Portugalsko prodloužilo uzávěru, nemocnice čelí náporu nemocných

Portugalsko dnes nejméně do 1. března prodloužilo plošnou uzávěru, jejímž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Portugalsko si loni v boji s pandemií covidu-19 vedlo v porovnání s jinými evropskými státy dobře, nicméně od začátku letošního roku se potýká se strmým nárůstem počtu nakažených i smrtelných případů, což souvisí s šířením britské nakažlivější mutace koronaviru i uvolněním opatření během Vánoc.

"Situace je stále velmi vážná a vyžaduje, aby tato opatření byla prodloužena nejen do konce února, ale možná až do konce března," uvedl premiér António Costa. "Teď není doba na to hovořit o konci lockdownu," dodal.

V Portugalsku, které má přibližně stejný počet obyvatel jako Česko, se koronavirem doposud infikovalo přes 778.000 lidí a téměř 14.900 z nich zemřelo.

Ačkoliv denní počty nově nakažených a úmrtí po nákaze tento měsíc začaly klesat, zdravotnictví se nadále potýká s nedostatkem personálů a prostředků potřebných k péči o zhruba 6400 lidí, kteří jsou hospitalizováni kvůli nákaze koronavirem.

"Je to zcela jasné: musíme se dostat na konec jara bez dalšího ohroženého léta nebo podzimu, pokud jde o život, zdraví, ekonomiku a společnost,“ uvedl v televizním projevu prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Portugalsko 15. ledna zavřelo obchody neprodávající nezbytné zboží, zavřelo školy a nařídilo práci z domova, tam kde je to možné. Pro zemi je to již druhý lockdown.

Costa uvedl, že nejnovější uzávěra výrazně snížila denní počty nakažených, ale počty mrtvých označil za "naprosto nepřijatelné". Reprodukční číslo je nyní v Portugalsku 0,77, což je podle premiéra nejméně od začátku pandemie.

Pomoc Portugalsku nabídlo několik evropských států. Německo tam minulý týden vyslalo více než 20 vojenských mediků a zdravotnické vybavení. Vyslat do Portugalska lékaře a zdravotní sestry plánují podle Reuters také Francie a Lucembursko.

První dávku očkování proti covidu-19 v Portugalsku obdrželo 426.000 lidí, přičemž 133.000 dostalo už i druhou. Costa uvedl, že v prvním čtvrtletí Portugalsko obdrží pouze 1,9 milionu dávek vakcíny, což je méně než polovina původně očekávaných dodávek.

Související

Více souvisejících

portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 57 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy