Španělská vláda vyhlásila stav nouze pro oblast Madridu, je omezen volný pohyb osob

Španělská centrální vláda dnes na 15 dní vyhlásila stav zdravotnické nouze pro autonomní oblast Madrid. Učinila tak kvůli neshodám s regionální vládou ohledně uzávěry hlavního města v souvislosti s přibývajícími počty nakažených koronavirem.

Kabinet premiéra Pedra Sáncheze k rozhodnutí dospěl poté, co nejvyšší madridský soud ve čtvrtek zvrátil opatření, které omezovalo volný pohyb lidí ve španělské metropoli a dalších devíti městech regionu. 

Stav nouze vstoupí v platnost ještě dnes. Španělsko čeká prodloužený víkend a podle vlády tak hrozí, že se obyvatelé Madridu vydají na cesty k pobřeží a do dalších oblastí. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za poslední den přibylo téměř 12.800 nových případů nákazy. Bilance úmrtí se zvýšila o 241 na téměř 33.000, což je podle deníku El País druhý nejvyšší počet obětí za jeden den v rámci druhé podzimní vlny pandemie covidu-19.

Regionální vláda v čele s šéfkou Isabel Díazovou Ayusovou se dnes ráno sešla, aby jednala o alternativách uzávěry nařízené centrální vládou. K rozhodnutí však podle deníku El País nedospěla včas, ačkoliv jí Sánchezův kabinet poskytl více času tím, že mimořádnou schůzi odložil z plánovaných osmi hodin ráno na poledne.

Omezení volného pohybu vydalo vedení madridského regionu před týdnem proto, že muselo splnit nařízení španělského ministerstva zdravotnictví, které španělská vláda dohodla s vedeními všech autonomních regionů. Ty ale tuto dohodu neschválily jednomyslně. Některé regiony, včetně madridského, nesouhlasily s tím, že se v případě zhoršení epidemické situace mají uzavírat celá města.

Díazová prosazuje, aby se uzavíraly pouze nejhůře postižené zdravotnické zóny. Má obavy ze zhoršení ekonomické situace v regionu i z následného růstu nezaměstnanosti. Po čtvrtečním rozhodnutí soudu přesto obyvatele hlavního města vyzvala, aby město neopouštěli.

Od minulého pátku nesměli lidé v Madridu a devíti městech v jeho okolí opustit obvod své obce, s výjimkou cest za prací, do školy či za lékařem. Pokuty za porušení pravidla ale policisté zatím neudělovali, čekalo se totiž na ratifikaci opatření soudem. Ten část opatření týkající se volného pohybu zrušil, ostatní však ponechal v platnosti. Dál tak platily mimo jiné zákaz shromažďování více než šesti lidí s výjimkou práce, školy či jedné domácnosti či zkrácená otevírací doba pro restaurace a obchody.

Zpřísnění pravidel zvažují i úřady v sousedním Portugalsku, kde v posledních dnech zaznamenali rekordně vysoké přírůstky infikovaných. Dnes ministerstvo zdravotnictví informovalo o 1394 nových případech nákazy, což je nejvíce za posledního půl roku. Čtvrteční bilance byla jen zhruba o stovku nižší. Celkem se v desetimilionovém Portugalsku nakazilo skoro 84.000 lidí, 2062 z nich zemřelo.

Prezident Marcelo Rebelo de Sousa kvůli pandemii v předstihu obyvatele požádal, aby pečlivě zvážili své plány na vánoční svátky a pokud možno omezili velké rodinné sešlosti. Vládě také navrhl, aby zavedla povinné nošení roušek venku. Ministryně zdravotnictví Marta Temidová ale uvedla, že v tom nevidí žádný smysl, protože roušky už jsou doporučené všude tam, kde nelze dodržet bezpečný odstup.

Související

Více souvisejících

Madrid Pedro Sánchez Španělsko portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy