Soudní dvůr Evropské unie dnes definitivně zamítl rakouskou žalobu kvůli schválené státní podpoře pro výstavbu a provoz britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. V tiskové zprávě o tom informoval unijní soud, který sídlí v Lucemburku.
Vídeň žalobu podala v roce 2015 poté, co Evropská komise souhlasila s plánem britské vlády investovat do stavby nové jaderné elektrárny na jihozápadě Anglie. Británie byla v době podání žaloby ještě členem EU.
Rakousko, které je dlouhodobým kritikem jaderné energetiky, v žalobě tvrdilo, že schválení státní podpory je v rozporu se závazkem EU podporovat obnovitelné zdroje energie. Podle bývalého rakouského kancléře Wernera Faymanna, který podání žaloby před pěti lety inicioval, mají subvence podporovat nové moderní technologie, které jsou v zájmu všech států EU. "V žádném případě se nevztahují na jadernou energetiku," uvedl při podání žaloby.
Soudci v dnešním rozhodnutí naopak uvedli, že unijní právo "nevyžaduje, aby zamýšlená podpora sledovala cíl společného zájmu". Každý členský stát EU má podle soudu právo "svobodně stanovit podmínky pro využívání svých energetických zdrojů, volit mezi různými energetickými zdroji a rozhodovat o základní skladbě svého zásobování energií".
#ECJ confirms the @EU_Commission decision approving #UK #StateAid for #HinkleyPoint C nuclear power stationhttps://t.co/ATb3CgbPxg
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) September 22, 2020
Porážka Rakouska ve sporu s Evropskou komisí se čekala. Unijní soudci už v červenci 2018 v tomto sporu dospěli k závěru, že podpora jaderné energie i prostřednictvím finančních pobídek je v souladu s cílem EU usnadnit investice v oblasti jaderné energetiky.
Letos v květnu pak generální advokát Soudního dvora EU odmítl rakouské odvolání. Uvedl přitom, že rozvíjení jaderné energetiky, které je zakotveno ve smlouvě o Evropském společenství pro atomovou energii (Euratom), je jasně definovaný cíl unijního práva a tento cíl nelze podřídit jiným cílům unijního práva, jako je ochrana životního prostředí.
Na stranu komise se ve sporu postavily kromě Británie také Česko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Francie či Rumunsko. Rakousko ve sporu podpořilo Lucembursko.
Jaderná elektrárna Hinkley Point leží jihozápadně od Bristolu. Rozhodnutí rozšířit elektrárnu, jejíž část je již mimo provoz, o dva nové jaderné reaktory (C1 a C2) padlo v roce 2013. Na výstavbě se podílí francouzská státní společnost EDF a čínská státní firma CGN. Jedná se o první novostavbu jaderné elektrárny za více než dvě desítky let. Podle současných odhadů by měla být hotová v roce 2025. Fungovat má 60 let a pokrývat by měla sedm procent energetické spotřeby Británie.
Souhlas se státní podporou výstavby vyjádřila Evropská komise v roce 2014. Původně měli někteří eurokomisaři výhrady. EK ale nakonec upravila podmínky pomoci tak, aby se zabránilo neoprávněnému poškození konkurence na trhu a snížily se finanční příspěvky od občanů.
Rakousko, které svou jedinou jadernou elektrárnu Zwentendorf nikdy neuvedlo v provoz, podalo v roce 2018 k Soudnímu dvoru EU žalobu i kvůli dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks.
Související

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu ohledně protiruských sankcí

Maďarsko prohrálo další soud s EU, týkal se protiimigrační politiky
Soudní dvůr EU , Hinkley Point C , Rakousko , EU (Evropská unie) , jaderné elektrárny
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru
před 10 minutami

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta
před 17 minutami

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?
před 55 minutami

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu
před 1 hodinou

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?
před 3 hodinami

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů
před 4 hodinami

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc
před 4 hodinami

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny
před 5 hodinami

Myslím, že Netanjahu lže, prohlásil Trump. Británie je situací v Gaze otřesena, dodal Starmer
před 6 hodinami

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní
před 6 hodinami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 7 hodinami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 8 hodinami

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 8 hodinami

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 9 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 9 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 10 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 11 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 11 hodinami

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
před 12 hodinami
Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16
Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.
Zdroj: Libor Novák