Spojenému království zvoní hrana: 3 důvody, proč brexit rozklíží zemi

Britský premiér Boris Johnson smetl své politické protivníky jako lavina. Jeho Konzervativní strana má v Dolní sněmovně jasnou většinu a ostrovnímu království už nic nebrání v osvobození ze "žaláře" evropských národů, jak EU často nazývají euroskeptici. Mohou ale Britové slavit, anebo zapláčou? Zodpovědět tuto otázku se pokusila dopisovatelka serveru Politico.eu Naomi O'Learyová.

Na výsledky nedávných britských parlamentních voleb lze nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Ten první říká, že konečně zvoní umíráček všem dosavadním dlouhodobým dohadům o brexitu, ke kterému se Velká Británie pořád ne a ne dokopat. Nyní tomu bude konec. To je sice pravda, ale zároveň je potřeba vzít v úvahu napětí v jednotlivých zemích Spojeného království. Jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku, opět narůstají separatistické tendence.

Historie se opakuje. Britská účast v 1. světové válce znamenala konec imperiálním časů a velké územní ztráty. Lidé jsou ovšem nepoučitelní a britský scénář možná jasně ukazuje, že opuštění EU sice přinese ostrovanům nezávislost, ale zároveň je totálně rozštěpí. Skotsko se osamostatní a Severní Irsko připojí k Irské republice. Jediné, co z kdysi tak silné říše, zůstane, bude Anglie a Wales. 

Poprvé v historii Severního Irska totiž došlo k vítězství separatistů nad unionisty. Skotsko navíc požaduje další referendum o odtržení. Většina jeho obyvatel v roce 2016 hlasovala proti vystoupení z EU. "Brexit je jednou z našich unionistických priorit. Nicméně nelze vyloučit, že bude mít za následek konec Spojeného království," upozornil bývalý předseda Ulterských unionistů Mike Nesbitt.

Budeme-li nahlížet na volby do Dolní sněmovny jako na druhé referendum o opuštění EU, tak jejich výsledky se v podstatě neliší od hlasování o brexitu v červnu 2016. Zatímco Angličané a Velšané hlasovali jasně pro vystoupení, tak ve Skotové a Severní Irové preferují zachování statu quo. Rozbití kdysi silné Velké Británie na atomy tedy skutečně klepe na dveře. O'Learyová nastínila 3 důvody, proč tomu tak je:

1. Demografie jde proti nám

Jak už bylo zmíněno, tak poprvé v dějinách se severoirským unionistům nepodařilo získat v Dolní sněmovně většinu. Z 18 poslaneckých mandátů, na nějž mají političtí reprezentanti Severního Irska nárok, obhájila Demokratická unionistická strana (DUP) osm, zatímco nacionalisté (Sinn Féin, Sociální demokraté a Labouristé) devět. Zbytek připadl neutrální Alianční straně.

Severní Irsko je navíc nástupnickým státem staré provincie Ulster, která byla tradiční baštou protestantů, kteří požadovali unii se Spojeným královstvím. Dnes už tomu tak není. Unionisté stárnou, zatímco většinu tamní omladiny tvoří katolíci požadující připojení k Dublinu. Demografové odhadli, že jich v roce 2021 bude většina. Z tohoto důvodu je téměř na výsost jasné, že se znovu dostane do politické diskuze otázka revize Velkopáteční dohody, která by znamenala Sjednocení Irska. 

2. Pád Demokratické unionistické strany

Volební ztráta DUP v Severním Belfastu je více než symbolická. Dříve si v tomto volebním obvodu drželi svojí pozici. Zpočátku tam několikrát za sebou vyhrával lord Edward Carson, který je také považován za otce unionismu. Jeho nástupcem se stal Nigel Dodds profilující se jako sociálně konzervativní politik odmítající homosexuální sňatky a potraty. Toho ale porazil 39letý právník John Finucane, jehož otce zabili při rodinám večeři členové paramilitaristické skupiny podporovanou Velkou Británií.

3. Skotský separatismus

Triumf Skotské národní strany Nicole Sturgeonové také zhorší Johnsonovu pozici. Nejen Severní Irové, ale Skotové mají zaječí úmysly. Ačkoliv se Johnson nechal slyšet, že žádné další referendum nepřichází v úvahu, nelze brát na lehkou váhu rostoucí nacionalistické a separatistické tendence jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku.

Edinburgh a Belfast získají, pokud jim Johnson nenabídne kompromis, společného nepřítele, proti němuž začnou intrikovat, a to za podpory Bruselu, kterému by se představa pouhé Anglie a Walesu mimo EU přeci jenom zamlouvala. Zde se španělský scénář přeci jenom odehrávat nebude.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Severní Irsko Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy