Slovensko řeší špionážní skandál. Bývalý prorektor podle policie dodával Rusku tajné informace

Slovenská policie ve špionážní aféře spojované s Ruskem zadržela čtyři osoby a dvě z nich obvinila. Stíhaný bývalý prorektor vojenské akademie v Liptovském Mikuláši a dopisovatel mezitím zablokovaného internetového portálu Hlavné správy jsou podezřelí, že za peníze shromažďovali citlivé informace ve prospěch ruských tajných služeb.

Novinářům to dnes řekli policejní prezident Štefan Hamran a šéf elitní složky prokuratury Daniel Lipšic, podle kterých oba muži vinu přiznali.

V novodobé historii Slovenska jde o první případ svého druhu. Z Hamranova vyjádření vyplynulo, že ruští zpravodajští důstojníci, kteří se zapletli do kauzy, mají kvůli statusu diplomatů imunitu před trestním stíháním. Bratislava v pondělí ohlásila vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády.

"V případě bývalého prorektora šlo o dlouhodobou placenou spolupráci s ruskou rozvědkou," řekl Lipšic. Podle vyšetřovatelů je dotyčný podezřelý, že s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU spolupracoval od roku 2013 a odevzdával jí citlivé dokumenty. Po zadržení přiznal, že za to dostával peníze.

Stíhaný dopisovatel portálu Hlavné správy podle Hamrana sbíral a odevzdával různé citlivé informace. Ty se snažil získat od dalších dvou zadržených v kauze, a to od bývalého asistenta jednoho z poslanců slovenského parlamentu a od bývalého příslušníka slovenské tajné služby SIS, který ve zpravodajské organizaci přestal pracovat na konci loňského roku. Hamran řekl, že obviněný dopisovatel se snažil získat informace z neveřejných zpráv o činnosti SIS a vojenského zpravodajství, kterými se každoročně zabývá slovenská sněmovna.

Oběma obviněným z trestných činů vyzvědačství a korupce za desítky tisíc eur v případě prokázání viny před soudem hrozí až 13 let vězení. Razie s krycím názvem Kaťuša a Matrjoška, včetně domovních prohlídek, podnikli policisté od minulého pátku do pondělí. Lipšic uvedl, že některé ze zajištěných informací se týkají i Ukrajiny, kterou Rusko v únoru vojensky napadlo.

Při vyšetřování případu kriminalistům pomáhalo slovenské vojenské zpravodajství. List Denník N zveřejnil sestřih nahrávek ze schůzek zmíněného dopisovatele s asistentem vojenského přidělence ruského velvyslanectví Sergejem Solomasovem, podle nahrávky diplomat nyní obviněnému muži také předal peníze. Podle Denníku N je Solomasov jedním z trojice pracovníků ruského velvyslanectví, které Slovensko v reakci na aféru vyhostilo.

Podle policejního prezidenta Hamrana počet stíhaných osob v kauze nemusí být konečný. Dodal, že vyšetřování ukáže, zda v případu byly ohrožené slovenské zájmy.

"Ty obavy jsme měli už dávno, že ruská dezinformační scéna je propojená i na osoby ve službách státu. Zadržení občané Slovenské republiky, kteří jsou podezřelí z vyzvědačství v prospěch Ruska, tyto obavy potvrzují," napsal na sociální síti premiér Eduard Heger. Podle něj tak společnost poškodila i korupce, která ohrožuje bezpečnost občanů, důvěryhodnost Slovenska v očích spojenců, ale i demokratické základy státu.

Související

Více souvisejících

Slovensko špionáž Policie SR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy