Slovinský prezident Pahor vyznamenal Kunderu

Slovinský prezident Borut Pahor udělil česko-francouzskému spisovateli Milanu Kunderovi jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Zlatý řád za zásluhy. Oznámil to dnes slovinský portál Slovenia Times. "Kundera byl oceněn za to, že pozdvihl hlas za nezávislost Slovinska a za mimořádný přínos k pochopení turbulentních časů v Evropě," napsal portál.

Vzhledem k tomu, že dvaadevadesátiletý spisovatel se nemohl osobně zúčastnit předání vyznamenání, řád podle prezidentské kanceláře v sobotu v Paříži převzal slovinský fotograf Evgen Bavčar, žijící ve francouzské metropoli. Právě Bavčar přišel s návrhem Kunderu vyznamenat za to, že se zastal Slovinců v roce 1991, kdy Slovinsko po vyhlášení nezávislosti na Jugoslávii čelilo izolaci a útoku jugoslávských sil.

Pahor předloni v dubnu oznámil, že Kunderu vyznamená. Bavčar tehdy uvedl, že Kunderu o situaci na počátku 90. let minulého století informoval svaz slovinských spisovatelů a Kundera napsal článek o slovinské kulturní historii. Zdůraznil v něm, že "Slovinsko musí být zachráněno" a že "Slovinsko patří k Západu".

Bavčar při ceremonii autorovým jménem poděkoval za poctu a předal prezidentovi osobní dopis od Kundery a jeho manželky.

Kundera se narodil v roce 1929 v tehdejším Československu, odkud emigroval v roce 1975, sedm let po sovětské invazi. Do vlasti se už nikdy nevrátil. Publikovat začal již v 50. letech minulého století, za své dílo obdržel mnoho ocenění, byl i několikrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu, připomněl server Slovenia Times a dodal, že spisovatel v roce 1992 obdržel cenu slovinského literárního festivalu Vilenica.

Kundera patří k nejvýznamnějším a nejoblíbenějším moderním českým autorům a některá zahraniční média ho označují za "obra evropské literatury". Jeho prvním románem byl v roce 1967 Žert. Poté, co vydal v roce 1979 Knihu smíchu a zapomnění, v níž tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka označil za "prezidenta zapomnění", komunistický režim zbavil Kunderu československého občanství. Od poloviny 70. let Kundera žije ve Francii a od roku 1981 má francouzské občanství. Předloni obdržel občanství české.

Související

Borut Pahor, nový slovinský prezident

Zábrany proti uprchlíkům? Na slovinsko-italské hranici roste napětí

Vytvoření zábran proti migrantům na hranicích mezi Itálií a Slovinskem, o nichž v minulých týdnech opakovaně hovořili italští politici včetně ministra vnitra Mattea Salviniho, jsou podle slovinského prezidenta Boruta Pahora nepřijatelné. Pahor podle agentury APA při dnešní návštěvě italského Terstu řekl, že Itálie a Slovinsko jsou součástí schengenského prostoru volného pohybu, a proto jsou jakákoli drakonická opatření týkající se ostrahy hranic nemyslitelná.

Více souvisejících

Borut Pahor Milan Kundera

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy