Rakouská policie předložila zprávu o tom, co se dělo v alpském středisku Ischgl

Rakouská policie předložila prokuratuře rozsáhlou zprávu týkající se toho, jak místní úřady v první půlce března řešily krizi kolem koronavirové nákazy v alpském středisku Ischgl. Informovala o tom dnes agentura APA.

Státní zastupitelství v Innsbrucku nyní bude rozhodovat o tom, zda někoho obviní z trestného činu obecného ohrožení. Místní samospráva čelí mezinárodní kritice, že ačkoli měla spolehlivé informace o výskytu koronaviru v Ischglu, nejednala dostatečně rychle, což přispělo k šíření infekce v mnoha evropských zemích.

Vyšetřovací zpráva o tisícovce stránek je podle mluvčího innsbrucké prokuratury Hansjörga Mayra velice podrobná a na jejím základě se bude rozhodovat, zda existují důkazy o spáchání trestného činu.

V kauze kolem střediska Ischgl jde zejména o to, zda úřady nezanedbaly svou povinnost a jednaly dostatečně svižně poté, co je Island už 5. března informoval, že odhalil nákazu u skupiny turistů, kteří se vrátili právě z Ischglu. Tyrolští politici tehdy varování zlehčovali. V dalších dnech pak podobné zprávy o infekci mezi návštěvníky z Ischglu přišly z Dánska, Norska, Švédska a Německa.

Přímo v Ischglu se nákaza potvrdila 7. března, kdy byl pozitivně testován barman z oblíbeného lyžařského podniku. Rakouské úřady ale začaly jednat až poté, co se prokázala nákaza u 15 dalších lidí, se kterými byl barman v kontaktu. K 10. březnu úřady nařídily všem barům v Ischglu zavřít, hotely a sjezdovky však zůstaly otevřené. Karanténa v údolí Paznauntal, kde Ischgl leží, byla nařízena až 13. března.

Rakouský magazín Profil v pondělí na svém serveru napsal, že tyrolské úřady měly už 5. března k dispozici údaje o tom, ve kterých hotelích nakažení islandští turisté pobývali. Úředníci však po Islandu požadovali jména infikovaných a trvalo celý den, než kontaktovaly zástupce ubytovacích zařízení.

Na rakouské soudy se hodlají obrátit pomocí hromadné žaloby i postižení zahraniční turisté. Jejich zájmy zastupuje rakouské sdružení pro ochranu spotřebitelů (VSV), kterému se ozvalo už přes 5000 lidí. Největší část stěžovatelů tvoří Němci, k žalobě se ale chtějí připojit i lyžaři z Nizozemska, Švýcarska či Británie.

Související

Více souvisejících

Policie Rakousko Alpy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy