Španělsko zareagovalo na koronavirus pozdě, píše The Guardian. Článek vyvolal značný ohlas

Španělská vláda reagovala na šíření koronaviru pozdě a neobratně a země teď zažívá jednu z nejčernějších kapitol novodobé historie, napsal dnes komentátor britského deníku The Guardian. V anketě, kterou k textu nabídl na svých stránkách španělský deník La Vanguardia, s britským novinářem souhlasilo 96 procent čtenářů. V chatu španělského deníku ale mnozí připomněli, že britská vláda reagovala ještě později.

"Španělsko je nyní epicentrem globální pandemie, tento morbidní titul měly v předchozích čtyřech měsících různé země - začala Čína, pak Írán, Itálie. A jak nákaza postupuje na Západ, nevíme, kdo bude další," napsal autor článku v The Guardian. Španělsko podle něj vidělo, co se děje v Číně a Itálii, ale nereagovalo včas.

Kritiky neušetřil autor článku ani šéfa centra pro nouzové situace Fernanda Simóna, který podle něj 9. února řekl, že "Španělsko bude mít jen hrstku případů". O šest týdnů později jsou tam stovky mrtvých denně, připomíná britský deník.

Na mušku si britský článek vzal i fotbalové zápasy Ligy mistrů mezi italským celkem Atalanta a španělskou Valencií, jehož se podle něj 19. února v italském Bergamu účastnilo asi 2500 fanoušků Valencie a na 40.000 příznivců Atalanty. Za biologickou bombou označil tento zápas nedávno i starosta Bergama Giorgio Gori, v jehož regionu je situace nejhorší v Itálii nejhorší. V době utkání bylo ovšem ve Španělsku i v Itálii potvrzeno jen několik málo případů nákazy.

První opatření proti šíření koronaviru, jako uzavírání škol, začaly přijímat ve Španělsku zprvu jednotlivé autonomní regiony. Španělská vláda vyhlásila nouzový stav, omezující volný pohyb lidí v ulicích od 15. března. Týden předtím na Mezinárodní den žen se v zemi konaly demonstrace za práva žen a v týdnu před vyhlášením nouzového stavu jelo asi 3000 fanoušků týmu Atlético Madrid na zápas Ligy mistrů do Liverpoolu.

Důvod, proč se nákaza ve Španělsku tak rozšířila, vidí The Guardian i v pěkném počasí. Koncem února a začátkem března byly teploty v zemi nad 20 stupňů Celsia, píše The Guardian. "Madriské kavárny a bary byly plné veselících se lidí, kteří dělali to, co Madriďané dělají nejradši - byli společenští," dodal autor článku.

"Tenhle novinář by se měl podívat na obrázky anglických turistů v Benidormu, kteří tam na ulici pili jak kozáci," připomněl dnes jeden ze španělských komentářů k textu z The Guardian událost ze 14. března. Právě v ten den španělská vláda oznámila, že od následujícího dne se v zemi uzavřou bary, restaurace i obchody vyjma potravin a lékáren. Řada lidí, včetně britských turistů, se v tu sobotu ještě naposledy vyšla pobavit do ulic.

Za lacinou kritiku označil britský článek další z komentářů na stránkách deníku La Vanguardia. "Opatření v Británii byla zpočátku žalostná a mnohem horší než ve Španělsku," napsal další komentář s odkazem na skutečnost, že Británie přijala omezení pohybu a nařídila uzavření obchodů a restaurací až tento týden. Do té doby razil premiér Boris Johnson koncept "stádní imunity" vycházející z předpokladu, že pokud se koronavirem nakazí zhruba dvě třetiny Britů, vybuduje si na něj celá populace dostatečnou odolnost.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko The Guardian Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 27 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 53 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy