Rozbroje v NATO: Stoltenberg vyzval Turecko ke zdrženlivosti v protikurdském tažení

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Ankaru ke zdrženlivosti při ofenzivě proti syrským Kurdům. Stoltenberg dnes v Istanbulu jednal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem, jenž prohlásil, že Turecko očekává od aliance solidaritu.

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Turecko, které je členem NATO, ofenzivu zahájilo ve středu s cílem zřídit podél své jižní hranice v Sýrii zónu, do níž se budou moci vrátit syrští uprchlíci. Turecká armáda útočí na pozice syrských kurdských milicí YPG, které v této oblasti působí a které Turecko označuje za teroristy. Postup Ankary vyvolává v zahraničí kritiku.

"I když má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, shodujeme se, že má jednat zdrženlivě," řekl Jens Stoltenberg na tiskové konferenci. Dodal, že svět musí najít řešení pro situaci zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které nyní střeží Kurdové. Podle šéfa aliance je na Turecku, aby zajistilo, že jeho postup neohrozí pokrok v boji proti IS.

Turecký ministr rázně prohlásil, že NATO by mělo projevit solidaritu vzhledem k bezpečnostnímu ohrožení Turecka. "Nestačí říci, že chápete legitimní obavy Turecka. My chceme, abyste solidaritu jasně ukázali," uvedl Çavuşoglu.

Ankara ofenzivu na severu Sýrie zdůvodňuje bezpečnostní hrozbou, kterou pro Turecko podle ní znamená přítomnost YPG u hranice.

Stoltenberg se podobně jako dnes v Istanbulu vyslovil už tento týden v Řecku, když řekl, že spoléhá na to, že Turecko prokáže zdrženlivost a zajistí, aby útoky jeho armády byl cílené a přiměřené. O legitimních bezpečnostních obavách Ankary mluvil předtím v Itálii.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že turečtí vojáci zabili od středy 342 protivníků, což ale kurdské zdroje nepotvrzují a hovoří o mnohem menším počtu obětí. Podle zdrojů agentury AP zahynulo v Sýrii zatím sedm civilistů a ve čtvrtek při raketovém útoku ze Sýrie v tureckém pohraničí šest lidí včetně devítiměsíčního dítěte a tří dívek ve věku do 15 let. Kurdové hovoří o obětech na své straně v řádu desítek.

Turecké ministerstvo obrany dnes ohlásilo prvního mrtvého tureckého vojáka. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že turečtí vojáci obsadili devět vesnic v oblasti Tall Abjadu a Rás al-Ajnu. Kurdské oddíly podle ní přišly o 32 bojovníků a syrští spojenci Turecka ze Svobodné syrské armády (FSA) o 34 lidí. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Jourová se obává o osud demokracie, znepokojuje ji Maďarsko či Polsko

26.09.2020 12:01 Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V…

Denní počet nakažených se v Německu dál drží nad dvěma tisíci

26.09.2020 10:29 Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin…

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama