Jeden po druhém se starší obyvatelé francouzských domovů s pečovatelskou službou uzavírají do nucené izolace ve svých pokojích. Také jejich ošetřovatelé se co nejvíce drží stranou. Ale nikdo s jistotou neví, kolik lidí vlastně onemocnělo.
Vlády v nejhůře postižených zemích Evropy - v Itálii, Španělsku a Francii - na koronavirus běžně netestují starší obyvatele domů s pečovatelskou službou, kteří onemocní, a dokonce ani ty, kdo tu zemřou. A to ani v případě, že dotyční vykazovali symptomy nemoci COVID-19, napsala agentura AP.
Tyto tři země dohromady představují zhruba třetinu celosvětově potvrzených případů nákazy. Absence testování ovšem znamená, že stovky a potenciálně i tisíce obětí se nemusí dostat do statistik, zatímco se zdravotní úřady snaží vysledovat šíření koronaviru.
Značná závislost sčítání obětí koronaviru na nemocnicích představuje zásadní problém při vyhodnocení šíření nemoci COVID-19 mezi staršími obyvateli. Nemocnice se čím dál tím víc zdráhají přijímat starší pacienty s koronavirem, kteří podle nich mají malou šanci na úspěšnou léčbu.
Jedním z důkazů může být nárůst celkové úmrtnosti. Ve dvou francouzských oblastech, které nákaza zasáhla nejdříve - departementu Haut-Rhin a na Korsice - stoupl od 1. do 16. března celkový počet zesnulých o více než 30 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Španělsko a Itálie zatím statistiky úmrtí za poslední měsíc nezveřejnily.
V Madridu, který patří mezi nejpostiženější města v Evropě, uvedl nejmenovaný regionální činitel, že u jedné starší ženy se po smrti prokázala nákaza koronavirem jen proto, že na tom trval lékař domova důchodců, kde žila.
Kolem italského města Bergamo, které je epicentrem nákazy v této zemi, zemřelo začátkem března za jediný týden 400 lidí - čtyřikrát víc než ve stejném období loňského roku, uvedl úřad bergamského starosty. Jen 91 z nich bylo pozitivně testováno na virus.
Poté, co byli ve Francii pozitivně testováni dva z obyvatel stejného domu s pečovatelskou službou, se u všech dalších obyvatel, kteří onemocněli a následně nemoci podlehli, předpokládá, že měli COVID-19; ale nebyli ani otestováni, ani započítáni do celonárodní statistiky. V té zatím jsou jen ti, kdo vyhledali lékařskou péči v nemocnici.
Vláda slíbila začátkem tohoto týdne, že do statistik zahrne i obyvatele domů s pečovatelskou službou, ale zatím ještě nezavedla jejich plošné testování. A mezitím se tenčí zásoby vaků na těla, uvedl Marc Bourquin z Francouzské federace nemocnic, která zastřešuje polovinu ze 7000 domovů s pečovatelskou službou v zemi.
Zatímco většina lidé trpí jen mírnými nebo středně vážnými symptomy nákazy koronavirem, starší jsou náchylnější k vážnějšímu a potenciálně smrtelnému průběhu nemoci COVID-19, který zahrnuje i zápal plic.
Ve Španělsku vojáci, kteří dezinfikovali domy s pečovatelskou službou, minulý týden zjistili, že obyvatelé několika zařízení žili mezi těly lidí, kteří zřejmě zemřeli na koronavirus.
Ve Spojených státech zaznamenalo několik domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou nezvykle vysoký počet úmrtí. Federální činitelé zjistili, že v oblasti Seattlu k šíření koronaviru v několika zařízeních pro dlouhodobou péči přispěli sami zaměstnanci.
V mnoha domech s pečovatelskou službou ve Francii, včetně jednoho, který slouží těm, kdo přežili holokaust, dosahuje počet mrtvých dvojciferných čísel a předpokládá se, že mnohem víc dalších rezidentů je nakaženo. Panují obavy, že jejich smrt propadne sítem koronavirových statistik.
"U domovů s pečovatelskou službou bude vždy jisté procento nejistoty," dodal Bourquin. "Příčinu smrti má stanovit lékař. Ale aby to mohl udělat, musí být proveden test."
Související
Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků
11 procent obětí epidemie tvoří důchodci z domovů seniorů
Domov důchodců , důchodci, senioři , Francie , Itálie , Španělsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 56 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák