Roušky jdou nyní na odbyt lépe než drogy. Lze vydělat majlant, přiznávají podnikatelé

Na obchodu s rouškami, které údajně chrání před nákazou koronavirem, se dá v okamžiku vydělat majlant. "Jdou na odbyt lépe než drogy, ale riziko přitom nehrozí žádné," tvrdí podle polské zpravodajské televize TVN 24 podnikatelé, kteří včas vstoupili do lukrativní branže.

Katovický podnikatel Andrzej - jméno je změněné na jeho žádost - nikdy žádnou masku ani neviděl. Ale za dvouhodinového rozhovoru s televizním reportérem přes jich jeho firmu změnilo vlastníka deset milionů. "Lidi zešíleli," pokrčil rameny muž, který podle trestního rejstříku donedávna dovážel do Polska hlavně kokain a marihuanu. Po odpykání trestu ale už prý dává přednost podnikání v mezích zákona. Navíc ujišťuje, že "roušky se prodávají lépe než marihuana".

Telefon mu v kanceláři zvoní nepřetržitě. "Už před měsícem kamarádi říkali, že musíme nakoupit roušky. Smál jsem se jim, ale teď bojujeme o každou paletu," tvrdí, zatímco domlouvá další obchod. Jako důkaz, že záběry skladu plného zdravotnických pomůcek odpovídají realitě, požaduje, aby na nahrávce byly i noviny s dnešním datem. "Naposledy jel řidič pro tři miliony masek, ale na místě se ukázalo, že jich zbylo jen 750.000," vysvětluje.

V Polsku roušky skoro nejsou k sehnání, musejí se dovážet z ciziny. Dodavatel z Německa je nabízel v přepočtu za tři zloté (asi 18 Kč) za kus, ale to se zdálo moc, a tak katovický podnikatel našel dodavatele v Rusku, ochotného zprvu prodat roušky za poloviční cenu. Nakonec se jeho cena vyšplhala na dvě třetiny německé nabídky.

Ale při 20 milionech masek - které nejspíše ani neuvidí, protože jeho role spočívá ve vystavování faktur a telefonování řidičům - by katovický podnikatel měl vydělat nejméně čtyři miliony zlotých (asi 24 milionů Kč). Podělí se samozřejmě s kolegy, kteří mu pomáhají byznys zvládnout. Ale i tak se zdá suma úctyhodná, míní TVN 24.

Andrzej mezitím zdvíhá další telefon. "Cože? Je to pro vládu? Tak to pořádně zkontroluj, aby nebyl průšvih," nařizuje.

Ukázalo se totiž, že odběratelem se stala firma z jihu Polska, která tvrdí, že zásobuje jednu z vládních agentur.

Zakrátko se zboží dostalo na trh. S obří přirážkou. Na internetu stály roušky osm zlotých za kus a v lékárně dokonce 15 (asi 90 Kč). A katovický podnikatel a jeho kolegové pomýšlejí na rozvoj: namísto dovozu se chystají roušky vyrábět. "Pro začátek milion týdně," usmívá se podnikatel.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Polsko Ekonomika Drogy Marihuana Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy