Sicílie nebude přijímat migranty, nařídil šéf regionální vlády. Nemá k tomu ale oprávnění

Vedení jihoitalské Sicílie oznámilo, že už nebude do migračních středisek ve svém regionu přijímat další migranty a že hodlá všechny převézt na italskou pevninu. Šéf sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci rozhodnutí zdůvodnil tím, že jeho vláda už nemůže dál garantovat dodržování všech opatření proti šíření koronaviru.

"Za účelem ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti a vzhledem k nedostatku vhodných přijímacích zařízení se rovněž v sicilském regionu zakazuje vstup, tranzit a pobyt migrantů, kteří připlují velkými či malými loděmi, včetně plavidel nevládních organizací. Nedodržení tohoto zákazu bude sankcionováno podle platného zákona," citovala televize SkyTg24 z 33stránkového dokumentu, který Musumeci podepsal v sobotu večer.

Podle italského ministerstva vnitra ale k takovému kroku regionální vláda není kompetentní, takže nařízení je neplatné, píše ANSA.

Sicílie a její ostrůvek Lampedusa, který leží asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, se potýkají v posledních týdnech s velkou migrační vlnou a místní úřady opakovaně žádaly italskou vládu o pomoc.

"Evropa dělá, jako by se nic nedělo, a italská vláda se rozhodla, navzdory našim žádostem, neuplatňovat platné dekrety a neuzavřít přístavy, jako to dělala vláda loni dekrety ministrů vnitra, obrany a dopravy," uvedl také šéf sicilské vlády s tím, že napětí na Sicílii roste. "Chtějí ze Sicilanů, kteří jsou nejpřívětivějšími lidmi světa, udělat rasisty?" dodal Musumeci.

V posledních týdnech se na Sicílii konalo několik menších protestů místních obyvatel, kteří žádali italskou vládu, aby situaci urychleně řešila. V posledních týdnech se také v místních médiích několikrát objevily zprávy o útěku desítek běženců ze středisek pro migranty na Sicílii. Tito lidé tak nedodrželi karanténu nařízenou kvůli pandemii covidu-19. U několika běženců se přitom potvrdila nákaza koronavirem.

Do Itálie dorazilo přes Středozemní moře od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 17.000 migrantů, z toho 14.200 na Sicílii. Loni přitom doplulo do Itálie za celý rok 11.471 běženců, o rok dříve 23.370; v roce 2017 to ovšem bylo 119.369 migrantů.

Za nižšími počty v posledních dvou letech byla do značné míry protiimigrační politika tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho, který uzavíral přístavy lodím nevládních organizací a migranty nechával vylodit až poté, co ostatní země EU přislíbily, že je převezmou. Za to nyní čelí ve dvou kauzách vyšetřování, pro něž ho letos Senát zbavil imunity.

V noci na dnešek se na Lampeduse vylodilo ze dvou malých lodí 28 běženců, kteří byli podle agentury ANSA umístěni do střediska pro migranty. V něm je nyní už asi tisícovka běženců, což je desetkrát více, než je jeho kapacita. Z Lampedusy jsou migranti převáženi na Sicílii, pod niž ostrůvek administrativně spadá.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Sicílie Itálie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy