Letní pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů mohou být reálné, vzájemná turistika bude ale omezená jen na ty státy, které v tažení proti koronaviru dosahují podobných výsledků jako alpská republika. V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild to prohlásil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.
Vídeň bude v zahraničních dovolených podle ministra úzce spolupracovat s Evropskou komisí a také s partnerskými zeměmi. Už dříve z Rakouska zaznělo, že jednou ze zemí, jejímž občanům Vídeň zvažuje v létě otevřít hranice, je i Česko.
"Všichni vědí, že letošní letní dovolená bude úplně jiná než jindy," řekl Schallenberg. "Přeshraniční turismus bude opět možný jen obezřetně a postupně krok po kroku," dodal.
Schallenberg v Bildu prohlásil, že Rakousko bude společně a úzce s Evropskou komisí a partnerskými zeměmi pracovat na řešení, jak by mohl být letní turismus umožněn. Vzájemné letní pobyty ale podmínil tím, že dané země budou v boji proti covid-19 podobně daleko a budou vykazovat podobně nízkou bilanci nově infikovaných.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že Slovensko či Rakousko by mohli čeští turisté navštívit od července. V případě příznivého vývoje epidemie koronaviru v regionu to může být i dříve, řekl šéf diplomacie v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).
Ještě před Velikonocemi rakouská ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová vyzvala Rakušany, aby zvážili dovolenou ve své vlasti. "Naše hotely, naše gastronomické provozy potřebují naši podporu a solidaritu," dodala.
List Süddeutsche Zeitung k tomu poznamenal, že Rakušané sami nezvládnou očekávaný výpadek příjmů z turistického ruchu nahradit, neboť na 79 milionů přenocování v Rakousku během loňské letní sezony připadlo jen 30 procent na Rakušany. Zbytek nocí, tedy 70 procent, strávili v Rakousku zahraniční turisté, z nichž zhruba polovina byli Němci.
Rakousko je u Němců po Itálii a Španělsku třetí nejoblíbenější zahraniční destinací, uvedl deník Süddeutsche Zeitung. Rakouská ministryně hospodářství Margarete Schramböcková k tomu před týdnem řekla, že vláda je v zásadě připravena zvážit otevření hranic pro Němce, kteří by chtěli v Rakousku strávit letní dovolenou. Köstingerová předtím uvedla, že existuje možnost bilaterálních dohod se zeměmi, které jsou na dobré cestě k potlačení epidemie nemoci covid-19. Jako příklad zmínila právě Německo.
Stejný postoj minulý týden v pátek v rozhovoru s agenturou APA vyjádřil i kancléř Sebastian Kurz. Ten řekl, že vedle otevření hranic pro německé turisty si umí představit stejný přístup i pro návštěvníky z Česka. "Ale bude to trvat ještě týdny," uvedl Kurz. Zároveň vyzval Rakušany, aby si pro dovolenou vybrali vlast. "Já osobně svou letní dovolenou strávím v Rakousku a mohu ostatním jen doporučit udělat to samé," dodal kancléř.
Související
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
Rakousko , Turisté , Česká republika , EU (Evropská unie) , hranice , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák