Britská Dolní sněmovna dnes těsně schválila projev královny Alžběty II., který napsala vláda a který stanoví priority premiéra Borise Johnsona. Královnin projev královny, který je tradicí na úvod nové parlamentní schůze, ohlásil minulý týden v pondělí přípravu nových zákonů souvisejících s odchodem země z Evropské unie, novými daňovými úpravami, posílením státní zdravotnické služby NHS či bojem proti zločinu. Pro schválení de facto programového prohlášení kabinetu hlasovalo 310 poslanců, proti jich bylo 294.
Projev, který ohlásil přípravu 26 zákonů, se nelíbil opozičním labouristům a Skotské národní straně (SNP), jejich dodatky s kritikou ale zákonodárci odmítli. Labouristé kritizovali především to, že projev podle nich opomněl obnovu hospodářství a řešení bytové krize. Labouristé také žádali větší důraz na ochranu klimatu.
SNS zase navrhla dodatek s požadavkem zachovat volný pohyb mezi Británií a EU a do roku 2045 zajistit takzvanou neutralitu emisí skleníkových plynů, které vedou k oteplování planety. I to poslanci odmítli.
BBC poukázala na to, že pokud se v Británii opravdu budou v prosinci konat předčasné volby, jak dnes navrhl Johnson, většina plánů zmíněných v královnině projevu nebude uskutečněna, pokud je budoucí kabinet v novém parlamentu znovu nepředloží.
Královnin projev je v Británii velkou událostí a tradicí, kdy panovnice, ač je pouze formální hlavou země a zůstává přísně nadstranická, hovoří o programu "své vlády". Na ceremonii královna přijíždí kočárem a s příslušnými panovnickými insigniemi. Letos ale analytici projev označovali za podivný až kuriózní, neboť kabinetu podle nich chybí dostatek hlasů k prosazení záměrů. Johnsonova menšinová konzervativní vláda se totiž musí opírat o poslance severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), jež se staví odmítavě k brexitové dohodě, na které se premiér domluvil s Bruselem a kterou Dolní sněmovna dosud neschválila.
Související
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
Královna Alžběta II. , Boris Johnson , Parlament Velké Británie , královská rodina (gbr)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 2 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
I politici reagovali na čtvrteční tragédii v Pardubicích, kterou vyšetřuje policie. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) došlo k šílenému a nepochopitelnému činu. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib konstatoval, že podobné případy se nesmí opakovat.
Zdroj: Jan Hrabě