Severní Kypr otevřel přímořské "město duchů" Varoša, opuštěné bylo od roku 1974

Severní Kypr dnes pro veřejnost otevřel část někdejšího přímořského letoviska Varoša, které bylo opuštěné od turecké invaze v roce 1974, uvedla agentura Reuters. Krok severokyperských činitelů má podporu Ankary, jižní řecká část Kypru však krok odsoudila, píše agentura Reuters.

"Rozhodnutí Turecka a okupačního režimu zpřístupnit část uzavřeného města... je nelegální a je jasným porušením mezinárodního práva a usnesení Rady bezpečnosti OSN," uvedl prezident Kypru Nikos Anastasiadis k situaci kolem "města duchů", jež leží v severní části rozděleného Kypru.

Do Varošy, opuštěného předměstí Famagusty, dnes policie skrz kontrolní stanoviště vpouštěla civilisty v rouškách. Před rozdělením Kypru bylo místo vyhledávanou destinací turistů i filmových celebrit. Dnes je více než stovka tamních hotelů zchátralá a vchody do nich jsou zarostlé trávou.

Kyperští Řekové museli po turecké invazi na Kypr v roce 1974 z Varošy odejít; tehdy ve městě žilo asi 40.000 obyvatel. Legálně jim tam dodnes podle OSN patří pozemky či byty.

Turecké ministerstvo obrany zveřejnilo snímky lidí, kteří se v malých skupinkách procházejí podél opuštěných budov u varošské písečné pláže. Jedna z fotografií zachycuje ženu s velkou tureckou vlajkou zavěšenou na zádech.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olan, 46 yıldır yerleşime ve ziyarete kapalı tutulan Kapalı Maraş’ın bir bölümü bugün halkın ziyaretine açıldı. Sembolik anlamı büyük olan ve 46 yıllık hasreti bitiren bu adım, KKTC’ye ve orada yaşayan kardeşlerimize hayırlı olsun. pic.twitter.com/9HMe7x6V3d

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) October 8, 2020

Podle zdrojů agentury Reuters je v plánu otevřít pro veřejnost 1,5 kilometru pobřeží. Domy a hotely dále ve vnitrozemí zůstanou nadále ve střežené vojenské zóně.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

Krok Severokyperské turecké republiky, uznávané jen Ankarou, může ohrozit obnovu nyní zablokovaných jednání mezi oběma částmi ostrova a znovu vyhrotit spor mezi Aténami a Ankarou, které se od srpna přou kvůli průzkumu těžby ve východním Středomoří. Situace se uklidnila na začátku tohoto týdne poté, co se s představiteli Řecka i Turecka setkal šéf NATO Jens Stoltenberg.

Na okraj bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě se dnes poprvé od propuknutí sporu setkali turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu a jeho řecký protějšek Nikos Dendias. Podle tureckých médií hovořili o "bilaterálních a regionálních tématech".

Související

Více souvisejících

Kypr Turecko města Řecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy