
Britský premiér Boris Johnson smetl své politické protivníky jako lavina. Jeho Konzervativní strana má v Dolní sněmovně jasnou většinu a ostrovnímu království už nic nebrání v osvobození ze "žaláře" evropských národů, jak EU často nazývají euroskeptici. Mohou ale Britové slavit, anebo zapláčou? Zodpovědět tuto otázku se pokusila dopisovatelka serveru Politico.eu Naomi O'Learyová.
Na výsledky nedávných britských parlamentních voleb lze nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Ten první říká, že konečně zvoní umíráček všem dosavadním dlouhodobým dohadům o brexitu, ke kterému se Velká Británie pořád ne a ne dokopat. Nyní tomu bude konec. To je sice pravda, ale zároveň je potřeba vzít v úvahu napětí v jednotlivých zemích Spojeného království. Jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku, opět narůstají separatistické tendence.
Historie se opakuje. Britská účast v 1. světové válce znamenala konec imperiálním časů a velké územní ztráty. Lidé jsou ovšem nepoučitelní a britský scénář možná jasně ukazuje, že opuštění EU sice přinese ostrovanům nezávislost, ale zároveň je totálně rozštěpí. Skotsko se osamostatní a Severní Irsko připojí k Irské republice. Jediné, co z kdysi tak silné říše, zůstane, bude Anglie a Wales.
Poprvé v historii Severního Irska totiž došlo k vítězství separatistů nad unionisty. Skotsko navíc požaduje další referendum o odtržení. Většina jeho obyvatel v roce 2016 hlasovala proti vystoupení z EU. "Brexit je jednou z našich unionistických priorit. Nicméně nelze vyloučit, že bude mít za následek konec Spojeného království," upozornil bývalý předseda Ulterských unionistů Mike Nesbitt.
Budeme-li nahlížet na volby do Dolní sněmovny jako na druhé referendum o opuštění EU, tak jejich výsledky se v podstatě neliší od hlasování o brexitu v červnu 2016. Zatímco Angličané a Velšané hlasovali jasně pro vystoupení, tak ve Skotové a Severní Irové preferují zachování statu quo. Rozbití kdysi silné Velké Británie na atomy tedy skutečně klepe na dveře. O'Learyová nastínila 3 důvody, proč tomu tak je:
1. Demografie jde proti námJak už bylo zmíněno, tak poprvé v dějinách se severoirským unionistům nepodařilo získat v Dolní sněmovně většinu. Z 18 poslaneckých mandátů, na nějž mají političtí reprezentanti Severního Irska nárok, obhájila Demokratická unionistická strana (DUP) osm, zatímco nacionalisté (Sinn Féin, Sociální demokraté a Labouristé) devět. Zbytek připadl neutrální Alianční straně.
Severní Irsko je navíc nástupnickým státem staré provincie Ulster, která byla tradiční baštou protestantů, kteří požadovali unii se Spojeným královstvím. Dnes už tomu tak není. Unionisté stárnou, zatímco většinu tamní omladiny tvoří katolíci požadující připojení k Dublinu. Demografové odhadli, že jich v roce 2021 bude většina. Z tohoto důvodu je téměř na výsost jasné, že se znovu dostane do politické diskuze otázka revize Velkopáteční dohody, která by znamenala Sjednocení Irska.
2. Pád Demokratické unionistické stranyVolební ztráta DUP v Severním Belfastu je více než symbolická. Dříve si v tomto volebním obvodu drželi svojí pozici. Zpočátku tam několikrát za sebou vyhrával lord Edward Carson, který je také považován za otce unionismu. Jeho nástupcem se stal Nigel Dodds profilující se jako sociálně konzervativní politik odmítající homosexuální sňatky a potraty. Toho ale porazil 39letý právník John Finucane, jehož otce zabili při rodinám večeři členové paramilitaristické skupiny podporovanou Velkou Británií.
3. Skotský separatismusTriumf Skotské národní strany Nicole Sturgeonové také zhorší Johnsonovu pozici. Nejen Severní Irové, ale Skotové mají zaječí úmysly. Ačkoliv se Johnson nechal slyšet, že žádné další referendum nepřichází v úvahu, nelze brát na lehkou váhu rostoucí nacionalistické a separatistické tendence jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku.
Edinburgh a Belfast získají, pokud jim Johnson nenabídne kompromis, společného nepřítele, proti němuž začnou intrikovat, a to za podpory Bruselu, kterému by se představa pouhé Anglie a Walesu mimo EU přeci jenom zamlouvala. Zde se španělský scénář přeci jenom odehrávat nebude.
Související

Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Brexit , Severní Irsko , Skotsko , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 1 hodinou

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 1 hodinou

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 1 hodinou

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 2 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 2 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 3 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 3 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 4 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 4 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 5 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 6 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 6 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 7 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 7 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 8 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 8 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 9 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 9 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 10 hodinami
"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
Americký prezident Donald Trump označil indický útok na Pákistán za „hanbu“. Řekl to v úterý večer, pár chvil poté, co Indové spustili vojenskou akci údajně zaměřenou proti teroristům.
Zdroj: Jakub Jurek