Konec Británie jakou známe? Skotsko má kvůli brexitu opět zaječí úmysly

Kampaň k blížícím se britským předčasným volbám jede na plný plyn i ve Skotsku. Většina jeho obyvatel hlasovala v referendu o vystoupení z EU proti, a tudíž se nelze divit, že současná situace nahrává separatistům, zvlášť když se brexit jeví jako nevyhnutelný. Informoval o tom server Politico.eu.

V roce 2017 porazil kandidát Skotské národní strany Stephen Gethins ve volebním obvodu North East Fife na východním pobřeží Skotska o pouhé dva hlasy svojí soupeřku z Liberální demokracie Elizabeth Richesovou. Zastává tedy nejslabší mandát v celém Spojeném království. Tentokrát je to ale jiné a skotští národovci doufají, že jim antibrexitové nálady a s nimi související snahy o nezávislost přinesou větší podporu.

"Brexit už klepe na dveře," varoval poslanec Skotské národní strany Stephen Gethins. Největší město v North East Fife St. Andrews je proslulé jak golfem, tak i jednou z nejstarších univerzit na světě. Ta zaměstnává nejen tamní obyvatelstvo, nýbrž i dojíždějící ze sousedního Dundee. Tomu by však v případě tvrdého brexitu a s ním souvisejícím omezením svobody pohybu mohl být konec.

Liberální demokraté, jejichž kandidáti oslovují své voliče proevropskou politikou, by sice mohli získat podporu i ve Skotsku, jehož obyvatelé brexit odmítli. Nicméně Skotská národní strana slibuje to samé, ale zároveň se snaží otevřít téma nového referenda o nezávislosti. Navíc je důležité připomenout, že si Skotové uvědomují nevyhnutelnost opuštění EU vzhledem k rostoucím preferencím Konzervativní strany.

Pokud by si Skotsko odhlasovalo odtržení od Spojeného království, mohlo by do EU vstoupit jako samostatná země. Referendum o vystoupení z EU, které se konalo v červnu 2016, ukázalo jasný rozdíl mezi Skotskem a zbytkem Velké Británie. Jen 38 % zúčastněných hlasovalo pro brexit. Gethins si proto myslí, že by případné opuštění EU proti vůli většiny Skotska mohlo být vodou na mlýn národovcům. Stejného názoru jsou i Zelení.

Další z nových podporovatelů Skotské národní strany je bývalá liberálně demokratická církevní hodnostářka Frances Melvillová. Britský postoj vůči EU tedy opravdu znepokojuje čím dál víc Skotů. Liberální demokraté se sice jasně staví proti brexitu, ale zároveň jsou proti nezávislosti Skotska. Například jejich kandidátka za North East Fife a bývalá policejní důstojníce Wendy Chamberlainová. "Hlavní prioritou by měl být brexit, protože ten je momentálně největší hrozbou," nechala se slyšet Chamberlainová.

Pokud jde o květnové volby do Evropského parlamentu, tak tam se Liberální demokracie, která je momentálně jedním z nejsilnějších protibrexitových hlasů, umístila na druhém místě ihned v závěsu za Stranou pro brexit Nigela Farageho. Volební systém do Dolní sněmovny Spojeného království nicméně znevýhodňuje malé strany. Proto jim nejsou jejich voliči věrní a často se uchylují k těm tradičním.

I to je možná další z důvodů, proč by ve Skotsku mohli mít větší podporu národovci. Tamní eurohujeři zřejmě nevěří, že se liberálním demokratům podaří obhájit více než 20 mandátů, a tudíž zamezit brexitu. Otázkou nicméně zůstává, jaké budou mít Skotové naděje na konání dalšího případného referenda o autonomii. Skotsko bylo v letech 843-1701 nezávislým státem. Království Velké Británie vzniklo až s podpisem Zákona o unii ze strany skotského parlamentu.

To, čeho se skotští voliči nejvíc bojí, je také rétorika Liberálních demokratů, kteří se staví odmítavě k referendu o samostatnosti. Někteří totiž očekávají, že jejich voliči raději podpoří Konzervativní stranu Borise Johnsona, který se nechal slyšet, že Skotům žádné další hlasování o nezávislosti na Londýně neschválí. Ten se také vzhledem k výsledkům aktuálním průzkumů stane s velkou pravděpodobností znovu britským premiérem. 

Související

Více souvisejících

Skotsko Velká Británie Brexit Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy