Zábrany proti uprchlíkům? Na slovinsko-italské hranici roste napětí

Vytvoření zábran proti migrantům na hranicích mezi Itálií a Slovinskem, o nichž v minulých týdnech opakovaně hovořili italští politici včetně ministra vnitra Mattea Salviniho, jsou podle slovinského prezidenta Boruta Pahora nepřijatelné. Pahor podle agentury APA při dnešní návštěvě italského Terstu řekl, že Itálie a Slovinsko jsou součástí schengenského prostoru volného pohybu, a proto jsou jakákoli drakonická opatření týkající se ostrahy hranic nemyslitelná.

Pahor se dnes sešel s šéfem italského regionu Friulsko-Julské Benátky Massimilianem Fedrigou, který je stejně jako Salvini představitelem vládní protiimigrační strany Liga a prosazuje tvrdý postup vůči migraci.

Fedriga opakovaně mluvil například o zavedení zevrubných kontrol na hranicích se Slovinskem, které by měly zabránit migrantům dostat se do Itálie. V posledních měsících počet lidí, kteří překročili italsko-slovinské hranice bez potřebných dokladů, vzrostl, uvedla APA.

Balkánská migrační trasa, která vede z Pákistánu a Afghánistánu až do Rakouska a Německa, podle italského ministerstva vnitra znovu ožívá. V roce 2018 bylo na hranici Itálie a Slovinska zaznamenáno 446 migrantů bez patřičných dokumentů, zatímco letos to bylo dosud 782 lidí, uvedlo v červnu italské ministerstvo vnitra.

Právě kvůli těmto číslům ministr vnitra Salvini v červnu oznámil, že od začátku července budou na italsko-slovinských hranicích fungovat společné policejní hlídky. Pokud se během prázdnin počet nově příchozích migrantů nepodaří snížit, pak prý bude nutné uvažovat o vztyčení fyzické zábrany na hranici.

I když slovinský prezident takové opatření jednoznačně odmítá, Salvini svůj plán dál hájí. "Když bude stačit zvýšení počtu policistů, pak bude vše v pořádku. Jinak na hranicích se Slovinskem postavíme zábrany," řekl ministr na pátečním setkání se členy své strany u Verony.

Společné italsko-slovinské pohraniční hlídky mají podle dohody Říma a Lublaně sloužit do 30. září, země se ale mohou dohodnout na jejich prodloužení.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Borut Pahor Slovinsko Itálie

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy