Španělsko se kaje za chybu z 15. století. Dává občanství tisícům sefardských Židů

Více než 130.000 potomků Židů vyhnaných ze Španělska v roce 1492 požádalo v uplynulých čtyřech letech o španělské občanství. S odvoláním na ministerstvo spravedlnosti o tom informovala agentura Reuters. Nejvíce žádosti přišlo ze zemí Latinské Ameriky - Mexika, Kolumbie a Venezuely. Asi 3000 žádostí dorazilo i z Izraele.

Žádosti o udělení španělského občanství mohli potomci takzvaných sefardských Židů podávat v uplynulých čtyřech letech. Polovina z 132.226 žádosti podle ministerstva spravedlnosti přitom dorazila minulý měsíc, tedy těsně před koncem lhůty. Žadatelé si mohou na základě zákona ponechat i své dosavadní občanství.

To, že mají na občanství nárok, museli žadatelé dokazovat předložením rodokmenu či potvrzení o původu, které vystavila židovská autorita. Složit museli také zkoušku ze španělštiny a absolvovat test znalosti španělské kultury a společnosti.

Možností získat španělské občanství, kterou dostali potomci vyhnaných Židů, chtěl Madrid napravit čin, který byl podle někdejší vlády premiéra Mariana Rajoye historickou chybou. Na konci 15. století židovská komunita ve Španělsku čítala asi 200.000 lidí. V roce 1492 museli na příkaz katolických panovníků Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského všichni jejich království opustit.

Na 50.000 Židů se tehdy pokusilo perzekuci uniknout přijetím křesťanství, zbylí se rozhodli odejít, ale mnozí z nich byli povražděni ještě na území Španělska. Ostatní pak odešli do jiných evropských zemí nebo do severní Afriky a Osmanské říše.

Kladně španělské úřady podle agentury AFP vyřídily zatím 6000 žádostí o udělení občanství.

Související

Židé, ilustrační fotografie.

V Česku loni výrazně přibylo projevů antisemitismu

V Česku meziročně stoupl o 90 procent počet projevů antisemitismu, vyplývá z výroční zprávy Federace židovských obcí. Zatímco předloni bylo podobných projevů 2277, v minulém roce to bylo 4328. Výrazně jich přibylo po říjnovém vpádu palestinského hnutí Hamás na izraelské území. Upozornila na to agentura TASR s odvoláním na zprávu ČT24. 

Více souvisejících

židé Španělsko

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí

Žalobci z amerického státu Nové Mexiko vzdali svou snahu o opětovné vznesení obvinění vůči Alecu Baldwinovi kvůli smrti kameramanky Haliny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Informovala o tom stanice CBS News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy