Úřady reagovaly pomalu na hrozbu olova po požáru Notre-Dame, píšou The New York Times

Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených s olovem, které se uvolnilo při požáru pařížské katedrály Notre-Dame.

O víkendu to napsal deník The New York Times (NYT), který se dostal k řadě utajovaných dokumentů a na téma uskutečnil desítky rozhovorů. Vyšetřování deníku ukázalo, že úřady otálely, ačkoli do 48 hodin po požáru měly informace o možném nebezpečí.

Plameny zachvátily Notre-Dame večer 15. dubna a kompletně zničily střechu a centrální věžičku gotické katedrály. Při tom se uvolnilo velké množství olova, které se ve formě prachu rozšířilo do okolí. Podle ekologické organizace Robin des Bois žár roztavil 300 až 400 tun jedovatého kovu.

Koncentrace olověného prachu v bezprostředním okolí katedrály byla následně až 1300krát vyšší, než je míra povolená francouzskými hygienickými standardy, uvádí NYT. Ani v těchto místech ale nebylo okamžitě nařízeno čištění, s hloubkovou dekontaminací se začalo až po čtyřech měsících. Ministerstvo kultury, které má úklid po požáru a rekonstrukci Notre-Dame na starosti, také podle NYT nezavedlo adekvátní bezpečnostní opatření u osob, které na místě pracovaly.

"Dokumenty, jakož i nespočet rozhovorů, jasně ukazují, že francouzské úřady měly do 48 hodin po požáru indicie, že olovo by mohlo představovat vážný problém. Trvalo však měsíc, než představitelé města provedli první testy ve škole nedaleko Notre-Dame. Městští a regionální hygienici do dneška nezkontrolovali všechny školy v blízkosti katedrály," napsal americký deník.

Nebezpečná koncentrace olověného prachu byla podle NYT dosud zjištěna v 18 základních školách, školkách a dalších budovách, v nichž se zdržují děti. Tato zařízení ale celé týdny zůstávala otevřená, než se začalo s testováním a čištěním. Podle starší právy investigativního serveru Mediapart v některých školách v okolí Notre-Dame hygienici naměřili až desetkrát vyšší koncentrace olova, než povolují normy.

Otrava olovem způsobuje u člověka narušení centrálního nervového systému, poškození mozku, nechutenství, bolesti hlavy a další zdravotní problémy. Nebezpečná je hlavně pro děti a těhotné ženy.

"Tohle jsou astronomická čísla a přístup hygienických úřadů je nepochopitelný," komentovala zjištění NYT Annie Thébaudová-Monyová, kterou deník označuje za přední francouzskou odbornici na veřejné zdraví. Zaznamenaná koncentrace olova je tak vysoká, že někteří experti oslovení reportéry doporučili nebrat malé děti do blízkosti Notre-Dame. Všichni se ale zároveň shodli, že návštěva Paříže jako taková nepředstavuje žádné nebezpečí.

Kvůli údajně nedostatečné reakci místních úřadů na varování ohledně olova už v červenci skupina Robin des Bois podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Televize France 24 tehdy uvedla, že mapa s úrovní koncentrace olova byla zveřejněna až 18. července, tedy více než tři měsíce po požáru katedrály. Pařížská radnice se hájila, že učiněná opatření byla dostatečná.

Související

Více souvisejících

požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019) katedrála Notre-Dame Francie The New York Times Paříž olovo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy