Španělsko hlásí 3781 nakažených za den, nejvíce od konce dubna

Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 3781 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce od konce dubna a o 187 případů více než o den dříve. Informoval o tom deník La Vanguardia s odvoláním na nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví. Nejvíce nových případů zaznamenal opět madridský region.

Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo nárůst celkového počtu dosud evidovaných nakažených o 9658, z toho 3781 připadá na posledních 24 hodin. Celkem se v této zemi, která má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 429.507 nakažených koronavirem, z toho 28.996 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Hlavní španělský epidemiolog Fernando Simón i ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes nicméně uvedli, že současná situace se nedá srovnávat s vrcholem epidemie ve druhé polovině března. Většina nakažených je totiž v posledních týdnech asymptomatických, také věkový průměr klesl z březnových více než 60 let pod čtyřicet.

Oproti jaru se nyní ve Španělsku provádí mnohem více testů. Podle Illy se nyní denně testuje kolem 80.000 osob, zatímco ještě před měsícem, stejně jako na jaře, to bylo zhruba 40.000. Některé regiony, například Katalánsko či madridský region, začaly tento měsíc dělat i hromadné testy v celých čtvrtích.

Právě tyto dva regiony byly pandemií postiženy nejvíce, co do celkového počtu odhalených nakažených je nyní první Katalánsko, které podle údajů španělského ministerstva zdravotnictví zaznamenalo na 92.000 nakažených a 5741 úmrtí s covidem-19. V počtu úmrtí je v bilanci první madridský region s 8600 mrtvými, nákaz zaznamenal dosud na 88.000.

Madridská radnice dnes oznámila další opatření proti šíření infekce, mimo jiné od 1. září uzavře přes noc městské parky. Vedení madridského regionu dnes oznámilo, že raději zruší koridu, která se měla konat od pátku do neděle ve městě Alcalá de Henares.

"Provádíme velké množství testů. Nepřekvapilo by mě, kdyby se ukázalo, že jsme odhalili mezi 70 až 90 procenty nakažených," prohlásil dnes epidemiolog Simón.

Podle španělské vlády nicméně nynější situace nebrání tomu, aby se v září opět otevřely školy a školky. Ministerstvo školství dalo doporučení regionům, jaká mají přijmout pravidla. Žáci mají nosit roušky a výuka má být v menších skupinách. Detaily si stanoví vlády autonomních regionů.

Roušky budou například ve většině země povinné pro děti od šesti let, nicméně Katalánsko dnes oznámilo, že je bude vyžadovat až od 12 let. Madridský region plánuje skupiny po dvaceti žácích, Andalusie po 25 a Katalánsko také po dvaceti, ale jen na prvním stupni. Madrid i Katalánsko též hodlají třídy vybavit kamerami, aby výuku mohly sledovat i děti, které budou muset do karantény.

Školní výuka začíná ve Španělsku v první polovině září, ale ne ve všech regionech ve stejný den, například v Katalánsku je to 14. září, v Baskicku o týden dříve a v madridském regionu 8. září.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko Zdravotnictví epidemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy