Lídři dvou italských pravicových stran, Matteo Salvini a bývalý premiér Silvio Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu premiéra Maria Draghiho jednali se zástupci ruského velvyslanectví v Římě. O kontaktech pravicových stran Liga a Vzhůru Itálie s ruským velvyslanectvím psaly dnes a ve čtvrtek deníky La Stampa a La Repubblica. Prošetření role, kterou mohla sehrát Moskva v rozpadu vládní koalice, žádají středolevicové síly, napsala dnes agentura EFE.
Deník La Repubblica dnes napsal, že Berlusconi měl dlouhý telefonický rozhovor s ruským velvyslancem Sergejem Razovem ve středu 20. července, den před klíčovým hlasováním o důvěře vládě. Podle deníku Berlusconi o rozhovoru, který se týkal mimo jiné války na Ukrajině, později informoval ministry a přední představitele své strany Vzhůru Itálie. Informace deníku ale dnes bývalý premiér popřel. "Nikdy jsem se nesetkal s ruským velvyslancem a ani jsme s ním nehovořil po telefonu," cituje Berlusconiho vyjádření agentura ANSA.
Ve čtvrtek deník La Stampa informoval o vztazích mezi ruským velvyslanectvím a další velkou pravicovou stranou Ligou. Podle svodek tajných služeb, se kterými se deník seznámil, v květnu jednal poradce pro zahraniční politiku šéfa Ligy Mattea Salviniho Antonio Capuano s ruskými diplomaty. Ti se od něj snažili získat informace o tom, za jakých podmínek by Liga odešla z vlády, napsal deník La Stampa.
"Jsou to blbosti," uvedl Salvini. Ten již dříve přiznal kontakty s ruským velvyslanectvím v dubnu a květnu, kdy měl v úmyslu odjet do Moskvy "vyjednávat o míru". Šéfovi Ligy dokonce ruské velvyslanectví koupilo letenky z Istanbulu do Moskvy, protože italský politik údajně nedisponoval rubly. Salvini ale cestu pod kritikou médií nakonec neuskutečnil.
Koordinátor italských tajných služeb Franco Gabrielli ve čtvrtek popřel, že informace vydané deníku La Stampa pochází od tajných služeb. Turínský list ale trvá na tom, že čerpal z neformálních zpráv, které tajné služby zasílají nejvyšším ústavním činitelům.
Salvini i Berlusconi měli v minulosti blízko k Rusku. Salvini se pochvalně vyjadřoval o ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi, kterého Berlusconi hostil na letní dovolené ve své vile na Sardinii. Salvini však agresi proti Ukrajině odmítl a Berlusconi uvedl, že ho Putin svým rozhodnutím zaútočit na sousední zemi zklamal.
Liga i Vzhůru Itálie společně s Hnutím pěti hvězd nehlasovaly před týdnem pro důvěru Draghimu kabinetu, což nakonec vedlo k demisi premiéra a vypsání předčasných voleb, jež se uskuteční 25. září.
Prošetření kontaktů představitelů pravicových stran s ruským velvyslanectvím žádají představitelé středolevicových sil. "Chceme vědět, zda ti, kteří nechali padnout Draghiho vládu, tak učinili na žádost zahraniční mocnosti," uvedl šéf Demokratické strany Enrico Letta. Levicový politik tento týden několikrát zopakoval své obavy, že se Moskva pokusí ovlivnit výsledek italského hlasování skrze šíření dezinformací a vyzval bezpečnostní složky k bdělosti. Část představitelů Berlusconiho strany Vzhůru Itálie označila mezi důvody pro svůj odchod ze strany po pádu vlády právě kontakty mezi Berlusconim a Ruskem.
Liga a Vzhůru Itálie patří v rámci bloku, o kterém jednají s krajně pravicovou stranou Bratři Itálie, k favoritům zařijových předčasných voleb. Ukazují to průzkumy zveřejněné v posledních dnech v tisku. Ty poukazují, že volební blok by měl velkou převahu v rozdělení jednomandátových obvodů, které tvoří tři osminy křesel v parlamentu. Trojice stran dnes ohlásila dohodu o rozdělení kandidátů v těchto obvodech. Kandidátem na premiéra by se pak měl stát vůdce strany, která v bloku získá nejvíce hlasů.
Související

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Jak splnit nové cíle NATO? Itálie přišla s originálním plánem, postaví most
Itálie , Silvio Berlusconi , Matteo Salvini (Liga severu)
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
před 1 hodinou

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
před 2 hodinami

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
před 2 hodinami

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
před 3 hodinami

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
před 4 hodinami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 5 hodinami

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 6 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 7 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 7 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 8 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 9 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 10 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera
Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.
Zdroj: Jakub Jurek