria Jesús Garcíová Díazová z jedné kliniky v metropoli. "Bojí se o sebe, ale hlavně o dítě. Nejistota je velkým zdrojem stresu," říká.

Podle některých žen jsou nová pravidla dodržování vzdálenosti příliš mlhavá. "Jednou říkají, že otec může být u porodu přítomen, podruhé zase že má právo být v místnosti vedle porodního sálu. V některých nemocnicích nesmějí být otcové vůbec přítomni. U prvního porodu nevíme, co se bude dít, a potřebujeme uklidnění - a tu jsme ponechány samy," říká.

Maria Rosa Martíová, která čeká druhé dítě, hovoří o dalších obavách týkajících se přetížení jednotek intenzivní péče, které jsou na pokraji své kapacity. "Nejvíce mě znepokojuje, že bych v případě komplikací nemohla být přijata na jednotku intenzivní péče," říká.

V době, kdy bylo zrušeno vzdělávání rodiček a lékařský dohled je poskytován po telefonu, je na porodních asistentkách, jako je Maria Jesús Garcíová Díazová, aby budoucím matkám pomáhaly.

"Je třeba soustředit se na sebe a na to, co nás obklopuje. Je důležité o sebe pečovat a nedívat se příliš na zprávy," radí.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko porody ženy těhotenství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 54 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy