Před 140 lety se narodil Štefánik. V kritické době jednal jako státník, řekla Čaputová

Spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) splňuje všechna kritéria, podle kterých se pozná velká historická osobnost. V projevu na vzpomínkové akci u příležitosti 140. výročí Štefánikova narození to dnes v jeho rodné vesnici Košariská na západě Slovenska řekla prezidentka Zuzana Čaputová.

"Od začátku mu bylo jasné, že vlastní svobodu si můžeme vybojovat jen spolu s Čechy. Zatímco do té doby byl vědcem, během války se stal vojákem a diplomatem. Byl to on, kdo otevíral dveře pařížských salónů pro Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše, aby tam mohli hledat podporu pro vznik Československa," uvedla Čaputová.

Podle hlavy státu Štefánik nebyl pouze politikem, ale v kritické době jednal jako státník. "Pokud by byl Milan Rastislav Štefánik známý pouze proto, co dosáhl jako astronom, vynálezce, fotograf, meteorolog, cestovatel, letec a voják, i tak by patřil k velikánům slovenského národa. Proto ho i současná veřejnost vnímá jako největšího Slováka," řekla Čaputová na vzpomínkové akci za účasti vrcholných politiků země.

Před 140 lety se narodil astronom, politik, diplomat a generál Milan Rastislav Štefánik. Sehrál klíčovou roli při vzniku Československa. Jako voják organizoval československé legie a jako diplomat otevíral pro Masaryka s Benešem dveře k jednáním s rozhodujícími osobnostmi. ???? pic.twitter.com/27Gj2LRLST

— MZV ČR (@mzvcr) July 21, 2020

Na vrchu Bradlo u obce Košariská se nachází mohyla, kde jsou uloženy Štefánikovy ostatky. Československý ministr války Štefánik 4. května 1919 při návratu do vlasti z Itálie zahynul u Bratislavy v troskách zříceného letadla spolu s dalšími třemi členy posádky. Také u příležitosti kulatého výročí tragické smrti Štefánika se na Slovensku loni konalo pietní shromáždění.

Štefánika si v těchto dnech země připomíná sérií různých akcí. Čaputová již v pondělí v zahradě prezidentského paláce zasadila růži nazvanou Generál Štefánik, kterou v roce 1931 vyšlechtil český pěstitel Jan Böhm.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Milan Rastislav Štefánik Slovensko Československo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy