Sicílie nebude přijímat migranty, nařídil šéf regionální vlády. Nemá k tomu ale oprávnění

Vedení jihoitalské Sicílie oznámilo, že už nebude do migračních středisek ve svém regionu přijímat další migranty a že hodlá všechny převézt na italskou pevninu. Šéf sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci rozhodnutí zdůvodnil tím, že jeho vláda už nemůže dál garantovat dodržování všech opatření proti šíření koronaviru.

"Za účelem ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti a vzhledem k nedostatku vhodných přijímacích zařízení se rovněž v sicilském regionu zakazuje vstup, tranzit a pobyt migrantů, kteří připlují velkými či malými loděmi, včetně plavidel nevládních organizací. Nedodržení tohoto zákazu bude sankcionováno podle platného zákona," citovala televize SkyTg24 z 33stránkového dokumentu, který Musumeci podepsal v sobotu večer.

Podle italského ministerstva vnitra ale k takovému kroku regionální vláda není kompetentní, takže nařízení je neplatné, píše ANSA.

Sicílie a její ostrůvek Lampedusa, který leží asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, se potýkají v posledních týdnech s velkou migrační vlnou a místní úřady opakovaně žádaly italskou vládu o pomoc.

"Evropa dělá, jako by se nic nedělo, a italská vláda se rozhodla, navzdory našim žádostem, neuplatňovat platné dekrety a neuzavřít přístavy, jako to dělala vláda loni dekrety ministrů vnitra, obrany a dopravy," uvedl také šéf sicilské vlády s tím, že napětí na Sicílii roste. "Chtějí ze Sicilanů, kteří jsou nejpřívětivějšími lidmi světa, udělat rasisty?" dodal Musumeci.

V posledních týdnech se na Sicílii konalo několik menších protestů místních obyvatel, kteří žádali italskou vládu, aby situaci urychleně řešila. V posledních týdnech se také v místních médiích několikrát objevily zprávy o útěku desítek běženců ze středisek pro migranty na Sicílii. Tito lidé tak nedodrželi karanténu nařízenou kvůli pandemii covidu-19. U několika běženců se přitom potvrdila nákaza koronavirem.

Do Itálie dorazilo přes Středozemní moře od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 17.000 migrantů, z toho 14.200 na Sicílii. Loni přitom doplulo do Itálie za celý rok 11.471 běženců, o rok dříve 23.370; v roce 2017 to ovšem bylo 119.369 migrantů.

Za nižšími počty v posledních dvou letech byla do značné míry protiimigrační politika tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho, který uzavíral přístavy lodím nevládních organizací a migranty nechával vylodit až poté, co ostatní země EU přislíbily, že je převezmou. Za to nyní čelí ve dvou kauzách vyšetřování, pro něž ho letos Senát zbavil imunity.

V noci na dnešek se na Lampeduse vylodilo ze dvou malých lodí 28 běženců, kteří byli podle agentury ANSA umístěni do střediska pro migranty. V něm je nyní už asi tisícovka běženců, což je desetkrát více, než je jeho kapacita. Z Lampedusy jsou migranti převáženi na Sicílii, pod niž ostrůvek administrativně spadá.

Související

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

uprchlíci Sicílie Itálie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy