Jeden po druhém se starší obyvatelé francouzských domovů s pečovatelskou službou uzavírají do nucené izolace ve svých pokojích. Také jejich ošetřovatelé se co nejvíce drží stranou. Ale nikdo s jistotou neví, kolik lidí vlastně onemocnělo.
Vlády v nejhůře postižených zemích Evropy - v Itálii, Španělsku a Francii - na koronavirus běžně netestují starší obyvatele domů s pečovatelskou službou, kteří onemocní, a dokonce ani ty, kdo tu zemřou. A to ani v případě, že dotyční vykazovali symptomy nemoci COVID-19, napsala agentura AP.
Tyto tři země dohromady představují zhruba třetinu celosvětově potvrzených případů nákazy. Absence testování ovšem znamená, že stovky a potenciálně i tisíce obětí se nemusí dostat do statistik, zatímco se zdravotní úřady snaží vysledovat šíření koronaviru.
Značná závislost sčítání obětí koronaviru na nemocnicích představuje zásadní problém při vyhodnocení šíření nemoci COVID-19 mezi staršími obyvateli. Nemocnice se čím dál tím víc zdráhají přijímat starší pacienty s koronavirem, kteří podle nich mají malou šanci na úspěšnou léčbu.
Jedním z důkazů může být nárůst celkové úmrtnosti. Ve dvou francouzských oblastech, které nákaza zasáhla nejdříve - departementu Haut-Rhin a na Korsice - stoupl od 1. do 16. března celkový počet zesnulých o více než 30 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Španělsko a Itálie zatím statistiky úmrtí za poslední měsíc nezveřejnily.
V Madridu, který patří mezi nejpostiženější města v Evropě, uvedl nejmenovaný regionální činitel, že u jedné starší ženy se po smrti prokázala nákaza koronavirem jen proto, že na tom trval lékař domova důchodců, kde žila.
Kolem italského města Bergamo, které je epicentrem nákazy v této zemi, zemřelo začátkem března za jediný týden 400 lidí - čtyřikrát víc než ve stejném období loňského roku, uvedl úřad bergamského starosty. Jen 91 z nich bylo pozitivně testováno na virus.
Poté, co byli ve Francii pozitivně testováni dva z obyvatel stejného domu s pečovatelskou službou, se u všech dalších obyvatel, kteří onemocněli a následně nemoci podlehli, předpokládá, že měli COVID-19; ale nebyli ani otestováni, ani započítáni do celonárodní statistiky. V té zatím jsou jen ti, kdo vyhledali lékařskou péči v nemocnici.
Vláda slíbila začátkem tohoto týdne, že do statistik zahrne i obyvatele domů s pečovatelskou službou, ale zatím ještě nezavedla jejich plošné testování. A mezitím se tenčí zásoby vaků na těla, uvedl Marc Bourquin z Francouzské federace nemocnic, která zastřešuje polovinu ze 7000 domovů s pečovatelskou službou v zemi.
Zatímco většina lidé trpí jen mírnými nebo středně vážnými symptomy nákazy koronavirem, starší jsou náchylnější k vážnějšímu a potenciálně smrtelnému průběhu nemoci COVID-19, který zahrnuje i zápal plic.
Ve Španělsku vojáci, kteří dezinfikovali domy s pečovatelskou službou, minulý týden zjistili, že obyvatelé několika zařízení žili mezi těly lidí, kteří zřejmě zemřeli na koronavirus.
Ve Spojených státech zaznamenalo několik domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou nezvykle vysoký počet úmrtí. Federální činitelé zjistili, že v oblasti Seattlu k šíření koronaviru v několika zařízeních pro dlouhodobou péči přispěli sami zaměstnanci.
V mnoha domech s pečovatelskou službou ve Francii, včetně jednoho, který slouží těm, kdo přežili holokaust, dosahuje počet mrtvých dvojciferných čísel a předpokládá se, že mnohem víc dalších rezidentů je nakaženo. Panují obavy, že jejich smrt propadne sítem koronavirových statistik.
"U domovů s pečovatelskou službou bude vždy jisté procento nejistoty," dodal Bourquin. "Příčinu smrti má stanovit lékař. Ale aby to mohl udělat, musí být proveden test."
Související
Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků
11 procent obětí epidemie tvoří důchodci z domovů seniorů
Domov důchodců , důchodci, senioři , Francie , Itálie , Španělsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě