Rozbroje v NATO: Stoltenberg vyzval Turecko ke zdrženlivosti v protikurdském tažení

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Ankaru ke zdrženlivosti při ofenzivě proti syrským Kurdům. Stoltenberg dnes v Istanbulu jednal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem, jenž prohlásil, že Turecko očekává od aliance solidaritu.

Jens Stoltenberg

Turecko, které je členem NATO, ofenzivu zahájilo ve středu s cílem zřídit podél své jižní hranice v Sýrii zónu, do níž se budou moci vrátit syrští uprchlíci. Turecká armáda útočí na pozice syrských kurdských milicí YPG, které v této oblasti působí a které Turecko označuje za teroristy. Postup Ankary vyvolává v zahraničí kritiku.

"I když má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, shodujeme se, že má jednat zdrženlivě," řekl Jens Stoltenberg na tiskové konferenci. Dodal, že svět musí najít řešení pro situaci zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které nyní střeží Kurdové. Podle šéfa aliance je na Turecku, aby zajistilo, že jeho postup neohrozí pokrok v boji proti IS.

Turecký ministr rázně prohlásil, že NATO by mělo projevit solidaritu vzhledem k bezpečnostnímu ohrožení Turecka. "Nestačí říci, že chápete legitimní obavy Turecka. My chceme, abyste solidaritu jasně ukázali," uvedl Çavuşoglu.

Ankara ofenzivu na severu Sýrie zdůvodňuje bezpečnostní hrozbou, kterou pro Turecko podle ní znamená přítomnost YPG u hranice.

Stoltenberg se podobně jako dnes v Istanbulu vyslovil už tento týden v Řecku, když řekl, že spoléhá na to, že Turecko prokáže zdrženlivost a zajistí, aby útoky jeho armády byl cílené a přiměřené. O legitimních bezpečnostních obavách Ankary mluvil předtím v Itálii.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že turečtí vojáci zabili od středy 342 protivníků, což ale kurdské zdroje nepotvrzují a hovoří o mnohem menším počtu obětí. Podle zdrojů agentury AP zahynulo v Sýrii zatím sedm civilistů a ve čtvrtek při raketovém útoku ze Sýrie v tureckém pohraničí šest lidí včetně devítiměsíčního dítěte a tří dívek ve věku do 15 let. Kurdové hovoří o obětech na své straně v řádu desítek.

Turecké ministerstvo obrany dnes ohlásilo prvního mrtvého tureckého vojáka. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že turečtí vojáci obsadili devět vesnic v oblasti Tall Abjadu a Rás al-Ajnu. Kurdské oddíly podle ní přišly o 32 bojovníků a syrští spojenci Turecka ze Svobodné syrské armády (FSA) o 34 lidí. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje